Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym?

Wysokie, przestronne wnętrza, urządzone surowymi materiałami i sprzętami rodem z fabryki - tak wszyscy wyobrażają sobie loft. I właśnie tak powinien wyglądać. Ale jak to zrobić, mając do dyspozycji materiały i sprzęty z polskich sklepów? Jest zdecydowanie łatwiej, gdy mamy do dyspozycji prawdziwe, pofabryczne wnętrze, których coraz więcej jest do wykorzystania w naszym kraju. Trudniej uzyskać industrialny charakter w typowym mieszkaniu, ale nie jest to niemożliwe.

Otwarte wnętrza

Otwórzmy przestrzeń, czyli połączmy większość pomieszczeń - kuchnia, przedpokój, salon a nawet sypialnia mogą tworzyć jedno wnętrze.

Odzyskana przestrzeń

Wybudowanie antresoli w wysokim, loftowym wnętrzu nie jest trudne. Jednak postarajmy się, aby nie przytłoczyła ona pomieszczenia. Niech znajduje się tylko nad jego częścią i niech odgradza ją lekka, ażurowa barierka. 

Więcej światła

Duże okna w fabrykach miały wpuszczać jak najwięcej światła i niech tak pozostanie, nie zasłaniajmy ich zasłonami czy firanami.

Odrobina przyjemności

Surowość loftu nie oznacza, że ma być on niewygodny, wręcz przeciwnie - ustawmy miękkie sofy i fotele oraz zawieśmy huśtawkę - koniecznie z drucianym siedziskiem i miękkimi poduchami.

Surowość metalu

Wykończona blachą łazienka przywodzi na myśl przemysłowe wnętrze. Ten materiałjednak bardzo dobrze sprawdza się w domowych warunkach - jest łatwy w myciu i konserwacji, optycznie powiększa przestrzeń, a użycie na podłodze blachy perforowanej podniesie bezpieczeństwo - z pewnością się na niej nie poślizgniemy.

Zadbaj o szczegóły

Oświetlenie jest bardzo ważne we wnętrzu loftowym. Aby podkreślić jego industrialny charakter można wybrać surową lampę rodem z fabryki lub ocieplić wnętrze bardziej dekoracyjną lampą.

Dobra imitacja

Beton i cegła to najczęstsze materiały wykończeniowe w loftach. Nie musimy jednak decydować się na prawdziwe materiały. Równie ładnie wyglądają okładziny imitujące naturalny beton czy cegłę. Tu dekor Stone Misty marki Kerradeco.

Odpowiednie meble

Warto podkreślić industrialny charakter wnętrza meblami, wyglądającymi jak wzięte wprost z warsztatu.

Wystarczy detal

Aby wnętrze przypominało loft, wystarczy kilka elementów - imitacja betonu na ścianie, industrialna lampa czy metalowy fotel.

Dodaj koloru

Loft nie musi być szaro-bury, odrobina barwnych akcentów rozweseli wnętrze, które w ten sposób nie straci industrialnego charakteru.

Postaw na biel

Białe ściany powiększają przestrzeń i tworzą dobre tło dla aranżacji. Jednak wybierając ten kolor na ścianę i podłogę, dodajmy element rodem z fabryki, np. ścianę z cegły lub sufit z surowych, drewnianych belek.

Więcej o: