Podczas urządzania mieszkania często stajemy wobec problemów dotyczących wykończenia wnętrza, dobrania dodatków i kolorów. W tej rubryce nasza stylistka Małgorzata Muc, architektka, projektantka wnętrz, pomaga je rozwiązać.
BELKI NA PIERWSZYM PLANIE. Moje nowe mieszkanie znajduje się na poddaszu. Bardzo podobają mi się drewniane belki stropowe i chciałabym je wyeksponować. Jak to zrobić? Czym pomalować, aby drewno ładnie wyglądało?
Drewniane belki rzeczywiście mogą być piękną ozdobą wnętrza, kreującą jego niepowtarzalny klimat. W zależności od oczekiwanego efektu można zastosować różne preparaty do drewna. Jeśli zależy nam na zachowaniu jego naturalnego wyglądu, najlepiej sprawdzi się bejca, która nie zasłoni rysunku słojów, a doda kolorowi głębi. Znakomity efekt uzyskamy również przez ługowanie i olejowanie belek na biało, z zachowaniem widocznych słojów. Drewniana konstrukcja w jasnej tonacji będzie sprawiała wrażenie lżejszej, nie przytłoczy więc zbytnio wnętrza. Warto wiedzieć, że urodę belek doceniają nie tylko mieszkańcy poddaszy, montując ich atrapy również tam, gdzie taka konstrukcja nie jest konieczna.
KAFELKI Z INNEJ BAJKI. Kupiłam już urządzone mieszkanie. Szafki kuchenne mają odcień cafe latte, natomiast płytki na ścianie są... krwistoczerwone. Nie chciałabym ich skuwać, ale muszę je jakoś zamaskować. Może zakleić albo czymś obłożyć?
Proponuję zasłonić płytki np. szkłem lub - jak na zdjęciu wyżej - blachą. Idealnie sprawdzi się szkło matowe lub barwione, w odcieniu pasującym do szafek (może cappuccino?). Nad kuchenny blat nadaje się także szkło Lacobel, lakierowane na najróżniejsze kolory. Jeśli chodzi o blachę, najpopularniejsza jest ze stali szlachetnej (stal kwasowa), aluminiowa i miedziana (choć ta najlepiej pasuje do wnętrz rustykalnych). Proponuję też nowość - maty samoprzylepne Sibu Deco Line z tworzywa sztucznego. Mogą być jednokolorowe lub imitować skórę, drewno, stal. Nakleja się je na różne powierzchnie, zarówno na ściany, jak i na meble. Do cięcia wystarczy nóż do tapet.
WANNA W OSŁONIE. Mam już dość ciągłego zachlapywania łazienki wodą, dlatego chcę mieć przy wannie zasłonę prysznicową. Na czym się ją zawiesza?
Zasłony prysznicowe zawiesza się na metalowych drążkach (prostych przy wannie, w kształcie litery C lub L przy brodziku). Zasłona ma zazwyczaj zamocowane wzdłuż górnej krawędzi otwory z metalowymi remizkami, przez które przekłada się drążek (patrz zdjęcie obok); jeśli nie, zawieszamy ją na żabkach. Większość drążków to tak zwane drążki rozporowe, o regulowanej długości. Najkrótsze mają 70 cm, najdłuższe, łukowe, można rozciągnąć nawet do 320 cm (osłaniają trzy strony wanny). Drążki kupuje się osobno; kosztują, zależnie od kształtu i długości, od 30 zł. Bawełniana zasłona prysznicowa Coram, 184 zł.
PRAKTYCZNE UBRANKO. Chcę kupić nowe krzesła, koniecznie z miękkim siedziskiem. Mam jednak małe dzieci, przy których meble, zwłaszcza tapicerowane, trudno zachować w czystości. Jakie więc krzesła wybrać?
Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem są krzesła obite skórą ekologiczną - nie tylko wygodne i eleganckie, ale przede wszystkim łatwe do czyszczenia (na ogół wystarczy przetrzeć obicie letnią wodą z mydłem). Warto również rozważyć inny pomysł: osłonięcie krzeseł pokrowcami z dobrze piorącej się tkaniny (np. poliestru), które - gdy dzieci podrosną i przestaną niszczyć meble - będzie można po prostu zdjąć.
Z lewej: krzesło obite skórą ekologiczną Jysk, 199 zł
Z prawej: pokrowiec z poliestru dekoria.pl, na zamówienie
KREDENS ? ALE JAKI? Uwielbiam porcelanę. Mam już całkiem sporą kolekcję, ale niestety chowam ją w kuchennych szafkach. Chciałbym ładnie wyeksponować naczynia. Jaki mebel wybrać do nowoczesnej kuchni? Równie nowoczesny czy może stary?
W nowocześnie zaaranżowanej kuchni świetnie sprawdzi się przeszklony regał (na przykład z lakierowanej płyty MDF) z półkami podświetlonymi LED-ami, co pozwoli podkreślić urodę porcelanowych naczyń. Ciekawym rozwiązaniem może być też wiekowy kredens z targu staroci albo regał z lat sześćdziesiątych lub siedemdziesiątych XX w. Ładnie odnowiony mebel będzie stanowił kontrastowy element wystroju.
Z lewej: szafka, fornir dębowy, 45 x 157 cm, wys. 89,5 cm, Paged Meble, 2175 zł
Z prawej: witryna, płyta meblowa i szkło, 86 x 41,5 cm, wys. 201,5 cm Bydgoskie Meble, 1370 zł