IKEA będzie wypożyczać meble? Trwają testy nowej usługi

IKEA sprawdza możliwość wypożyczania mebli swoim klientom, zamiast ich sprzedawania. Na razie pomysł jest testowany tylko w Szwecji. Dlaczego szwedzka sieć w ogóle rozważa taką usługę?

Wypożyczać zamiast kupować?

Szwedzka sieć rozważa wprowadzenie opcji wypożyczania zamiast sprzedaży mebli. Wszystko dlatego, że zmieniają się jej klienci, ich styl życia i priorytety. Przedstawiciele meblowego giganta uważają, że ludzie nie mają już potrzeby posiadania wszystkiego na własność. Decyzje o kupnie własnego mieszkania są często odkładane, nie wszyscy mają też potrzebę kupowania samochodu. Młodzi wolą wynajmować mieszkania, korzystają też z miejskich rowerów zamiast własnych. Wynajmować można coraz więcej rzeczy - telefony, torebki, ubrania, a nawet zwierzęta. IKEA chce odpowiedzieć na ten trend.

W trosce o środowisko

Młodzi ludzie brak chęci posiadania, tłumaczą przede wszystkim stylem życia. Rzeczy to zobowiązanie i koszty. Gdy nie jest się obciążonym mieszkaniem i samochodem, łatwiej podjąć decyzję o przeprowadzce, zmianie pracy czy podróży dookoła świata. To daje poczucie wolności. Jest jednak jeszcze jedna kwestia, którą klienci IKEA podnoszą.

- Martwią się wpływem na środowisko, jaki ma wyrzucanie mebli. Dlatego testujemy radykalne rozwiązania. Budzą one różne reakcje, w zależności od miejsca, w którym je sprawdzamy. Przykładowo w Londynie jest dużo ludzi, którzy dojeżdżają tam do pracy. Nie interesuje ich tak bardzo wystrój drugiego domu. Wynajem jest dla nich atrakcyjnym rozwiązaniem

- powiedział w rozmowie z "The Telegraph" Jesper Brodin, prezes IKEA.

Porozmawiajmy o śmieciach

IKEA od dawna podnosi kwestie ochrony środowiska i nadmiernej produkcji odpadów. Kilka elementów z zeszłorocznej odsłony kolekcji PS zostało wykonanych z materiałów z recyklingu. Do tego gigant wciąż pracuje nad ograniczeniem odpadów z własnej produkcji. Również w 2016 roku IKEA pomagała w przygotowaniu wystawy "Let's talk about garbage", czyli "Porozmawiajmy o śmieciach", która została zaprezentowana na Biennale Architektury w Wenecji. Więcej na ten temat możesz przeczytać TUTAJ. Na tym działania firmy w trosce o środowisko się nie kończą.

Sklepi sieci IKEA Sklepi sieci IKEA fot. Mastrminda, CC0 Public Domain

Wypożyczanie w Polsce?

Na razie pomysł wypożyczania mebli przez IKEA jest testowany tylko w Szwecji. O tym, czy taka usługa miałaby się pojawić także w innych krajach, na razie sieć nie informuje. Na tym etapie jeszcze za wcześnie na konkretne wnioski i decyzje biznesowe. Jednak wydaje się, że jest to coś, co mogłoby zainteresować również Polaków, przede wszystkim osoby wynajmujące mieszkania, szczególnie w dużych miastach, jak i małe oraz jednoosobowe firmy, które urządzają swoje pierwsze siedziby.

Więcej o: