Kino w domu

Zima sprzyja spędzaniu czasu w domu, długie wieczory często poświęcamy na oglądanie telewizji lub nadrabianie zaległości filmowych. Kino domowe można zaaranżować w salonie, pokoju dziennym lub specjalnie na te potrzeby przeznaczonym pomieszczeniu.

Kino domowe, pokój hobby, rozrywki czy centrum multimedialne

Pomieszczenie, w którym można oddawać się pasji słuchania muzyki, oglądania filmów, spotkań z przyjaciółmi. Najprostszym rozwiązaniem, wynikającym z ograniczenia przestrzeni w mieszkaniu, będzie urządzenie takiego miejsca w pokoju dziennym. Pomieszczenie będzie musiało łączyć w sobie wiele funkcji i jak twierdzą specjaliści nie pozwoli uzyskać jakości i efektu prawdziwego kina.

Kino w domu

Aby móc w domu zaaranżować takie pomieszczenie musimy dysponować odpowiednią przestrzenią a najlepiej pomieszczeniem, które przeznaczymy na domowy klub rozrywki. Może się w nim mieścić nie tylko sala kinowa. Dodatkowo może łączyć w sobie funkcję klubu, sali fitness, miejsca do relaksu i barku.

Fot. innerspaceelectronics.com

Rolety

W przypadku zaaranżowania kina domowego w wielofunkcyjnym pokoju dziennym należy pomyśleć o szczelnym zasłonięciu okien. Dobrym rozwiązaniem będą rolety tzw. full light block w prowadnicach (przy zwykłych roletach światło zewnętrzne będzie przenikać szparami po bokach) albo zasłony w pełni zaciemniające. Warto też pomyśleć o dyskretnym, rozpraszającym zmrok oświetleniu. Mogą to być niewielkie ścienne kinkiety lub światło zainstalowane przy podłodze.

Piwnica

Na pokój kinowy możemy przeznaczyć średniej wielkości pomieszczenie bez okien w piwnicy. Unikniemy konieczności zasłaniania światła dziennego, wystarczy tylko wyciszyć ściany, podłogę, zainstalować system audio-video, wstawić meble. Ponadto lokalizacja sali kinowej na innej kondygnacji niż ta, na której toczy się życie rodziny, pozwoli lepiej wyciszyć dobiegające z kina dźwięki.

Wentylacja, akustyka i wyciszenie

W domowym kinie należy zadbać o dobrą wentylację oraz wyciszenie ścian i podłóg. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie klimatyzacji by zapewnić użytkownikom odpowiedni komfort (świeże powietrze, odpowiednią wilgotność i temperaturę). Pokój powinien również zapewniać korzystne rozchodzenie się fal dźwiękowych, a gołe ściany odbijają dźwięki i źle wpływają na akustykę. Należy je dodatkowo wykończyć, stosując np. drewno lub tkaniny. Również na podłodze powinna pojawić się gruba wykładzina dywanowa. Pozwoli to nie tylko na wytłumienie dźwięków, ale także zniweluje przenikanie dźwięków na zewnątrz pomieszczenia (np. gdy salę kinową mamy na poddaszu).

Meble

Domową salę kinową można wyposażyć w rozkładane fotele z podnóżkami i wygodne, rozłożyste sofy, warto też pomyśleć o stolikach lub podstawkach na popcorn i napoje.

Nietypowe wyposażenie

Firma Cinelounger - amerykański producent mebli dla domowych sal kinowych zaproponował swoim klientom nietypowe meble dla domowych pupili. CinePetLounger to leżanka dla psów, wykonana z miękkiego aksamitu, zamszu lub skóry. Dodatkowym wyposażeniem jest zainstalowana miska na wodę lub psie przysmaki.

Fot. cineloungers.com

Więcej o: