Najpiękniejsze kafelki z całego świata

Wybierając się na wakacje miejcie oczy otwarte. Z podróży warto przywieść praktyczne i eleganckie pamiątki np: kafle. Przedstawiamy przegląd najciekawszych płytek z całego świata.
Capela das Almas, Santo Ildefonso, Porto, Portugalia Capela das Almas, Santo Ildefonso, Porto, Portugalia Nelson Rocha

Płytki ceramiczne z Portugalii

Azulejo to ceramiczne płytki, pokryte rysunkiem, bardzo popularne w Portugalii. Mozaiki bardzo często osiągają pokaźne rozmiary, pokrywają całe ściany i podłogi w pałacach, kościołach, a także mieszkaniach czy miejscach użyteczności publicznej. Najczęściej przedstawiano na nich sceny historyczne, mitologiczne, ikonografii religijnej, oraz całą gamę elementów geometrycznych i roślinnych.

 

 

inspiracje

Łazienka wyłożona 'dtiles' Łazienka wyłożona 'dtiles' peter van der jagt erik jan kwakkel arnout visser

Płytki ceramiczne z Danii

Duńscy projektanci Peter van der Jagtar, Erik Jan Kwakkel i Arnout Visser opracowali system płytek do kuchni i łazienek z obłymi narożniki, które pasują na wszystkie powierzchnie i wyglądają bardzo efektownie.

Dodatkowo projektanci zaprojektowali serię płytek użytkowych. W ceramiczne kafle są już wkomponowane elementy wyposażenia kuchni lub łazienki np: moździerz, radio, wieszak, półka, schowki czy doniczki.

 


Holenderskie kafle w starym stylu Holenderskie kafle w starym stylu

Płytki ceramiczne z Holandii

Z Holandii oprócz cebulek tulipanów, warto przywieść stare, niebieskie, ręcznie malowane kafle. Tych płytek najlepiej poszukiwać na pchlich targach, można tam wypatrzeć wyjątkowe, rzadkie okazy.

 

 

kafle,

Płytki w stylu Wiktoriańskim Płytki w stylu Wiktoriańskim Joe Shlabotnik on Flickr

Płytki ceramiczne z Anglii

Klasyczna terakota w stylu wiktoriańskim, z drewnianą szafką pod zlewem i wanną na nóżkach nadadzą każdej łazience niepowtarzalny klimat starej Anglii.

Proste geometryczne wzory, powstają zazwyczaj z połączenia czerni i bieli. Taka kompozycja tworzy wspaniały efekt w korytarzach, salonach, a także na podestach przed domem.

 

 

               płytki, kafle, styl wiktoriański, inspiracje

Świecące, ceramiczne płytki Świecące, ceramiczne płytki Fot. henrikamberla.com

Płytki ceramiczne z Finlandii

Billie Jean to urocze płytki autorstwa fińskiego projektanta Henrika Amberla. Są szklane i występują w dwóch wersjach: gładkie i z wybrzuszeniem w kształcie żarówki.

Za płytką, można umieścić żarówkę. Światło przebija się przez szklaną powierzchnię, co daje bardzo oryginalne i delikatne oświetlenie. Kafelki mogą być ułożone w dowolny sposób, punktowo albo tworzyć długie, świetlne pasy.

 

Płytki, kafelki, design,

Casa Batillo, Gaudi Casa Batillo, Gaudi www.jillsbooks.wordpress.com

Płytki ceramiczne z Hiszpanii

Kafelki i płytki z Barcelonie to bardzo obszerny temat, powstał nawet osobny katalog na ten temat: "Barcelona Tile Design". W stolicy Katalonii płytki najbardziej rozsławił Antoni Gaudi. Całe i pobite, w skrajnych połączeniach, w różnych formach, wielki projektant stosował je bardzo odważnie i w bardzo różnych miejscach: na kominie, na elewacji i na ścianie w salonie. Efekty jego pracy są bardzo inspirujące i podziwiane do dziś.

 

 

inspiracje, projektanci, kafle, Barcelona

Kafle, Maroko Kafle, Maroko http://aplethoraofpostcards.blogspot.com

Płytki ceramiczne z Maroka

Fantazyjne formy geometryczne to specjalność kafli z Maroka. Takie płytki ceramiczne dobrze się sprawdzą w dużych wnętrzach, tworząc efektowny wzór na dużej powierzchni, a także jako dodatki w postaci subtelnych dekorów.

 

 

kafle, Maroko, inspiracje

Kafelki w metrze w Nowym Yorku Kafelki w metrze w Nowym Yorku nostalgiaandnow.blogspot.com

Płytki ceramiczne ze Stanów Zjednoczonych

Nowy York, miasto niezwykle różnorodne, pełne ciekawych rozwiązań, inspiruje nawet pod ziemią. Białe, proste płytki, popularnie zwane "subway tiles" - którymi na początku ubiegłego wieku wyłożono paryskie czy nowojorskie metro, obecnie przeżywają drugą młodość. To doskonała propozycja do łazienek retro, a także utrzymanych w staro-industrialnym klimacie. Dobrze sprawdzą się również w prostych pomieszczeniach z oszczędną ceramiką.

 

 

kafle, glazura, terakota, inspiracje

Kafelki Green Pockets, autorką jest Maruję Fuentez Kafelki Green Pockets, autorką jest Maruję Fuentez Green Pockets

Płytki ceramiczne ze Stanów Zjednoczonych

Green Pockets to wyjątkowe płytki zaprojektowane przez Maruje Fuentez. W ceramicznych płytkach dzięki specjalnym wgłębieniom, można posiać zioła lub zasadzić niewielkie kwiaty i rośliny. Sam kształt płytek jest bardzo interesujący i pozwala ułożyć z nich oryginalną kompozycje. Idealnie sprawdzą się na patio, balkonie i w ogrodzie.

 

 

design, projektanci, kafelki,

Indyjski kafel - dekor - lub podstawka pod kubek - turkusowy Indyjski kafel - dekor - lub podstawka pod kubek - turkusowy Opera Gliniana

Płytki ceramiczne w Polsce

Nad Wisłą, w związku z tym, że istnieje tu wiele pracowni ceramiki, mamy tę cudowna możliwość, że na warsztatach sami możemy sobie zrobić kafle i inne rzeczy z ceramiki. Zapraszamy do odwiedzenia: Opera Gliniana, Fabryka gliny, Mati-ceramika.

 

 

kafle, płytki,

Więcej o: