Sztućce

Jeśli obrus i zastawa są dekoracją stołu, to sztućce są jego biżuterią. Zobaczcie, w jaki sposób dopełnić całości. Oto najciekawsze propozycje projektantów.

Sztućce Gone Fishin

Niepowtarzalne sztućce wykonano ze stali nierdzewnej. Zestaw składa się z 5 części, każdy element jest w kształcie ryby, posiada ogon, płetwę i oczy. Nadają się nie tylko do serwowania ryb. Do kupienia w sklepach internetowych, zestaw kosztuje około 60$. Producent:Yamazaki.

Sztućce nadgryzione

Zaprojektowane przez Marka A. Reigelmana sztućce "Bite" są próbą zwrócenia uwagi opinii publicznej na problem głodu na świecie.

Sztućce na palce lub na długopis

W konkursie dla projektantów zatytułowanym "Dining in 2015" pojawiło się kilka propozycji sztućców, m.in. takie, które można nałożyć na palce albo takie, które mogą być skuwką popularnego jednorazowego długopisu.

 


Sztućce dla "złotej rączki"

Zestaw zawiera 3 elementy - nóż, łyżkę i widelec, z czego każdy zakończony jest przydatnym w warsztacie narzędziem. W ofercie można znaleźć zestaw dla dzieci lub dorosłych. Stainless Steel Wrenchware oferuje sklep internetowy wrenchwareinc.com, cena 24$.

Fot. andymurraydesign.com

Inny ciekawym przykładem są sztućce, których końce mogą być śrubokrętem z wymiennymi wkładami. Kitchen Toolbox to rzeczywiście bardzo przydatny przybornik, projekt Andy Murray.


Fot. andymurraydesign.com

Sztućce Makoto Yamaguchi

Japońskiego projektanta Makoto Yamaguchi zainspirowała do projektu sztućców wstążka trzymana miedzy placami. Trzeba przyznać, że ich kształt jest bardzo intrygujący. Zostały wykonane ze stali nierdzewnej, mają wymiary 28x193mm.

 

Fot. ymgci.net

Sztućce Cutt

Komplet sztućców o nazwie Cutt jest przykładem eksperymentalnego podejścia do tego typu przedmiotów. Jest tez bardzo charakterystyczny dla jego twórcy - Thomasa Feichtnera.


Fot. thomasfeichtner.com

Sztućce Pandora

Jednorazowe sztućce wykonane z tworzywa sztucznego wcale nie muszą być nudne i powtarzalne. W odpowiedzi na to włoska firma Pandora Design zaproponowała bardzo kolorowe, w barokowym stylu, sztućce o nazwie De Lux. Mogą pojawić się na przyjęciu w ogrodzie, na pikniku albo na parapetówce.

Fot. pandoradesign.it

Trzy w jednym

Przedmiot o nazwie Spork to widelec, łyżka i nóż w jednym. Bardzo praktyczny, ale sprawdzi się raczej w plenerze, idealny jako przybornik turystyczny. Zaprojektowany przez fińskiego projektanta Joachima Nordwalla dla Light My Fire.

W 2010 roku w ofercie firmy pojawiła się limitowana wersja Glowing Spork - Spork fosforyzujący.

Fot. light-my-fire.com

Sztućce Kristrun Hjartar

Bardzo nowoczesny, unikalny kształt tych sztućców przywodzi na myśl raczej współczesną rzeźbę a nie przedmiot użytkowy. Wydają się być zbyt ciężkie by móc czerpać przyjemność z jedzenia.

Sztućce Gerlach

Sztućce polskiej firmy Gerlach nazywają się Flames i są częścią kolekcji Futura. Proste, nowoczesne z delikatnym motywem płomienia. Do kupienia w sklepie internetowym Super Wnętrze.

Sztućce marki Alessi do pizzy

Zestaw dla 2 osób, sztućce wykonane ze stali nierdzewnej, uchwyty z tworzywa sztucznego w kształcie czerwonych ostrych papryczek. Cena 139zł. Do kupienia w sklepie internetowym Fabryka Form.

Orange Moon Firmy Gerlach

Sztućce polskiej firmy Gerlach nazywają się Orange Moon i są częścią kolekcji Futura. Wykonane ze stali nierdzewnej, polerowane na wysoki lustrzany połysk, można je myć w zmywarkach. Do kupienia w sklepie internetowym Decorto.

Sztućce dla dzieci

Sztućce Animal Friends Childrens firmy Gense to propozycja dla małych niejadków. Ciekawostką jest czwarty element zestawu - małpka, która nie jest ani łyżką, ani nożem i widelcem. Służy do zamieszania na talerzu, co dzieci z ogromną chęcią robią. Zestaw składa się z czterech elementów, kosztuje 149.00 zł. Producent Gense, można kupić w sklepie internetowym Czerwona Maszyna.

Zestaw Nobel do ryb

Linia Nobel została zaprojektowana, by uczcić 90-tą rocznicę Nagrody Nobla. Sztućce kształtem przypominają ryby, na uchwytach jest widoczny ich kształt i łuska. Zestaw dla dwóch osób jest pozłacany i kosztuje 699zł. Producent Gense. Do kupienia w sklepie internetowym Czerwona Maszyna.

Sztućce Ikea 365+

Komplet zawiera 24 elementy, wykonane ze stali nierdzewnej, które można myć w zmywarce. Projekt: Nicolas Cortolezzis. Do kupienia w IKEA.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.