Jak zagospodarować przestrzeń pod schodami

Przedstawiamy kilka sposobów na zagospodarowanie przestrzeni pod schodami. Czasami przydadzą się rozwiązania praktyczne, innym razem mogą nas zainspirować przykłady nietypowego podejścia do aranżacji takiej przestrzeni.

Szuflady

Przestrzeń pod schodami może być wykorzystana do przechowywania różnych przedmiotów. Ciekawostką jest umieszczenie szuflady, w której znajdzie się maleńki domowy schowek na butelki wina.

Łóżko pod schodami

Interesującym rozwiązaniem jest umieszczenie pod schodami łóżka. Tym bardziej interesujące, bo często przestrzeń pod schodami nie jest zagospodarowana z obawy przed jej "zagraceniem". Łóżko pod schodami może pełnić role otomany, miejsca w którym w ciągu dnia można na chwilę usiąść, położyć się, poczytać i zrelaksować. W zamkniętych szafkach nad łóżkiem znalazło się również miejsce do przechowywania.

Akwarium pod schodami

Akwarium również może pojawić się pod schodami. Ważne jest, by zaplanować odpowiedni dostęp do akwarium, usytuować je w pobliżu gniazdek elektrycznych, do których podłączone będą urządzenia i zapewnić odpowiednio dużo miejsca, by móc karmić i pielęgnować ryby.

Stojak na wino

W przypadku, gdy dom nie jest podpiwniczony albo chcemy mieć pod ręką kilka butelek wina, możemy stojak na wina zlokalizować pod schodami. W tym celu można wykorzystać dostępne w sklepach stojaki albo zlecić ich wykonanie fachowcowi, który wykona ja na wymiar.

 

Księgozbiór w schodach

Projektanci z pracowni Levitate Architects zaprojektowali domową bibliotekę w schodach. Wykorzystali w tym celu schody prowadzące do sypialni na górze domu i szczelnie zabudowali schodami z półkami na książki.

Domowa biblioteczka pod schodami

Projekt pracowni z Londynu pozwolił uzyskać nie tylko sporo miejsca na książki, ale również dodatkowo umożliwił mieszkańcom wspinaczkę po schodach w celu odszukania interesującego woluminu.

Domek dla lalek

Pod schodami można również zaaranżować miejsce zabawy dla dzieci. Warto jednak ten pomysł dobrze przemyśleć i zainstalować domek w miejscu gdzie dzieci będą mogły swobodnie  bawić się i jednocześnie domek nie pojawi się w centralnym punkcie domu (np. dobrym miejscem będzie kącik na wyższej kondygnacji).

Otwarte półki

W holu lub przedpokoju, w przestrzeni pod schodami mogą być zaaranżowane otwarte półki na drobiazgi, które możemy z łatwością odłożyć po przyjściu do domu.

Lekka konstrukcja

W przypadku domów z dużą ilością kondygnacji, schody prowadzące na najwyższą  z nich są z reguły rzadko wykorzystywane. Może tam wtedy pojawić się lekka konstrukcja schodów z półkami na książki lub inne drobiazgi. Dzięki wykorzystaniu kreatywności przestrzeń pod schodami została wykorzystana do przechowywania, można tu też usiąść na chwilę albo bezpiecznie wspiąć się na następne piętro.

Miejsce do pracy

W tym przypadku warto pamiętać by miejsce do pracy było dobrze doświetlone. Najlepiej miejsce to utrzymać w jasnych kolorach i dodatkowo doświetlić sztucznym źródłem światła.

Łazienka pod schodami

Bardzo odważne rozwiązanie. Wymaga odpowiedniej ilości miejsca i wysokości pomieszczenia. Z pewnością nie może to być jedyna łazienka w domu.

Villa J

Projekt o nazwie Villa J zaprojektowała szwedzka pracowania Marge Arkitekter. Dom znajduje się na północ od Sztokholmu i ma kształt krzyża. Interesujące jest wykorzystanie przestrzeni w pobliżu biegnących po ścianie schodów. Zarówno pod jak i nad schodami zaprojektowano zabudowę meblową, mnóstwo półek i zakamarków do przechowywania.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.