Jak urządzić przedpokój?

Przedpokój jest wizytówką domu - powinien być zarazem ładny i funkcjonalny. O czym warto pamiętać urządzając to pomieszczenie?

Pierwsze wrażenie

Podobno najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Przedpokój powinien "zapraszać gości do środka". Zanim zaczniesz aranżować to pomieszczenie przyjrzyj mu się dokładnie. Przede wszystkim przedpokój musi być funkcjonalny! Jeśli jest mały, niech będzie tylko miejscem do odwieszania kurtek i butów, neutralnym i spójnym z resztą mieszkania. Szczęśliwi posiadacze dużego przedpokoju mogą stworzyć reprezentacyjny hol.

Jak urządzić przedpokój, przedpokój, holfot. alvhemmakleri.se

Jakie kolory wybrać?

Przedpokój powinien wprowadzać w styl, kolorystykę i klimat mieszkania. Często pomieszczenie to jest niewymiarowe. Za pomocą kolorów można je optycznie skorygować. Jeśli przedpokój jest ciemny i wąski najlepiej pomalować ściany na jasne kolory - rozświetlą i rozszerzą wąski korytarz. Pewne odcienie optycznie powiększają pomieszczenie. Świetnie sprawdzą się tonacje żółte, pastelowe błękity, rozbielolone zielenie. Lepiej zrezygnować z jaskrawych, intensywnych odcieni (możesz sobie na nie pozwolić jedynie, gdy masz kwadratowy przedpokój). Pomalowane na biało drzwi i sufit sprawią, że wnętrze będzie się wydawało bardziej przestronne.

Często w blokach z wielkiej płyty mamy długie i wąskie korytarze. Można je optycznie skrócić malując dłuższe ściany na jasny a krótsze na ciemny kolor. Mieszkasz w kamienicy, gdzie przedpokój jest bardzo wysoki? Pomaluj sufit ciemniejszą farbą (już jeden ton robi różnicę!). Pomieszczenie to zyska właściwe proporcje! Intensywne kolory ścian w przedpokoju są świetne, jeśli masz typowy, kwadratowy korytarz.

PrzedpokójFot. STEGU

Podłoga

Tak naprawdę, w przedpokoju może się znaleźć praktycznie każdy rodzaj podłogi - płytki ceramiczne, panele lub parkiet, kamień naturalny czy beton. Najpopularniejszym rozwiązaniem są wciąż płytki. Należy jednak pamiętać że błyszczące i gładkie będą się szybko brudziły. Dobrym rozwiązaniem jest jasny, matowy gres który jest prosty w utrzymaniu czystości.

ociekacz na buty, przedpokój, jak urządzić przedpokójfot. domomix.pl

Popularne są również panele i parkiet. Musimy pamiętać, że powierzchnie te są dość wymagające. Warto postawić w przedpokoju plastikowe podkładki na mokre buty!

Szafa i co jeszcze?

Zbyt dużo rzeczy "na wierzchu" nie jest wskazane, dlatego szafa w przedpokoju jest dobrym rozwiązaniem. Gdy masz długi przedpokój świetnie sprawdzi się szafa zrobiona na wymiar, najlepiej z przesuwnymi drzwiami. Lustrzane tafle na drzwiach optycznie powiększą przestrzeń. Możesz zrezygnować z dna meblowego w szafie. Na płytkach będzie można postawić nawet mokre buty.

szafka na buty, szafka z siedziskiem, przedpokójfot. ingaro.pl

A co jeśli nie masz miejsca na dużą szafę? Znów do łask wracają mało praktyczne wieszaki wolnostojące. Na rynku jest ich cała masa! Jeśli w przedpokoju nie ma miejsca możesz zamontować na ścianach kolorowe, zabawne haczyki. Nie tylko będzie można powiesić na nich kurtki, ale same w sobie będą ozdobą pomieszczenia.

Jeśli chcesz mieć szafkę na buty - wybierz zamykaną i koniecznie z siedziskiem!

duński design, kolorowe mieszkanieboligmagasinet.dk Mette Kristine Brinch, Pia Olsen; fot. Tia Borgsmidt

Oświetlenie

Przedpokój to najczęściej pomieszczenie ciemne. Należy odpowiednio zaplanować oświetlenie. Dobrze jeśli mamy oświetlenie  górne i boczne o różnym natężeniu.  Jeśli przedpokój łączy się z salonem, a nie mamy zamykanych drzwi, zadbajmy aby lampy zostały zainstalowane na ściamniaczu lub na dwóch obwodach - część świateł będzie można wyłączyć lub "przyciemnić". Przedpokój widziany z perspektywy salonu nie będzie przypominał czarnej jamy.

małe mieszkanie, białe mieszkanie, skandynawski styl, mieszkanie w skandynawskim stylufot. alvhemmakleri.se

Lustro

Pamiętaj, lustro wiszące na wprost wejścia nie jest dobrym rozwiązaniem (wiedziano o tym już w starożytnych Chinach - jest to jedna z zasad feng shui). Przedpokój wygląda wtedy bardzo niegościnnie! Idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie dużego lustra, w którym można się przejrzeć "od góry do dołu". Takie duże lustro (od listwy przypodłogowej do sufitu lub górnej krawędzi drzwi) optycznie powiększy przedpokój! Świetnie sprawdzają się też zabudowane szafy z przesuwanymi, lustrzanymi drzwiami.

szafa, jak wybrać szafę, jak urządzić przedpokój, przedpokójfot. iszafy.pl

Więcej o: