Wnętrza w stylu orientalnym

Styl orientalny jest ciągle aktualny i może mieć różne oblicza. Od prostych, oszczędnych form zaczynając, przez szlachetne materiały i kończąc na subtelnej ornamentyce.

Meble

Styl orientalny nawiązuje do wzorów i schematów postępowania rodem z Azji. Najczęściej odnosi się do takich krajów jak Chiny, Japonia, Tajlandia, Korea i Wietnam. Najważniejszym elementem aranżacji w stylu orientalnym są meble. Wystrój wnętrz w stylu orientalnym najczęściej charakteryzuje naturalne drewno takie jak palisander i błyszczące materiały. Często pojawia się bambus zastosowany w meblach, roletach, ramkach na zdjęcia czy różnego rodzaju pojemnikach. Ponadto meble często są bardzo rozrzeźbione a wzory na nich ręcznie malowane z ogromną dbałością o szczegóły. Wiele elementów jest pomalowanych lakierem na wysoki połysk.

Kolor

Styl orientalny jest bardzo ozdobny i kolorowy. Najwięcej jest czerwonego, który w kulturze chińskiej symbolizuje szczęście. Pojawiają się też kolory: zielony i żółty - wszystkie mocne, nasycone. Poza tym styl orientalny to różne ciemne odcienie drewna.

Ściany

Na ścianach mogą pojawić się grafiki, reprodukcje nawiązujące do tradycji Wschodu albo kaligrafie ścienne. Czasami wystarczy pomalowanie ściany w kolorach charakterystycznych dla stylu orientalnego lub położenie tapety we wzory orientalne: inspirowane liternictwem i kaligrafią, bambusem, kwiatami, ptakami i rybami. Interesującym przykładem mogą być ścienne płytki ceramiczne z kolekcji Florilege zaproponowanej przez Novoceram. Widać tutaj inspirację stylem orientalnym - płytki wyglądają jak ręcznie malowane, chińskie gobeliny.

Fot. novoceram.fr

Parawany

Przestrzeń mogą podzielić tradycyjne parawany - Japanese Shoji Screens. W stylu parawanu mogą być też utrzymane drzwi przesuwne w domu, dzielące większą przestrzeń na mniejsze pomieszczenia.

 

Fot. shojidesigns.com

Rośliny

Idealnym uzupełnieniem aranżacji w stylu orientalnym będzie ustawienie w domu drzewek bonsai. Sztuka tworzenia miniatur drzewek i umieszczania ich w płaskich doniczkach pochodzi z Chin, ale dziś głównie kojarzy się nam z Japonią. Poza bonsai w domu może pojawić się bambus lub papirus. Rośliny orientalne wymagają od posiadacza nie tylko wyjątkowej cierpliwości i opieki, ale także odpowiednich warunków klimatycznych.

Dekoracje - figurki

W minimalistycznie zaaranżowanych wnętrzach wystarczy niewielki akcent by nadać im orientalny wygląd. Na zdjęciu fototapeta z orchideą, stylowa szafa, niski stolik i figurka Buddy, która stanowi wschodni akcent.

Dekoracje - poduszki

Uzupełnieniem wnętrz w orientalnym stylu mogą być różnego rodzaju dekoracje, tkaniny, pościel, pledy, orientalne dywany czy poduszki.

Naklejki

Najprostszą, najtańszą i najłatwiejszą do usunięcia dekoracją są naklejki ścienne. Z reguły można je wielokrotnie odklejać i naklejać w innym miejscu. Jeśli nam się znudzą może zastąpić je dekoracja w innym stylu. Dla tych, którzy na razie poszukują swojego stylu.

Fot. etsy.com

Oświetlenie

Wnętrza mogą zostać oświetlone dyskretnym światłem lampy stojącej lub ściennej stylizowanej na lampy japońskie czy chińskie lampiony. Na suficie mogą tez pojawić się lampy zintegrowane z wentylatorem sufitowym.

Fot. japanesestylelighting.com

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.