Zrób to sam: dekoracje spod igły

Potrafisz szyć? Lubisz zmieniać wystrój mieszkania? Tak? To wprowadź do niego kilka ozdobnych elementów.
Potrafisz szyć? Lubisz zmieniać wystrój mieszkania? Tak? To wprowadź do niego kilka ozdobnych elementów. 
<br >POSZEWKI NA PODUSZKI. Poduszki w poszewkach z dżinsu ozdobiono patchworkowymi aplikacjami z różnobarwnych kawałków dżinsowej tkaniny. Potrafisz szyć? Lubisz zmieniać wystrój mieszkania? Tak? To wprowadź do niego kilka ozdobnych elementów.
POSZEWKI NA PODUSZKI. Poduszki w poszewkach z dżinsu ozdobiono patchworkowymi aplikacjami z różnobarwnych kawałków dżinsowej tkaniny. Pomysły, wykonanie, stylizacja: Ewa Marynowska, Sherri McDonald-Włodarski Zdjęcia: Anna Bedyńska, Mariusz Pietroń, Łukasz Zandecki
POSZEWKI NA PODUSZKI - ZRÓB TO SAM. 1. Jeden brzeg paska dżinsu szer. 3-4 cm przeszywamy fastrygą. POSZEWKI NA PODUSZKI - ZRÓB TO SAM. 1. Jeden brzeg paska dżinsu szer. 3-4 cm przeszywamy fastrygą.
POSZEWKI NA PODUSZKI - ZRÓB TO SAM. 2. Ściągamy nitkę fastrygi, tak by tkanina się przymarszczyła. POSZEWKI NA PODUSZKI - ZRÓB TO SAM. 2. Ściągamy nitkę fastrygi, tak by tkanina się przymarszczyła.
POSZEWKI NA PODUSZKI - ZRÓB TO SAM. 3. Przymarszczony pasek zszywamy od spodu, formując kwiat. POSZEWKI NA PODUSZKI - ZRÓB TO SAM. 3. Przymarszczony pasek zszywamy od spodu, formując kwiat.
POSZEWKI NA PODUSZKI - ZRÓB TO SAM. 4. Kwiat mocujemy na powłoczce. Przyszywamy pasek-łodyżkę. POSZEWKI NA PODUSZKI - ZRÓB TO SAM. 4. Kwiat mocujemy na powłoczce. Przyszywamy pasek-łodyżkę.
POSZEWKI NA PODUSZKI. Lniana poduszka z kwiatkami-pomponikami będzie ozdobą pokoju w romantycznym stylu. Taki rodzaj patchworku nazywany jest Suffolk puffs (puszek z Suffolk). Tworzą go pomponiki z szyfonu, wiskozy lub bawełny. Natomiast poduszki z dżinsu ozdobione kwiatami z tego samego rodzaju tkaniny sprawdzą się w każdym nowoczesnym wnętrzu. 
<BR >Tkaniny, z których zrobimy dekorację, nie mogą być zbyt podobne - patchwork musi być różnorodny. POSZEWKI NA PODUSZKI. Lniana poduszka z kwiatkami-pomponikami będzie ozdobą pokoju w romantycznym stylu. Taki rodzaj patchworku nazywany jest Suffolk puffs (puszek z Suffolk). Tworzą go pomponiki z szyfonu, wiskozy lub bawełny. Natomiast poduszki z dżinsu ozdobione kwiatami z tego samego rodzaju tkaniny sprawdzą się w każdym nowoczesnym wnętrzu.
Tkaniny, z których zrobimy dekorację, nie mogą być zbyt podobne - patchwork musi być różnorodny.
POSZEWKI NA PODUSZKI - ZRÓB TO SAM. 1. Dobieramy delikatne chusty w pasujących do siebie kolorach i w podobne wzory. POSZEWKI NA PODUSZKI - ZRÓB TO SAM. 1. Dobieramy delikatne chusty w pasujących do siebie kolorach i w podobne wzory.
POSZEWKI NA PODUSZKI - ZRÓB TO SAM. 2. Przykładamy do tkaniny kubek (tu o średnicy 8,5 cm), odrysowujemy kółka i wycinamy je. POSZEWKI NA PODUSZKI - ZRÓB TO SAM. 2. Przykładamy do tkaniny kubek (tu o średnicy 8,5 cm), odrysowujemy kółka i wycinamy je.
POSZEWKI NA PODUSZKI - ZRÓB TO SAM. 3. Brzeg każdego kółka fastrygujemy, po czym ściągamy nitkę, chowając brzeg wewnątrz pomponika. Pomponiki zaprasowujemy i zszywamy ze sobą, a potem mocujemy do tkaniny. POSZEWKI NA PODUSZKI - ZRÓB TO SAM. 3. Brzeg każdego kółka fastrygujemy, po czym ściągamy nitkę, chowając brzeg wewnątrz pomponika. Pomponiki zaprasowujemy i zszywamy ze sobą, a potem mocujemy do tkaniny.
DEKORACYJNE POKROWCE. Krzesła wymagają odnowienia, ale wszelkie techniczne umiejętności są ci zupełnie obce? Uszyj pokrowce!
<BR >Niezwykle elegancki, a przy tym łatwy do uszycia pokrowiec z lekko przejrzystej tkaniny (z tej samej, z której zrobiono obrus). Szyku dodają zawiązane z tyłu krzeseł duże kokardy.  
DEKORACYJNE POKROWCE. Krzesła wymagają odnowienia, ale wszelkie techniczne umiejętności są ci zupełnie obce? Uszyj pokrowce!
Niezwykle elegancki, a przy tym łatwy do uszycia pokrowiec z lekko przejrzystej tkaniny (z tej samej, z której zrobiono obrus). Szyku dodają zawiązane z tyłu krzeseł duże kokardy. Pomysły, wykonanie, stylizacja: Marta Dzikowska-Łuczywo, Kinga A. Kłosińska, Aneta Kosiba Zdjęcia: Mariusz Pietroń, rys. Wawrzyniec Święcicki
DEKORACYJNE POKROWCE. Takie okrycie zamieni nawet najzwyklejsze krzesło w królewski tron. Oparcie ozdobiono fantazyjnym zwieńczeniem. DEKORACYJNE POKROWCE. Takie okrycie zamieni nawet najzwyklejsze krzesło w królewski tron. Oparcie ozdobiono fantazyjnym zwieńczeniem.
DEKORACYJNE POKROWCE. Kwieciste DEKORACYJNE POKROWCE. Kwieciste "sukienki" z troczkami dokładnie zakryją wszelkie niedoskonałości mebla.
DEKORACYJNE POKROWCE. Pokrowiec na fotel - znacznie prostsze i tańsze rozwiązanie niż wymiana obicia. Na zachodzących na siebie krawędziach warto zamocować rzepy. Dzięki nim pokrowiec przylega do mebla, a jednocześnie łatwo go zdjąć. DEKORACYJNE POKROWCE. Pokrowiec na fotel - znacznie prostsze i tańsze rozwiązanie niż wymiana obicia. Na zachodzących na siebie krawędziach warto zamocować rzepy. Dzięki nim pokrowiec przylega do mebla, a jednocześnie łatwo go zdjąć.
OZDOBNE WORECZKI NA POTPOURRI. W sklepach jest mnóstwo gotowych potpourri (pachnących suszonych płatków kwiatów). Proponujemy włożyć je do własnoręcznie wykonanych woreczków, które będą również piękną ozdobą.
<BR >OZDOBNE WORECZKI NA POTPOURRI. Potpourri można włożyć do woreczka lub wałeczka uformowanego z chustki. Można też umieścić je w saszetce z fizeliny, a tę ukryć między dwoma kawałkami batystu, które następnie OZDOBNE WORECZKI NA POTPOURRI. W sklepach jest mnóstwo gotowych potpourri (pachnących suszonych płatków kwiatów). Proponujemy włożyć je do własnoręcznie wykonanych woreczków, które będą również piękną ozdobą.
OZDOBNE WORECZKI NA POTPOURRI. Potpourri można włożyć do woreczka lub wałeczka uformowanego z chustki. Można też umieścić je w saszetce z fizeliny, a tę ukryć między dwoma kawałkami batystu, które następnie "przeszywamy" wstążką. Pomysły, wykonanie, stylizacja: Dominika Miłobędzka Zdjęcia: Łukasz Zandecki
OZDOBNE WORECZKI NA POTPOURRI. Takie pachnące serduszka można umieścić nie tylko w zamkniętej szafie, ale także w widocznym miejscu, np. na wieszaku w przedpokoju. OZDOBNE WORECZKI NA POTPOURRI. Takie pachnące serduszka można umieścić nie tylko w zamkniętej szafie, ale także w widocznym miejscu, np. na wieszaku w przedpokoju.
OZDOBNE WORECZKI - ZRÓB TO SAM. 1. Ze złożonej tkaniny wycinamy serce; najlepiej zrobić to, posługując się szablonem z papieru. OZDOBNE WORECZKI - ZRÓB TO SAM. 1. Ze złożonej tkaniny wycinamy serce; najlepiej zrobić to, posługując się szablonem z papieru.
OZDOBNE WORECZKI - ZRÓB TO SAM. 2. Usuwamy szablon, wkładamy do środka serca wstążkę-pętelkę i spinamy całość szpilkami. OZDOBNE WORECZKI - ZRÓB TO SAM. 2. Usuwamy szablon, wkładamy do środka serca wstążkę-pętelkę i spinamy całość szpilkami.
OZDOBNE WORECZKI - ZRÓB TO SAM. 3. Zszywamy brzeg, zostawiając mały otwór. Nacinamy tkaninę we wgłębieniu, wywracamy na prawą stronę. OZDOBNE WORECZKI - ZRÓB TO SAM. 3. Zszywamy brzeg, zostawiając mały otwór. Nacinamy tkaninę we wgłębieniu, wywracamy na prawą stronę.
OZDOBNE WORECZKI - ZRÓB TO SAM. 4. Przez papierowy lejek wsypujemy do środka potpourri (my użyliśmy suszonej lawendy). OZDOBNE WORECZKI - ZRÓB TO SAM. 4. Przez papierowy lejek wsypujemy do środka potpourri (my użyliśmy suszonej lawendy).
OZDOBNE WORECZKI - ZRÓB TO SAM. 5. Otwór zaszywamy ręcznie w taki sposób, by szew był jak najmniej widoczny. OZDOBNE WORECZKI - ZRÓB TO SAM. 5. Otwór zaszywamy ręcznie w taki sposób, by szew był jak najmniej widoczny.
OZDOBNE WORECZKI - ZRÓB TO SAM. 6. Do serca przyszywamy kokardkę zrobioną z takiej samej wstążki co pętelka. OZDOBNE WORECZKI - ZRÓB TO SAM. 6. Do serca przyszywamy kokardkę zrobioną z takiej samej wstążki co pętelka.
OZDOBNE WORECZKI NA POTPOURRI. Do woreczka z potpourri doszywamy główkę wypełnioną watą. Włosy laleczki można zrobić z włóczki, nos z koralika, a oczy namalować flamastrem. OZDOBNE WORECZKI NA POTPOURRI. Do woreczka z potpourri doszywamy główkę wypełnioną watą. Włosy laleczki można zrobić z włóczki, nos z koralika, a oczy namalować flamastrem.
NAKŁADKA NA DESKĘ DO PRASOWANIA Z KIESZENIAMI, np. na spryskiwacz i na butelkę z płynem zapobiegającym elektryzowaniu się ubrań. Uszyta z ładnej tkaniny, ozdobiona lamówką i kwiatowymi aplikacjami sprawi, że praca będzie przyjemniejsza. No, i nieco krótsza. NAKŁADKA NA DESKĘ DO PRASOWANIA Z KIESZENIAMI, np. na spryskiwacz i na butelkę z płynem zapobiegającym elektryzowaniu się ubrań. Uszyta z ładnej tkaniny, ozdobiona lamówką i kwiatowymi aplikacjami sprawi, że praca będzie przyjemniejsza. No, i nieco krótsza. Wykonanie i stylizacja: Jolanta Kolary, Kinga Kolary Zdjęcia: Radosław Wojnar
NAKŁADKA NA DESKĘ DO PRASOWANIA - ZRÓB TO SAM. 1. Wycinamy z tkaniny prostokąty: 80 x 30 cm (nakładka na deskę) i 42 x 18 cm plus 3 cm na zakładki (kieszeń). NAKŁADKA NA DESKĘ DO PRASOWANIA - ZRÓB TO SAM. 1. Wycinamy z tkaniny prostokąty: 80 x 30 cm (nakładka na deskę) i 42 x 18 cm plus 3 cm na zakładki (kieszeń).
NAKŁADKA NA DESKĘ DO PRASOWANIA - ZRÓB TO SAM. 2. Obszywamy lamówką górę kieszeni i zszywamy krawędzie zakładek (patrz fot. 1), tak by powstały dwie wypukłe kieszenie. NAKŁADKA NA DESKĘ DO PRASOWANIA - ZRÓB TO SAM. 2. Obszywamy lamówką górę kieszeni i zszywamy krawędzie zakładek (patrz fot. 1), tak by powstały dwie wypukłe kieszenie.
NAKŁADKA NA DESKĘ DO PRASOWANIA - ZRÓB TO SAM. 3. Kieszeń przyszywamy do dłuższego kawałka tkaniny i stębnujemy przez środek. Całość obszywamy lamówką i ozdabiamy aplikacjami. NAKŁADKA NA DESKĘ DO PRASOWANIA - ZRÓB TO SAM. 3. Kieszeń przyszywamy do dłuższego kawałka tkaniny i stębnujemy przez środek. Całość obszywamy lamówką i ozdabiamy aplikacjami.
NAKŁADKA NA DESKĘ DO PRASOWANIA - ZRÓB TO SAM. 4. Od spodu doszywamy troczki (np. z resztek lamówki lub z tasiemki), które będą służyć do przywiązywania nakładki do deski do prasowania. NAKŁADKA NA DESKĘ DO PRASOWANIA - ZRÓB TO SAM. 4. Od spodu doszywamy troczki (np. z resztek lamówki lub z tasiemki), które będą służyć do przywiązywania nakładki do deski do prasowania.