Pomysły projektantów na małe mieszkanie

Przedstawiamy pomysły projektantów na zaaranżowanie niewielkiej przestrzeni mieszkalnej

Urządzenie małego mieszkania jest nie lada wyzwaniem

Najczęściej jeden lub dwa mikroskopijne pokoje muszą pełnić wiele funkcji - być sypialnią, pokojem dziennym, jadalnią i gabinetem. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się mobilne ścianki działowe.

Podział przestrzeni mieszkalnej ze względu na funkcje

Parawany składają się najczęściej z trzech lub czterech skrzydeł połączonych zawiasami. Można je łatwo ustawić, przestawić i złożyć. Firma Kare oferuje parawan Rockstar De Lux.

Drzwi w małym mieszkaniu

Najlepszym rozwiązaniem są drzwi przesuwne, wówczas skrzydło po przesunięciu "kładzie" się na ścianie (lub w ścianie) i nie zabiera niepotrzebnie i tak już niewielkiej przestrzeni.

Łazienka - wszystko w jednym

Interesujący koncept dla niewielkich łazienek zaproponowała brytyjska firma Design Odyssey. Produkt nazywa się VERTEBRAE, co oznacza kręgosłup. Poszczególne elementy urządzenia typowe dla każdej łazienki (umywalka, toaleta, szafki) można składać. Zostały tutaj zainstalowane w formie kręgów kręgosłupa, jedno nad drugim.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni w łazience

Koncept projektu Sevina Coskuna - projektanta z Turcji. Pralka zintegrowana z toaletą to bardzo ciekawe rozwiązanie.

Domowe biuro

Domowe biuro, czyli komputer, segregatory, dokumenty, przybory biurowe, drukarkę, najlepiej ukryć. W zależności od ilości miejsca może to być kącik zasłaniany w miarę potrzeby składanymi drzwiami.

Komputer w domu

Domowe biuro może zmieścić się w niewielkiej powieszonej na ścianie szafce, której blat jest składany.

Kuchnia - najlepiej by była kompaktowa

Jeśli mieszkanie jest bardzo małe i kuchnia jest jedynie wydzielonym fragmentem całego pomieszczenia można zastosować system drzwi, by w razie potrzeby móc zasłaniać aneks.

Pomysły projektantów na kompaktową kuchnię

Ciekawe rozwiązanie zaproponował Alfred Averbeck. Circle Kitchen to system obrotowy zintegrowanych mebli i urządzeń kuchennych, które mogą obracać się aż o 180 stopni. W zestawie znajduje się zlewozmywak, szafki kuchenne, lodówka, kuchenka mikrofalowa i nawet zmywarka. Cena zestawu w zależności od wyposażenia od 6500 do 15.000 $.

Fendi Casa dla małych przestrzeni

Kuchnia sygnowana logo znanej marki odzieżowej Fendi ma tylko 265 cm długości. Jest wykonana z lakierowanego drewna, bardzo praktyczna i elegancka.

Antresola

Jeśli wysokość pomieszczenia na to pozwala można zdecydować się na niewielką antresolę, na której znajdzie się np. łóżko a pod antresolą szafa lub niewielka garderoba.

Sypialnia pod sufitem

Francuska firma Espace Loggia proponuje rozwiązania systemowe, m.in. łóżko umieszczone na antresoli, schody prowadzące na górę to pojemne szuflady.

Produkty Espace Loggia

Kolejnym produktem tej marki jest system, który pozwala na umieszczenie w ciągu dnia łóżka pod sufitem a wieczorem opuszczenie materaca na wysokość, która nie wymaga przestawiania mebli w pokoju.

Łazienka dla dzieci

Łazienki w małych mieszkaniach są najczęściej mikroskopijnych rozmiarów. Jedyne co udaje się w nich zmieścić to kabina prysznicowa. Firma Bibabath zaproponowała produkt dla dzieci, który może stać się alternatywą dla wanny. Bibabath jest składany i można go ustawiać dosłownie wszędzie, np. latem w ogrodzie. Cena 139 euro.
Więcej o:
Copyright © Agora SA