Kawalerka na 24 sposoby

Jak na 32 metrach zmieścić sypialnię, wygodną kuchnię, salon i łazienkę z dużą wanną. Sposób znalazł chiński architekt. Zobaczcie!

32 m2 i co dalej?

Hong Kong - 7 milionów mieszkańców, tłok, hałas i brak mieszkań. Standardem są małe, ciasne lokale w wielkich blokach. Jedną z takich kawalerek zajmuje architekt Gary Chang. Ale to nie jest przeciętna chińska kawalerka, to mieszkanie transformer, w którym mimo skąpych 32 m2 udało się wygospodarować...24 pomieszczenia. A ściślej może je wygospodarować w ciągu kilku chwil.

W mieszkaniu, które kilka lat przerabiał Chang, mieszkała wcześniej cała jego rodzina: on, rodzice i trójka rodzeństwa. Architekt znał więc doskonale wszystkie wady maleńkiej przestrzeni.

 

Ruchome ściany

Na czym polega pomysł Gary'ego? Architekt zaprojektował futurystyczny system przesuwanych ścian i składanych mebli.  Dzięki temu w jednej chwili salon przeobraża się w sypialnię, a kuchnia w łazienkę. Gary może tez mieć barek, miejsce do pracy i małe kino domowe.

Wielofunkcyjne meble

W ścianach ukryte są schowki, półki, szafki. Ściany kryją rozkładane łóżko, kanapę i dużą wannę. Wszystko jest pod ręką, a właściciel nie narzeka na brak jakiejkolwiek funkcji w mieszkaniu.

Kawalerka proj, Gary Chung

Optyczne powiększanie

Architekt wstawił też ogromne okno, które wpuszcza dużą ilość żółtego, ciepłego światła. Powierzchnie podłogi i mebli są gładkie i połyskliwe. Dzięki temu tworzą wrażenie przestronności i  optycznie powiększają małą przestrzeń.

Każdy przedmiot w mieszkaniu Gary'ego ma starannie zaprojektowane miejsce. Małe wnętrza lubią porządek.

 

24 możliwości

Obrazek powyżej przedstawia wszystkie możliwe konfiguracje kawalerki Changa.

Jeśli wciąż nie wiecie jak działa mieszkanie chińskiego architekta obejrzyjcie wideo poniżej.

 

Więcej o:
Copyright © Agora SA