Aranżacje wnętrz: porady stylistki

Podczas urządzania mieszkania często stajemy wobec problemów dotyczących wykończenia wnętrza, dobrania dodatków i kolorów.

Aranżacje wnętrz: porady stylistki

ARANŻACJE WNĘTRZ: kamień, ale jaki?


Ścianę z telewizorem chcę wyłożyć kamieniem. Inne ściany mają kolor kawy z mlekiem, na podłodze są dębowe deski. Jaki odcień kamienia będzie pasował (mąż uparł się na biały)?
Biel jest neutralna i pasuje do wszystkiego. Myślę jednak, że takie wnętrze będzie zbyt spokojne. Może warto więc zaszaleć? Na przykład zastosować mocny akcent w postaci czarnej kamiennej ściany, na której wisiałby czarny telewizor. Pośrednim rozwiązaniem mógłby być kamień w szarobrązowym odcieniu, pasującym do podłogi, lub - tak jak na zdjęciu - okładzina z cegły. Można też wykończyć ścianę... deską podłogową. W ten sposób nie wprowadzamy do wnętrza dodatkowego materiału, a ściana będzie wyglądała naprawdę efektownie.

Aranżacje wnętrz: porady stylistki

ARANŻACJE WNĘTRZ: oświetlenie nad stołem i kanapą.


Urządzam pokój dzienny połączony z jadalnią. Jak rozmieścić górne oświetlenie? Może zawiesić dwa żyrandole - jeden nad kanapą, drugi nad stołem? Czy to będzie dobrze wyglądać?


Oczywiście! W tym samym pomieszczeniu (nawet niezbyt dużym) można zawiesić dwa żyrandole oświetlające strefy o różnym przeznaczeniu. Powinny być jednak identyczne lub z tej samej linii wzorniczej (jak na zdjęciu), inaczej zaburzą harmonię wnętrza. Pamiętajmy przy tym, że oświetlenie miejsca do jedzenia nie może być jaskrawe ani zbyt kolorowe (taki efekt dadzą np. barwne przezroczyste abażury), bo niekorzystnie zmieni ono wygląd potraw. Klosz powinien się znajdować na takiej wysokości, by cały blat stołu był dobrze oświetlony, a światło nie raziło w oczy siedzących przy nim osób.

Aranżacje wnętrz: porady stylistki

ARANŻACJE WNĘTRZ: ład w szufladach.


Mam bardzo dużo dodatków do ubrań: apaszek, szalików, pasków i torebek. Wszystko to wrzucam luzem do szuflad i na półki. Bałagan robi się błyskawicznie. Czy możecie zaproponować mi jakieś niedrogie akcesoria do szaf, które pomogłyby mi to wszystko uporządkować?


Jest sporo prostych, a do tego tanich rozwiązań, które ułatwią utrzymanie porządku wśród drobnej odzieży i dodatków - zarówno dla pań, jak i dla panów. Najprościej ustawić na półkach koszyki o różnym przeznaczeniu, np. osobny na skarpetki, osobny na bieliznę (mogą to też być pojemniki z przegródkami. Są również specjalne wieszaki na szaliki, paski lub krawaty. Do wewnętrznych drzwi szafy można przykręcić wieszaczek albo pręt na apaszki. A przy okazji najbliższej wymiany mebli warto zapoznać się z ofertą producentów szaf i garderób, którzy proponują wiele gotowych rozwiązań.

Aranżacje wnętrz: porady stylistki

ARANŻACJE WNĘTRZ: okno na wesoło.


W pokoju dziecka jest duże okno balkonowe, prawie na całą ścianę. Brakuje mi na nie pomysłu. Nie chcę zawieszać firan, a obawiam się, że okna z samymi zasłonami będą wyglądały zbyt pusto.


Jeśli nie chce Pani firan, w oknach oprócz zasłon proponuję zawiesić rolety lub żaluzje, które nieco zmienią proporcje dużego okna i je ozdobią. Ciekawie będzie również wyglądała naklejona na szyby folia szroniona we wzory (taka dekoracja wpuszcza światło do wnętrza i w każdej chwili można ją łatwo usunąć). Nie bałabym się jednak samych zasłon, trzeba tylko wybrać materiał z motywem odpowiadającym zainteresowaniom dziecka. Aby wystrój był spójny, z tej samej tkaniny warto uszyć także pościel, poszewki na poduszki itp.

Aranżacje wnętrz: porady stylistki

ARANŻACJE WNĘTRZ: podłoga dla dzieci.
Kocham drewno i nie wyobrażam sobie innej podłogi. W naszym domu mieszkają cztery osoby (w tym dzieci) i psy. Chciałabym, aby podłoga była trwała i długo ładnie wyglądała, a do tego była łatwa w pielęgnacji. Jakie drewno wybrać?


W pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, gdzie podłoga szybciej się niszczy, stosuje się na ogół najtwardsze gatunki (dąb, jawor, jesion, orzech, klon, wiąz oraz drewno egzotyczne). Podłoga może być olejowana lub lakierowana. Ta pierwsza jest milsza w dotyku, ale wymaga regularnej pielęgnacji (co jakiś czas zabieg olejowania trzeba powtórzyć). Posadzka zabezpieczona lakierem jest bardzo trwała, a w dodatku wystarczy ją myć wodą z detergentem.


Na zdjęciu deska jesionowa Praktiker, cena: 54 zł/m kw.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.