Sakralne wnętrza

Najbardziej spektakularne projekty wnętrz sakralnych na świecie!

Zamieszkaj w kościele

Studio Zecc znane jest na całym świecie z najbardziej nadzwyczajnych i nieszablonowych projektów rezydencji, szkół oraz fabryk. Po ostatnim projekcie adaptacji wieży i przekształcenia jej w luksusowy apartament, Zecc zadziwia tym razem renowacją kościoła św. Jakuba w Holandii.

Zachowując klimat i powagę pomieszczenia sakralnego, Zecc przekształcił je w bardzo eleganckie i wytworne przestrzenie mieszkaniowe.
Świeże, białe ściany, gładkie i lśniące meble oraz dyskretne oświetlenie sprawiają, że wnętrza nie są przytulne i ciepłe. Są zdystansowane i bardzo eleganckie.
Polerowane podłogi doskonale przyjmują refleksy i kolory padające z witraży. Tylko na wyższym poziomie położony został drewniany, solidny parkiet. Jeżeli projektanci decydowali się na kolor, to są to naturalne i subtelne odcienie brązu czy czerwieni jednak zdecydowaną większość sprzętów wyróżnia czarny, głęboki kolor.

Projekt nagrodzony

Projektanci nie dodali właściwie żadnych własnych dekoracji, więc aranżacja wydaje się być jeszcze bardziej wysmakowana. Niesamowita przestrzeń i klimat sprawiają, że aranżacja wydaje się być jeszcze bardziej śmiała.

Ta niezwykła przemiana wnętrza sakralnego w stylowy apartament przyniosła Zecc ogólnoświatową sławę. Studio zostało wyróżnione i nagrodzone w 2008 roku podczas niemieckich dni designu.

Księgarnia w kościele

Kościół w Maastrich, w Holandii, z pewnością będą chcieli zobaczyć miłośnicy książek.

Maastricht jest najprawdopodobniej najstarszym miastem w Holandii. Kościół Dominikanów, który został odnowiony przez architektów z grupy Merkx_Girod, miał przeszło osiemset lat. Architekci przekształcili go w jedną z największych księgarni w kraju.

Całość prezentuje się spektakularnie.

Czytelnia na ołtarzu

Renowacja okazała się niebywałym wyzwaniem dla amsterdamskich architektów. Ich plan zakładał zachowanie właściwego charakteru przestrzeni sakralnej przy jednoczesnym przekształceniu jej w funkcjonalną księgarnię. Z pierwotnych 750 metrów kwadratowych, Merkx+Girod, dodając niezabudowane piętra, stworzyli 1200. Są to dwa dodatkowe poziomy stalowych regałów i alejek.

W miejscu, gdzie przed renowacją znajdował się ołtarz, znajduje się teraz czytelnia. Na środku ołtarza znajduje się potężny i masywny stalowy stół w kształcie krzyża.

To w takich warunkach celebruje się czytanie książek.

Projekt jest doskonałym przykładem na to, że można stworzyć atrakcyjną powierzchnię sprzedażową w sakralnym wnętrzu, nie niszcząc przy okazji jego rzeczywistego klimatu i struktury.

Kościół w Kyloe

Kyloe to maleńka wioska w północnej Anglii, która liczy niewiele ponad trzystu mieszkańców. Tam również znajduje się stary gregoriański kościół, który został przemieniony w przytulny domek.

Sally Onions i Ian Bottomley wyremontowali kościół, który przez lata coraz bardziej niszczał i domagał się kapitalnej renowacji. Para podjęła się bardzo trudnego zadania, gdyż budynek jest zabytkowy, zaś kapitał pochodził z ich prywatnych oszczędności. A projekt pochłonął sporo pieniędzy- całkowity koszt remontu i adaptacji budynku kosztował 300 tys funtów, czyli przeszło 1 200 000 zł.

W wersji udomowionej

W całym projekcie znajdziemy wiele dekoracji, kwiatów i osobistych akcentów. To standardowe domowe wyposażenie, które po prostu zostało wniesione do tak specyficznego wnętrza.
Kościoł w Kyloe bardzo różni się od prezentowanych wcześniej wnętrz. W tym przypadku, właścicielom zależało na tym, aby nieco zmiękczyć charakter wnętrza, sprawić by byłyo bardziej "domowe" i przytulne.

Drewniany kościół

Ten projekt łamie nasze wyobrażenia na temat drewnianych kościółków. Claudio Caladron i Diego Grass zaprojektowali kościół, który wnosi sporo świeżości do wnętrz sakralnych.

Kształt budynku przypomina domek narysowany dziecięcą ręką- prosta, wręcz powszechna forma. Jedna część frontowej ściany została jednak przeszklona prawie do samego dachu. Przez gigantyczne okno (i drzwi) widzimy wnętrze kościoła. Na drugiej części został powieszony prosty drewniany krzyż.

Minimalistyczne wnętrze

Wnętrze chilijskiego kościoła zostało w całości pokryte drewnianymi listewkami. Ich ciepły, naturalny kolor jest jedyną ozdobą tego wnętrza, które stanowi jedno wielkie pomieszczenie. Stojąca na środku skrzynia jest minimalistyczną i bardzo surową wersją ołtarza.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.