Jak kolor odmienia wnętrza - 10 inspirujących metamorfoz

Kominek w nowych barwach
Kominek w kamiennej obudowie zajmuje w tym salonie całą ścianę. Miejsca, w których nie ma kamienia, zostały pokryte boazerią. Takie połączenie stworzyło dość pstrokatą kompozycję, szczególnie w połączeniu ze złotymi kratkami wentylacyjnymi. Właściciele mieszkania postanowili ujednolicić ścianę, malując całość na jeden, ciemny kolor.
dans-le-townhouse.blogspot.ca
Grafitowa ściana wygląda stylowo i elegancko. Dzięki niej pokój od razu nabrał wyrafinowania i charakteru. Na tle ciemnej ściany dużo lepiej prezentują się także meble, które stały się bardziej widoczne.
dans-le-townhouse.blogspot.ca

Grzejnik jak malowany
Biała nudna ściana w małej kuchni w bloku zyskała wyraz za sprawą dwóch barw. Sama ściana została pokryta czarną farbą tablicową, z kolei wiszący grzejnik intensywnie żółtą farbą. Element, który wcześniej szpecił wnętrze, teraz stał się jego ozdobą.
Fot. Anna Maria Adamczyk / anitassafehouse.blogspot.com
Za sprawą niewielkiej zmiany kolorystycznej wnętrze nabrało zupełnie nowego wyrazu. Jest to dowód na to, że nawet w małych wnętrzach warto eksperymentować z ciemnymi kolorami i odważnymi zestawieniami barwnymi.
Fot. Anna Maria Adamczyk / anitassafehouse.blogspot.com

Boazeria na biało
Przez trzydzieści lat sosnowa boazeria na ścianach i suficie pożółkła i ściemniała, zamieniając mały przedpokój w klaustrofobiczną klitkę. Ciemne drewno nie sprawdza się w ciasnych wnętrzach, bo pomniejsza je jeszcze optycznie i wprowadza przytłaczającą atmosferę.
fot. Gutek Zegier
Zamiast zrywania przestarzałej boazerii właściciele mieszkania zdecydowali się na jej pomalowanie - rozwiązanie tańsze i szybsze. Boazeria zyskała biały odcień, dzięki któremu ponure pomieszczenie stało się jasne i pogodne. Nałożono dwie warstwy farby - pierwszą pędzlem, starannie wypełniając rowki między deseczkami, a drugą wałkiem, co dało idealnie równą powierzchnię.
fot. Gutek Zegier

Lawendowy pokój nastolatki
Białemu pomieszczeniu na poddaszu brakowało charakteru. Jak na pokój nastolatki było tu zwyczajnie nudno. Żeby to zmienić, pomalowano jedną ścianę na lawendowy kolor. Wybrana barwa nie jest zbyt infantylna dla dorastającej dziewczynki.
LUKASZ KOZYRA
Po metamorfozie pokój nie wydaje się już tak pusty. Wystrój dopełniają wyraziste dodatki, np. chodniki na podłodze i zielone krzesło przy biurku.
LUKASZ KOZYRA

Kuchnia w stylu skandynawskim
Typowa, niewielka kuchnia w bloku była zdominowana przez zielony kolor ścian. Przez niego wyglądała nijako i bez wyrazu. Do tego kolor optycznie pomniejszał i tak małą przestrzeń.
Fot. Aleksandra Żywicka, www.ozebrze.blogspot.co
Właścicielka zdecydowała się na całkowitą zmianę koloru. Zarówno ściany, jak i szafki zostały pomalowane na biało. W takiej kolorystyce kuchnia wydaje się bardziej przestronna i nowoczesna.
Fot. Aleksandra Żywicka, www.ozebrze.blogspot.com

W żywych kolorach
Pokój małego chłopca. Ściany były pomalowane na odcień jasnego beżu. Na takim tle meble wydawały się jeszcze ciemniejsze i zbyt poważne dla dziecka. W pomieszczeniu nie czuło się atmosfery typowej dla pokoi dziecięcych.
Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta
Kolor szafek i regałów, które stały w pokoju, zadecydowały o wyborze błękitu na ściany. Zestawiono go z ulubioną trawiastą zielenią lokatora. Odcień ten pojawił się z kolei na biurku i krześle kupionych dla przyszłego ucznia.
Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta

Turkusowa kuchnia
Ta kuchnia przeszła całkowitą metamorfozę. A wystarczyło przemalować banalne, drewniane szafki na efektowny turkusowy kolor. Dzięki zestawieniu ze śnieżną bielą ścian, turkus dodatkowo nabiera wyrazistości.
dans-le-townhouse.blogspot.ca
Właściciele zdecydowali się jeszcze na usunięcie górnych szafek, co wprowadziło poczucie przestrzeni i lekkości. Jednak to zmiana koloru była kluczowa dla wystroju kuchni.
dans-le-townhouse.blogspot.ca

Stylowe pasy
Niby dobrze dobrany kolor w sypialnia, a i tak wnętrze wydawało się nudne i bez wyrazu. Sypialnia to dość duże pomieszczenie o prostokątnym kształcie. Wstawiono do niej tylko najniezbędniejsze sprzęty, przez co wydawała się nie do końca urządzona. Wrażenie chłodnej pustki potęgowała biało-niebieska kolorystyka.
LUKASZ ZANDECKI
Na ścianie namalowano pionowe jasne pasy. Po udekorowaniu zimne wnętrze zyskało na przytulności. Stylowo pomalowane ściny są teraz największym atutem sypialni.
LUKASZ ZANDECKI

Morska bryza
Niewielka łazienka była utrzymana w bladych odcieniach beżu. Brakowało jej wyrazistości i polotu. Właściciele chcieli nadać jej nieco więcej wyrazu.
dans-le-townhouse.blogspot.ca
Wszystkie ściany pomalowano na delikatny turkusowy odcień. Na takim tle zdecydowanie lepiej rysują się czarne dodatki. Łazienka nabrała świeżości, której wcześniej tu brakowało.
dans-le-townhouse.blogspot.ca

W dwa kolory
Łazienka jest bardzo mała (niespełna 4 m kw.). Zmieściły się więc w niej tylko niezbędne urządzenia sanitarne, wąska pralka i szafeczka na kosmetyki. Biały kolor miał optycznie powiększyć wnętrze, a zamiast tego uczynił je zimnym i nieprzyjaznym.
Łukasz Zandecki
Dwukolorowe ściany wyglądają oryginalnie i odświeżająco. Do błękitu dobrano dodatki w pasującym odcieniu - ręczniki i chodnik.
Fot. Łukasz Zandecki