Łupek we wnętrzach

Łupek to kamień naturalny posiadający chropowatą powierzchnię. Może być stosowany zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzach domów.

Jadalnia - ściana

Łupek kamienny stał się w ostatnim czasie często wykorzystywanym materiałem wykończeniowym. Może być stosowany jako okładzina elewacji, na dachach oraz jako materiał dekoracyjny we wnętrzach. Interesującym rozwiązaniem może być położenie na jednej ze ścian jadalni płytek z łupka.

Łupek na ścianie w jadalni

Fot. architectural-panels.com

Pokój dzienny

Płytki z łupka mogą mieć różne rozmiary. Te o dużych gabarytach mogą pojawić się na ścianie telewizyjnej. Na zdjęciu czarny łupek udekorowany dodatkowo podświetlonymi niszami. Na zdjęciu Cascade House zaprojektowany przez Paul Raff Studio.

Kuchnia- ściana

Zastosowanie płytek z łupka w kuchni jest również możliwe. Wymaga jednak użycia odpowiedniego impregnatu. Powierzchnia łupka jest nierówna, łatwo może osadzać się na niej brud, dlatego warto zastanowić się, czy umieszczać łupek w sąsiedztwie płyty kuchennej i zlewozmywaka. Do czyszczenia kamienia można używać miękkich szczotek i specjalnych płynów. Zdjęcie pochodzi z portfolio pracowni projektowej Dorado Designs.

Łupek na ścianie w kuchni

Fot. doradodesigns.com

Łazienka- ściana

Łupek kamienny to naturalna skała. Dzięki temu każda płytka posiada unikalną fakturę i niepowtarzalny kolor. Na zdjęciu ściana w łazience wyklejona łupkiem pociętym w wąskie paski. Ich nieregularność dodała ścianie wrażenia trójwymiarowości.

Klatka schodowa, przedpokój - łupek na ścianie

Dzięki takim cechom łupka jak odporność na ścieranie i nienasiąkliwość może pojawić się on z powodzeniem jako okładzina ścian w przedpokoju lub ścian klatki schodowej.

Przedpokój - podłoga

Podłoga z łupka będzie antypoślizgowa, wytrzymała na zabrudzenia i niejednolita. Warto przed ostatecznym położeniem płytek spróbować ułożyć je "na sucho". Dzięki temu zabiegowi jesteśmy w stanie wyłapać podobieństwa w kolorze i fakturze poszczególnych płytek i ułożyć z nich ciekawy wzór.

Meble z frontami z łupka

Interesującym rozwiązaniem jest kolekcja mebli Stone Day zaproponowana przez włoskiego producenta - firmę Dhesja. W meblach tych fronty wyłożono kamieniem naturalnym o fakturze łupka. Podobne rozwiązanie zastosowała polska firma Kler w swoich meblach Legato, gdzie poza frontami ze skóry, tkaniny, lustra oraz szkła, znalazły się też fronty z kamieniem naturalnym typu: Linea Nera lub Splendere D'argente.

Fot. dhesja.com

Kominek obudowany łupkiem

Łupek jako materiał elewacyjny o bardzo dobrych parametrach technicznych może zostać położony jako okładzina kominka. Na zdjęciu wnętrza The Shuswap Cabin zaprojektowane przez kanadyjską Splyce Design.

Płytki na ścianie

Znakomitą alternatywą są płytki z imitacją oszlifowanego łupka, wykonane na bazie gipsu. Wyraźne przebarwienia i jasne, ciepłe odcienie kamieni to również ciekawy pomysł na ścianę w mieszkaniu. Oszlifowane łupki będą znakomicie pasować do nowoczesnych wnętrz. Najlepiej współgrają z jasnymi meblami.

Fot. stegu.pl; kamień dekoracyjny ColoradoFot. stegu.pl; kamień dekoracyjny Colorado

Fontanna z łupka

Łupek został również wykorzystany w domowej, niewielkiej fontannie. Oferowane na rynku fontanny do użytku domowego maja różne kształty, mogą być ścienne lub wolnostojące. Jest to propozycja dla poszukujących luksusu i relaksu w zaciszu domowego ogniska.

Więcej o: