Jaki kolor ścian, czyli wielkie malowanie [KOLORYSTYCZNY PRZEWODNIK]

Planujecie remont i malowanie ścian? Nie wiecie, na jaki kolor się zdecydować? Skorzystajcie z naszego kolorystycznego przewodnika i sprawdźcie, jak kolory potrafią odmienić każde wnętrze.

Biel

Biel ma wiele odcieni, wiele temperatur. Przy pomocy odpowiedniego oświetlenia możemy wydobyć wiele jej niuansów.Jest wygodnym i bezpiecznym tłem do tworzenia aranżacji kolorystycznych we wnętrzu.

To symbol czystości i niewinności. U niektórych osób może wywoływać bóle głowy, a zbyt dużo jasnego białego może oślepiać. Jednak, dzięki temu, że odbija światło optycznie powiększa przestrzeń.

Doskonała do wnętrz w stylu skandynawskim oraz romantycznym.

Salon w stylu skandynawskimfot. Alvhem Mäkleri & Interör/ Fredrik Karlsson

Żółty

To kolor radosny,  optymistyczny i ożywiający. Również bardzo dobrze odbijający światło.

Pasuje  do pomieszczeń, które mają nas stymulować do wzmożonej aktywności - dobrze sprawdzi się w kuchni i jadalni, pobudza bowiem system trawienny. We wnętrzach północnych, niedoświetlonych - spełni funkcję rozjaśniającą wnętrze i nada mu ciepłego klimatu.

Należy pamiętać, że żółty przyciąga wzrok i skupia na sobie uwagę, tym samym będzie dominować we wnętrzu.

Oryginalne mieszkanie w industrialnym stylucasasueca.es

Czerwony

Czerwony działa pobudzająco i podniecająco, wzmaga aktywność fizyczną, inspiruje, wprowadza w dobry nastrój. Jest kolorem ognia, poprawia apetyt i podnosi ciśnienie krwi.

W nadmiarze może wywołać agresję lub złość. Dobrze sprawdzi się w jadalni i wszędzie tam, gdzie zależy nam na pobudzającym efekcie. W sypialni natomiast lepiej ograniczyć się do czerwonych detali i akcentów (np. jedna ściana).

Jest kolorem optycznie pomniejszającym wnętrza. Doskonała do wnętrz w stylu orientalnym, gdzie sprawdzi się połączona z turkusem, fioletem i ciemnym drewnem.

aranżacja wnętrz,projektowanie wnętrz,farby do ścian,kolory ścianFot. Dulux

Szary

Kolor neutralny, będący doskonałym tłem dla innych kolorów.

Przez wielu uznawany za kolor nudny, ponury i nijaki. Niesłusznie. Owszem jest skromny, ale zarazem potrafi być bardzo efektowny.

To kolor bardzo spokojny i dostojny. Jest również bardzo elegancki. Idealnie sprawdzi się w minimalistycznych, spokojnych wnętrzach.

Szarość bardzo dobrze łączy się ze wszystkimi innymi kolorami. Jest świetnym tłem dla żółtego, pomarańczowego, czerwonego. Łagodzi je i jednocześnie pięknie eksponuje. Dobrze wygląda również z bielą i jasnym drewnem.

mieszkanie, nowoczesne mieszkanie, jak urządzić mieszkanieint2architecture.ru

Fioletowy

Fuksja, purpura, bordo, śliwka, burgund - wszystkie pochodne fioletu to kolory ekskluzywne i dostojne. Fiolet jest kolorem królewskim, powstałym z połączenia energetycznej czerwieni i uspakajającego błękitu.

Kolor fioletowy w zależności od odcienia nada wnętrzu różny charakter. Ciemny fiolet stworzy elegancką i trochę tajemniczą atmosferę. Doda nieco blichtru i ekskluzywności. Najlepiej sprawdzi się jako akcent w dodatkach lub np. w formie ciekawej tapety na jednej ścianie.

Jasny, pastelowy odcień fioletu będzie wprowadzał  romantyczny i  delikatny klimat. Idealnie sprawdzi się w pokojach dziecięcych oraz w sypialniach. W przypadku takiego subtelnego koloru możemy zastosować go na większych powierzchniach bez obawy, że przesadzimy.

kolor ścian,ściany

Fot. DYRUP

Zielony

Zieleń ma właściwości relaksujące i odprężające. Pomaga w skupieniu się. Idealna do gabinetów i bibliotek (stymuluje pamięć), łazienek, pomieszczeń medycznych (łagodzi objawy stresu), klatek schodowych i przedpokoi.

Tworzy doskonały klimat do odpoczynku. Wnętrzom dodaje świeżości i finezji. Oliwka, pistacja, malachit, zieleń trawiasta, miętowa, seledynowa, groszkowa, butelkowa. Wybór odcieni zieleni jest spory.

zieleń dobrze czuje się w towarzystwie szarości, błękitów i filetów.

Zielona ścianaFot. mat. prasowe Dekoral

Niebieski

To kolor, który kojarzy się z samymi dobrymi rzeczami. Od łagodnego, letniego nieba, po krystalicznie czyste południowe morze.Przynosi uspokojenie i inspiruje. Jest jednak chłodny i nieprzytulny, ale optycznie powiększa przestrzeń.

Doskonale sprawdza się w sypialni, natomiast niewskazany jest w jadalni. Ponieważ kojarzy się z wodą często wybierany jest do łazienek. Dobrze sprawdzi się również we wnętrzach wiejsko- rustykalnych.

farba, farbyFot. Beckers

Beże i brązy

Brązy i beże to kolory ziemi. Dają poczucie ciepła i solidności. Są naturalne i neutralne. Ściany w kolorze brązowym dają wyrafinowany, elegancki efekt. Można urozmaicić brązowe kompozycje kolorami błękitnym, pomarańczowym, czerwonym.

Odcienie beżu mogą być  stosowane w każdym wnętrzu, nadając mu subtelny, delikatny klimat.

mieszkanie na wynajem, mieszkanie w odcieniach beżu, mieszkanie w KrakowieFot. Sun & Snow

Czarny

Czerń uważana jest za kolor trudny, przytłaczający i nie łatwy do pogodzenia z innym barwami. Ostatnio jednak znów pojawia się propozycjach stylistów i w sklepach z wyposażeniem wnętrz.

Czarny jest zbyt wyrazisty i zbyt przytłaczający, by użyć go jako głównego koloru we wnętrzu. Z tego właśnie powodu, jest głównie używany jako barwa dodatków lub baza kolorystyczna. Czarny pięknie komponuje się z bielą i czerwienią, ale także z szalenie modnymi obecnie jaskrawymi barwami - takimi jak żółć, zieleń czy turkus.

Nie ma jednoznacznego oddziaływania, na jednych działa inspirująco i pozytywnie, u innych wywołuje przygnębienie. Należy pamiętać, że czerń zmniejsza optycznie pomieszczenia.

Jeśli jednak nie boimy się eksperymentów czarna ściana tablicowa będzie ciekawym i praktycznym elementem dekoracyjnym wnętrza.

farba tablicowa, tablice, farba do tablicfot. desiretoinspire.net

Więcej o:
Copyright © Agora SA