Podstawową zasadą tego stylu jest łączenie estetyki z funkcjonalnością. Skandynawskie wnętrza są proste, jasne i przejrzyste. I przede wszystkim bezpretensjonalne i uniwersalne.
Zimny i ciemny klimat północy był rzeczywistym sprawcą powstania swoistego stylu urządzania wnętrz w Skandynawii. Duże zasługi w rozpropagowaniu stylu miał szwedzki malarz Carl Larsson, który na przełomie XIX i XX wieku stworzył cykl obrazów ilustrujących codzienne życie swojej rodziny. Jego dom, urządzony przez żonę Karin Larsson, był jakże różny od typowo mieszczańskich ciemnych i dusznych wnętrz. Królowały w nim jasne barwy, naturalne materiały i dużo światła. Jednym słowem, kwintesencja stylu skandynawskiego.
Skandynawowie preferują naturalne materiały. Podłogi i meble są zazwyczaj drewniane. Olejowane lub pomalowane kryjącą białą farbą. Najczęściej wykorzystuje się takie rodzaje drewna jak sosna, klon, jesion. Często wykorzystuje się również sklejkę drewnianą. Tkaniny to głównie bawełna, len, wełna. Do tego skóra i kamień w dodatkach. Wszystko jak najbardziej naturalne. Materiały nie muszą być nowe, chętnie wykorzystuje się takie ze znakiem czasu. W stylu skandynawskim rzeczy ładne i praktyczne nie mogą się zmarnować.
W stylu skandynawskim króluje biel. Znajdziemy ją na meblach, tkaninach, oknach, drzwiach, nawet na podłodze. Wszędzie tam , gdzie pozwoli rozjaśnić wnętrza. Bo biel jest nie tylko elegancka i świeża, ale również doskonale odbija światło, co w północnych wnętrzach jest nie lada wartością.
Obok bieli w stylu skandynawskim znajdziemy czerwień, czerń oraz błękit. Akcenty tych kolorów pojawiają się w dodatkach: poduszkach, pledach czy zasłonach.
Szwedzkie, fińskie czy duńskie wzornictwo jest znane na całym świecie (choć Finlandia nie jest częścią Skandynawii, powszechnie zalicza się jej wzornictwo do skandynawskiego). To stąd pochodzi wielu najbardziej znanych projektów w dziejach wzornictwa. To skandynawskie marki są klasykami w swoich dziedzinach. Arne Jacobsen, Alvar Aalto, Bruno Mathsson, Verner Panton to nazwiska które trzeba znać. Z firm można wymienić Marimekko, Iittala, Louis Poulsen czy znana wszystkim Ikea. Tak naprawdę to tylko wierzchołek góry lodowej skandynawskiego wzornictwa, które podobnie jak styl skandynawski, jest proste, funkcjonalne i bardzo praktyczne.
Marimekko
Styl skandynawski to bardzo praktyczne podejście do projektowania i urządzania przestrzeni. Wnętrz nie urządza się na pokaz, nie mają być wyznacznikiem statusu społecznego, ale raczej umożliwiać wygodne życie. Stąd meble są proste, funkcjonalne i dobrej jakości. Poza tym Skandynawowie mają szacunek do przedmiotów, nawet tych z starych i zniszczonych. Dopóki mebel spełnia swoje funkcje będzie służył rodzinie, nawet kilka pokoleń.