Aranżacje wnętrz: porady stylistki

Podczas urządzania mieszkania często stajemy wobec problemów dotyczących wykończenia wnętrza, dobrania dodatków i kolorów. W tej rubryce nasza stylistka Małgorzata Muc, architektka, projektantka wnętrz, pomaga je rozwiązać. Zachęcamy, piszcie do nas na adres: czterykaty@agora.pl

Aranżacje wnętrz: porady stylistki

DEKORACJA OKIEN. Jakie rolety kupić do salonu połączonego z jadalnią? Dopasować je do koloru ścian i wystroju całości, czy też dobrać kontrastowo? Dodam, że wnętrze jest duże i ma kilka okien.


Wszystko zależy od charakteru pomieszczenia oraz od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeżeli pokój jest utrzymany w stonowanej, neutralnej kolorystyce, radziłabym dobrać rolety w podobnej tonacji co meble, podłoga, ściany (przykład takiej aranżacji pokazujemy na zdjęciu obok). Dotyczy to przede wszystkim niewielkich wnętrz, gdzie kontrastowo lub jaskrawo udekorowane okna mogłyby nadmiernie zdominować pomieszczenie i odwrócić uwagę od całego wystroju. Decydując się na wzorzyste rolety w mocniejszych kolorach, z tej samej tkaniny warto uszyć inne elementy dekoracyjne: poszewki na poduszki, narzutę, obrus czy pokrowce na krzesła.

Aranżacje wnętrz: porady stylistki

BEZ OKAPU ANI RUSZ! Słyszałem wiele różnych opinii na temat przydatności okapów kuchennych. Jedni mówią, że są niezbędne, inni, że bezużyteczne. Montować więc ten sprzęt w kuchni czy nie?


Okap jest bardzo potrzebny, nie tylko ze względu na domowników, ale i na meble. Pochłania zapachy, wilgoć, szkodliwe substancje i cząsteczki tłuszczu, które dzięki temu nie osiadają na sprzętach w kuchni oraz - jeśli kuchnia jest otwarta - w salonie. Wbrew pozorom przydaje się nawet wtedy, gdy niewiele gotujemy. W małym pomieszczeniu można zamontować okap podszafkowy (będzie zupełnie niewidoczny), w dużym - model dekoracyjny, bardziej przypominający na przykład lampę niż urządzenie AGD.
Na zdjęciu: okap wyspowy, wyd. 400 m3/h, Elica

Aranżacje wnętrz: porady stylistki

PODOBNE CZY RÓŻNE? Mam osobną toaletę. Zastanawiam się, czy położyć w niej te same płytki ceramiczne co w łazience, czy jednak wybrać inne?


Jestem za urządzeniem łazienki oraz toalety w podobnym klimacie, dlatego radziłabym położyć takie same płytki w obu pomieszczeniach, harmonizując w ten sposób ich wystrój. Ale to tylko moje zdanie; można jednak dać upust swojej wyobraźni i toaletę - często traktowaną po prostu po macoszemu - zaaranżować bardzo efektownie: wykończyć płytkami w zupełnie odmiennej kolorystyce niż łazienka albo na przykład drewnem lub, jak na zdjęciu, kolorowym szkłem.

Aranżacje wnętrz: porady stylistki

WIELKIE SPANIE Przymierzam się do nowej aranżacji sypialni, w której chcę mieć ogromne łóżko. Po prostu ogromne. Jeden problem - pokój ma szerokość około 3 m, a łóżko miałoby 2 metry. Co zrobić z pozostałą powierzchnią, spisać ją na straty?


Faktycznie, we wnętrzu o takim metrażu większe meble (np. komódka, o szafie nie wspominając) już się nie zmieszczą, bo trzeba też zostawić przejście. W tej sytuacji najlepiej zrobić łóżko na zamówienie i zintegrować je z wystrojem pomieszczenia. Ekonomicznie będzie dosunąć je bokiem do ściany, pozostawiając z drugiej strony dostęp i miejsce na niewielki stolik nocny. Zamiast tradycyjnych lampek nocnych proponuję kinkiety albo lampki na suficie. Przykładem może być sypialnia Radosława Majdana (na zdjęciu).

Więcej o:
Copyright © Agora SA