Aranżacje wnętrz: porady stylistki

Podczas urządzania mieszkania często stajemy wobec problemów dotyczących wykończenia wnętrza, dobrania dodatków i kolorów. W tej rubryce nasza stylistka Małgorzata Muc, architektka, projektantka wnętrz, pomaga je rozwiązać. Zachęcamy, piszcie do nas na adres: czterykaty@agora.pl.

Aranżacje wnętrz: porady stylistki

Surowy beton, do niedawna widywany tylko w loftach, teraz stał się atrakcyjnym materiałem wykończeniowym stosowanym również w mieszkaniach zaaranżowanych w innych stylach. Jego wylewanie jest jednak dość skomplikowane (robienie szalunków, wyrównywanie powierzchni, szlifowanie, impregnacja lakierem lub żywicą), a do tego czasochłonne oraz dość drogie (wziąwszy pod uwagę, że to zadanie najlepiej powierzyć fachowcom). Lepiej więc zdecydować się na materiały imitujące beton: tynki dekoracyjne, płytki ceramiczne albo gotowe, prefabrykowane panele, czyli płyty MDF pokryte masą betonową, lżejsze od litego betonu, które łatwo mocuje się na kotwy lub klej. Panele te mogą mieć standardową wielkość (60 x 120 cm) i szary kolor; można też zamówić elementy o różnych wymiarach i odcieniach (np. w firmie concreAte.pl zaprojektujemy sobie własne podziały i formy elementów).

Aranżacje wnętrz: porady stylistki

Zestawianie różnych wzorów (nie tylko kratek i pasków, ale też np. kwiatów z kropkami czy motywami abstrakcyjnymi) jest oczywiście dozwolone, tylko trzeba to zrobić umiejętnie. Najważniejsze, by tkaniny miały podobną kolorystykę (jak na naszym zdjęciu-propozycji z dekoria.pl ? różowo-biała kratka i róże w tych samych barwach). Równie istotne są kolory innych elementów we wnętrzu, np. ścian czy mebli ? powinny być stonowane, w jednolitym kolorze. Warto też wspomnieć, że takie zestawienia najlepiej stosować w większych pomieszczeniach.

Aranżacje wnętrz: porady stylistki

Niestety, płyty gipsowo - kartonowe nie utrzymają ciężaru huśtawki i dziecka. Pozostaje więc albo kupić huśtawkę stojącą, z siedzis- kiem zamocowanym na solidnej ramie, albo jednak zdecydować się na futrynę i zawiesić na niej typową huśtawkę wiszącą. To drugie rozwiązanie ma tę zaletę, że wcale nie trzeba wiercić w futrynie dziury na hak ? wystarczy zamocować w niej drążek rozporowy, używany do ćwiczeń gimnastycznych.
Na zdjęciu: huśtawka, dł. 160 cm, maks. obciążenie 70 kg IKEA, 179,99 zł

Aranżacje wnętrz: porady stylistki

W takim przypadku warto potraktować taras jak przedłużenie pokoju dziennego i położyć na nim podobną podłogę, co pozwoli zachować stylistyczną spójność. Z dopasowaniem posadzki nie powinno być problemu ? do wyboru są płytki gresu lub terakoty, deski lub np. betonowe imitacje drewna (jak na zdjęciu powyżej). Ważne, by materiał był odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dlatego kupujmy płytki mrozoodporne, antypoślizgowe, koniecznie o wysokiej klasie ścieralności (IV lub V), opisane jako 'przeznaczone do stosowania na zewnątrz'. Drewno musi być zaimpregnowane i zabezpieczone przed szkodnikami.
Na zdjęciu: płyty posadzkowe, imitacja drewna, różne wymiary, Bruk Bet, od 10,59 zł/szt.

Aranżacje wnętrz: porady stylistki

Znakomity! Jest mnóstwo fototapet o tej tematyce - od bajek (o samochodach czy rybkach) do prawdziwych pojazdów na tle krajobrazu. Jeśli okładzina ma optycznie powiększyć wnętrze, warto wybrać na przykład motyw morskich głębin albo nieba. Fototapety (w odpowiadających nam wymiarach) można zamówić bezpośrednio w punktach z fototapetami lub w bankach zdjęć, np. na stronach fotolia.pl, corbis.com.
Na zdjęciu: fototapeta laminowana, dekornik.pl, 160 zł/m kw.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.