Porady: drewniana podłoga na lata

Podłoga ma ogromny wpływ na charakter i wystrój wnętrza, jest jednak nieustannie eksploatowana. Najbardziej narażona na zabrudzenia i ścieranie jest podczas codziennych czynności, domowych zabaw dzieci i przyjęć towarzyskich. W celu zapewnienia długowieczności drewnianych powierzchni należy o nie odpowiednio dbać: czyścić i konserwować. Radzimy jak właściwie pielęgnować podłogę dedykowanymi środkami, niezależnie od rodzaju drewna, z którego została wykonana.
Drewniana podłoga Drewniana podłoga Fot. Artazum and Iriana Shiyan/Shutterstock.com

Proste rady

Lakierowanie podłogi zwiększa jej odporność na wnikanie wody oraz ścieranie i zarysowania. Niezależnie jednak od grubości warstwy ochronnej i rodzaju preparatu oraz drewna, powierzchnia salonu oraz pokoi wymaga regularnego czyszczenia i zabezpieczania. Trwałość drewnianej podłogi lakierowanej w znacznym stopniu jest uzależniona od przestrzegania podstawowych zasad jej użytkowania i pielęgnowania. Podstawowym warunkiem jest właściwe zabezpieczenie podłogi za pomocą dedykowanych środków chemii podłogowej. Aby utrzymać ładny wygląd posadzki wystarczy ją systematycznie odkurzać i przecierać wilgotną szmatką, a co pewien czas przemyć ją z dodatkiem środka do pielęgnacji i czyszczenia. Natomiast w celu usunięcia niewielkich zarysowań i zmatowień należy odświeżyć powłokę podłogi środkiem do konserwacji.

Drewniana podłoga Drewniana podłoga Fot. pics721/Shutterstock.com

Bieżąca pielęgnacja

Środki pielęgnacyjne służą do ochrony powierzchni podłogi, czyli wierzchniej warstwy lakieru. Za ich pomocą można wyczyścić posadzkę z zabrudzeń powstałych podczas codziennej eksploatacji. Podczas bieżącego sprzątania podłogi na sucho można używać mopa z miękką końcówką przeznaczoną do zbierania kurzu.

Drewniana podłoga Drewniana podłoga Fot. Det-anan/Shutterstock.com

Gruntowne czyszczenie

Do usuwania silnych zabrudzeń i uporczywych plam przeznaczone są profesjonalne preparaty czyszczące. Dzięki temu, że ich formuła oparta jest na najnowszej technologii, usuniemy również stare powłoki pielęgnacyjne i konserwacyjne. Środki te można stosować również do maszynowego czyszczenia wielkopowierzchniowych lakierowanych posadzek drewnianych w salach sportowych i obiektach użyteczności publicznej takich jak hole czy korytarze. Doskonale sprawdzą się również w trakcie przygotowania podłóg do nanoszenia nowych powłok ochronnych - konserwacyjnych.

Warto pamiętać, że preparatów do czyszczenia (zwłaszcza o wzmocnionym działaniu) nie należy stosować zbyt często, gdyż zawarte w nich środki alkaliczne mogą powodować szarzenie i kruszenie warstwy lakieru.

Drewniana podłoga Drewniana podłoga Fot. adpePhoto/Shutterstock.com

Kompleksowa konserwacja

Dodatkową warstwę ochronną wydłużającą czas użytkowania lakierowanej podłogi drewnianej tworzą środki do konserwacji. Dzięki nim wygląd użytkowanej podłogi zostanie odświeżony, a niewielkie zarysowania i zmatowienia zniwelowane.

Podłogę konserwuje się zazwyczaj po pracach remontowych, przed oddaniem pomieszczenia do eksploatacji (pierwszą konserwację należy przeprowadzić po całkowitym utwardzeniu powłoki lakierowej, czyli po ok. 14 dniach od zakończenia lakierowania). W celu zapewnienia ochrony stale użytkowej podłogi, należy zabezpieczyć ją preparatem 1-2 razy w roku.

Więcej o: