Aranżacje: gra w zielone

Wakacje sprzyjają wyjazdom na łono natury. Co zrobić, kiedy mamy problem z otrzymaniem urlopu? Nasza rada zaproś naturę do swojego mieszkania.

Kołysanka znad rzeki

Zieleń traw, szarawy błękit lekko zachmurzonego nieba, brunatnozielona rzeka - atmosfera odpoczynku nad wodą wydaje się stworzona do sypialni. W tym wnętrzu nadrzeczny pejzaż sugestywnie przywołują barwy, materiały i dekoracje.

Zaczerpnięte z natury

Wśród odcieni zieleni i brązów łatwo się poczuć jak na łonie natury.

Ziołowy Koktajl

Tylko jeden kolor, a jakie bogactwo odcieni - od jasnych, niemal zupełnie białych albo bladoszarych po soczyście zielone. Ziołowy ogródek może być źródłem inspiracji dla poszukujących spokojnych, ale nie nudnych zastawień kolorystycznych.

Wszystkie zioła świata

Nie każde zestawienie kolorystyczne, które sprawdza się w naturze, musi dobrze wyglądać we wnętrzu. Ta uwaga nie dotyczy jednak kompozycji stworzonej z barw ziół. Są to bowiem spokojne, stonowane odcienie, które znakomicie komponują się nie tylko ze sobą, ale także z innymi kolorami, zarówno neutralnymi, jak i jaskrawymi. Nie tracą też urody w sztucznym oświetleniu, jak to bywa np. z ciemną zielenią.

Z ostrzejszą nutką

Zestawienie bieli ze zgaszonymi szarościami i różem w bladych odcieniach może wydawać się nudnawe, by nie powiedzieć - mdłe. Co innego, gdy do tego towarzystwa dołączy limonka. Wtedy wnętrze nabiera życia i wyrazistości.

Dobry wpływ

Barwa limonkowa nie działa drażniąco i miło się kojarzy. Jest znacznie cieplejsza niż ciemna zieleń i nie tak krzykliwa jak soczyste odcienie tego koloru. Znakomicie komponuje się niemal ze wszystkimi barwami. Efektownie wygląda zwłaszcza z bielą i jasnymi pastelami, które w jej towarzystwie nabierają większej świetlistości, a w rezultacie lepiej je widać.

Spokój na ziemi

Ziemia tylko z pozoru wydaje się jednostajna kolorystycznie. Gdy spojrzymy uważniej, dostrzeżemy bogactwo jej odcieni, a także fakturowe wzory wyżłobione przez naturę. Ten widok jest nieustannym źródłem artystycznych inspiracji. Także w aranżacji wnętrz.

Kojąca natura

Wnętrze zaaranżowane w barwach ziemi, ze względy na emanujący z niego spokój, idealnie nadaje się do wypoczynku. Aby nie wydawało się monotonne kolorystycznie, trzeba użyć całej palety beżów, od odcieni piaskowych po brunatne, a w dodatkach - ożywczą zieleń. Z wielobarwnych deseni lepiej zrezygnować. Z powodzeniem zastąpią je fakturowe wzory i wyraziste rysunki słojów na drewnianych meblach. Materiały tylko naturalne: drewno, len i bawełna, plecionki z roślinnych włókien.

Noc w dżungli

Motywy egzotycznych kwiatów na tkaninach i fototapecie, kolory i materiały tak dobrane, że budzą skojarzenia z bujną tropikalną zielenią. Wystrój sugestywnie odtworzony w tej sypialni równie dobrze sprawdzi się w salonie.

Jak w tropikach

Aby aranżacja wnętrza kojarzyła się z dżunglą, użyjmy przede wszystkim kilku odcieni brązów i zieleni, a jako akcentów - oranżu, czerwieni, fioletu. Wybierając wzory zwróćmy uwagę na realistyczne motywy roślinne (liście palmy, egzotyczne kwiaty). Fototapeta lub duże zdjęcie lasu tropikalnego na ścianie podkreśli charakter wnętrza.

Wiejski ogródek

Realistyczne bukieciki kwiatów w naturalnym kolorze rozrzucone na białym albo kremowym tle to jeden z nielicznych motywów dekoracyjnych, które nigdy się nie zestarzeją. Najpiekniej wyglądają w starych stylizowanych wnętrzach.

Romantycznie

Bukieciki kwiatów zdobiące tkaniny i ceramikę najczęściej kojarzą się z pomieszczeniami z XIX-wiecznej angielskiej wsi. Ale nie brakuje ich także we współczesnych, romantycznie urządzonych wnętrzach. Często bukiety zestawia się z pojedynczymi kwiatami, przedstawionymi równie naturalistycznie. Najlepiej prezentują się w pastelowej kolorystyce i w towarzystwie przedmiotów starych albo na nie stylizowanych - o miękkich liniach, zdobionych rowkami, ażurami itp.

Graficzny koktajl

Motywy rodem ze sztuki op-artu zestawione z ogromnymi graficznymi kwiatami. Taka wyrazista kompozycja wymaga odpowiedniego - najlepiej skromnego - otoczenia. Dopiero wówczas z całą mocą ujawnią się jej dekoracyjne możliwości.

Siła rażenia

Dwubarwne, biało-czarne geometryczne wzory, wylansowane w latach sześćdziesiątych XX w. przez twórców op-artu, są bardzo dynamiczne. Niektóre wywołują nawet wrażenie nieustannego wirowania. Równie mocno oddziałują duże, schematycznie przedstawione motywy roślinne. Wspólnie tworzą mieszankę, która ozdobi nawet najskromniej urządzone pomieszczenie.

Wieczór w lesie

Motywy dekoracyjne i barwy tak dobrane, by przywoływały na myśl gęsty las. Ułóżmy głowę na poduszce miękkiej jak mech, zamknijmy oczy, a szum drzew i śpiew nocnych ptaków szybko ukołysze nas do snu.

W leśnym otoczeniu

Kształty takie, które podkreślają leśny klimat wnętrza (a więc organiczne). Pasować będą także miękkie opływowe linie bądź owale. Do tego motywy roślinne i zwierzęce, wszystkie odcienie zieleni i brązów, a w akcentach, dla rozjaśnienia kompozycji - biel i błękit. Oto przepis na szumiący las w sypialni.

W barwie nadziei

Ani ciepła, ani zimna. Spokojna i pełna optymizmu. Wprost stworzona do wnętrz, a których szukamy odpoczynku. A jak ładnie komponuje się z innymi kolorami! Krótko mówiąc, zgaszona zieleń to barwa idealna.

I klasycznie, i nowocześnie

Spokojną zieleń przyjęło się uważać za symbol nadziei. Rzeczywiście, barwa ta zdaje się mieć w sobie całe pokłady optymizmu. Nic więc dziwnego, że od wieków jest stosowana w dekorowaniu wnętrz.

Eksplozja świeżości

Zestawienie soczystej zieleni z czystą żółcią, bielą i turkusowym błękitem, tak zachwycające wczesnym latem w przyrodzie, niezmiernie rzadko widywane jest w naszych domach. Szkoda, bo to prosty sposób, by znacznie dłużej radować oczy tym pięknym widokiem.

Jak na łące

Nagromadzenie w pomieszczeniu żywych barw, takich jak jasne zielenie i żółcie, może wywoływać w nas uczucie niepokoju i zmęczenia. Aby nieco osłabić mocne działanie tych odcieni, najlepiej zestawić je z większymi płaszczyznami w neutralnych kolorach, na przykład jasnobeżowym albo białym.

Więcej o:
Copyright © Agora SA