Zmarł Ingvar Kamprad, twórca IKEA

Ingvar Kamprad, twórca IKEA, zmarł 27 stycznia w swoim domu w Smalandii. Miał 91 lat. Przypominamy jego historię.

IKEA, czyli Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd

Ingvar Kamprad urodził się w 1926 roku. Wychował się na szwedzkiej famie Elmtaryd w parafii Agunnaryd. Mając te informację, łatwo można rozszyfrować nazwę IKEA. To akronim - skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodził.

Smykałka do biznesu

Już jako pięciolatek Kamprad miał smykałkę do biznesu. Kupował zapałki w dużych opakowaniach, a sprzedawał je sąsiadom w małych pudełkach - oczywiście ze sporym zyskiem. Z czasem zaczął handlować nasionami, ołówkami oraz długopisami. Gdy skończył 17 lat, postanowił zainwestować pieniądze podarowane mu przez ojca i otworzyć własny sklep. Na początku handlował wiecznymi piórami, portfelami, obrusami a nawet nylonowymi pończochami.

Sprzedaży wysyłkowa

Po pewnym czasie Kamprad doszedł do wniosku, że najwięcej zarobi na sprzedaży wysyłkowej. Gdy zobaczył, że w ofercie konkurencyjnej firmy pojawiły się meble, nie mógł być gorszy. Zaczął nimi handlować w 1948 roku. Wykupił w prasie reklamę "leczniczego" fotelika i stolika do kawy. Kamprad stwierdził, że aby dotrzeć do większej liczby klientów, niezbędny jest mu katalog. Pierwszy wydrukowano w 1951 roku. Meble sprzedawane przez IKEA szybko zyskały popularność, głównie dzięki ciekawemu wzornictwu i bardzo przystępnej cenie.

Pierwszy sklep IKEA

Przełomowym momentem dla marki było otwarcie w 1953 roku ekspozycji w Älmhult, gdzie po raz pierwszy klienci przed zakupem mogli obejrzeć meble. Kolejnym krokiem było otwarcie w 1958 roku pierwszego sklepu - wówczas IKEA przestała być firmą wyłącznie wysyłkową.

Sklepi sieci IKEA Sklepi sieci IKEA fot. Mastrminda, CC0 Public Domain

Ekspansja IKEA

Lata 60. w historii marki to czas bardzo szczególny, ponieważ właśnie wtedy IKEA zaczęła ekspansję swoich sklepów poza Szwecję. Pierwszy zagraniczny dom handlowy Ingvara Kamprada powstał w 1960 roku w Oslo. Następnie biznesmen zaczął wkraczać na kolejne rynki europejskie. Pierwszy sklep poza Starym Kontynentem został otwarty w Australii w latach 70. Natomiast Ameryka na sklepi IKEA musiała czekać aż do 1985 roku. Tego samego roku firma świętowała z okazji zatrudnienia 10-tysięcznego pracownika i otwarcia 60-tego sklepu.

Meble w płaskich paczkach

Ingvar Kamprad przyglądał się swojemu otoczeniu, a następnie wyciągał wnioski. Kiedy zauważył, że duże znaczenie ma poręczność przesyłek podczas przewożenia, kazał tak konstruować meble, aby dało się je zapakować do płaskiego pudełka. Kiedy zaobserwował, że klienci szybko męczą się długim oczekiwaniem na meble, wprowadził samoobsługowy magazyn. Wszystkie pomysły okazały się strzałem w dziesiątkę i zamieniły markę IKEA w niepowtarzalne imperium.

Klienci zaglądają do pierwszego sklepu Ikea na Ursynowie, 1990 rok Klienci zaglądają do pierwszego sklepu Ikea na Ursynowie, 1990 rok Fot. Tomasz Wierzejski / Agencja Wyborcza.pl

Kamprad w Polsce

Pierwszy sklep IKEA w Polsce został otwarty w 1991 roku, ale szwedzka sieć jest związana z naszym krajem od 1961 roku. Właśnie wtedy Kamprad przyjechał do Polski, aby podpisać umowę z fabryką mebli w Radomsku. Kiedy przedsiębiorca musiał się zmierzyć z zastojem w produkcji w szwedzkich manufakturach, polskie fabryki uratowały IKEA przed plajtą.

Jestem trochę skąpy, ale co z tego?

Mimo swojej fortuny Ingvar Kamprad żył bardzo skromnie. Obiady jadał w stołówce pracowniczej i jeździł starym, wysłużonym Volvo.

- Jestem trochę skąpy, ale co z tego? Gdy patrzę na pieniądze, które mam wydać na siebie, zawsze zastanawiam się, czy klient IKEA mógłby sobie na to pozwolić. Mógłbym regularnie latać pierwszą klasą, ale posiadanie pieniędzy na bogate życie to niezbyt dobry powód do ich marnowania

- Ingvar Kamprad, założyciel IKEA.

Kiedy miał zostać wyróżniony nagrodą przedsiębiorcy roku w Düsseldorfie, pojechał na galę, jak zwykle, autobusem. Ochrona nie chciała go wpuścić. Nikt nie spodziewał się, że jeden z najbogatszych ludzi świata przyjedzie komunikacją miejską, kiedy nawet minister gospodarki przybywa z całym orszakiem.

Ingvar Kamprad Ingvar Kamprad Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

Ingvar Kamprad 1926-2018

Chociaż przez wiele lat mieszkał w Szwajcarii, w 214 roku zdecydował się wrócić do Szwecji. Ingvar Kamprad, twórca IKEA, zmarł 27 stycznia w swoim domu w Smalandii. Miał 91 lat.

Więcej o: