Cegła w mieszkaniu. Jak stworzyć niepowtarzalny klimat we wnętrzu?

Cegła na ścianie to świetna dekoracja wnętrza. Zobaczcie jak można stworzyć niepowtarzalny klimat w domu dzięki zastosowaniu cegły w wystroju mieszkania.

Nad blatem zamiast płytek

W kuchni można wykleić cegłą ścianę między blatem a górnymi szafkami, najlepiej jest ją wtedy zabezpieczyć środkiem do impregnacji cegieł. Dobrze się prezentuje z zabejcowanymi na ciemno frontami i czerwonymi dodatkami.

Jak w średniowiecznej piwnicy

Ciekawym pomysłem może okazać się wykonanie z cegieł udawanego sufitu kolebkowego np. w pomieszczeniu klubowym lub rekreacyjnym. Do tego dodatki w postaci drewnianych belek i podfrezowanych detali.

Posadzka inna niż wszystkie

Posadzka z cegły układana np. "w jodełkę" może podkreślić kolonialny charakter pomieszczenia, w tym przypadku również należy cegłę impregnować i szczególnie uważać na zaplamienia- mocno je chłonie i prawie niemożliwym jest jej wyczyszczenie.

Cegła w dowolnym kolorze

Ścianę z cegły, która ma zniszczoną lub zabrudzoną betonem powierzchnię można pomalować farbą np. w kolorze grafitowym. Będzie wtedy stanowić mocny akcent we wnętrzu.

Płytki dekoracyjne wyglądające jak cegła

Do dekoracji ściany za kominkiem można użyć płytek klinkierowych gr. 2cm doskonale imitujących cegłę. Dla kontrastu kominek został obłożony arkuszami blachy ze stali nierdzewnej.

Dekoracyjna ściana w sypialni.

Klimatyczną sypialnię można uzyskać skuwając tynk ze ściany (jeśli mamy ściany z cegły) lub murując dodatkową warstwę cegieł. Charakter loftu podkreślą dodatki z rurek hydraulicznych.

Połączenie ciepła cegły z zimną stalą

Ściany w kuchni mogą być całkowicie pozbawione tynku, co w połączeniu z belkowym sufitem doskonale kontrastuje z zimnymi blatami ze stali nierdzewnej.

Akcent w salonie

W salonie ceglana ściana może stanowić główną dekorację ściany telewizyjnej. Dodatkowe podświetlenie szczelinowe zza mebli doda klimatu oraz wydobędzie ciekawą fakturę cegły. W tym przypadku im bardziej chropowata cegła tym lepiej.

Kominek z klinkieru

Cegłę można zastosować również na obudowie kominka. Ważny jest tutaj sposób układania cegły dający określony wzór i płynne przejście fug. Taki wariant spodoba się z pewnością wielbicielom klasycznych kominków.

Skandynawski szyk

Odskocznią od klasyki może okazać się kominek z cegieł pomalowanych farbą na biało. Taki zabieg nada wnętrzu lekko skandynawskiego, chłodnego stylu, delikatnie ocieplonego poprzez zastosowanie wykończeń i dodatków z drewna naturalnego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.