Jak się pozbyć moli z szafy?

Mole często atakują nasze ubrania. Jak się ich pozbyć i jak zabezpieczyć przed ich atakiem? Radzimy, jak się pozbyć moli z szafy i garderoby.

Walka z molami: krok 1

Pierwszym krokiem w walce z molami jest generalny zrobienie generalnego porządku w szafie. Każdą sztukę garderoby wywróć na lewą stronę i dokładnie wytrzep. Okolice szwów wyczyść szczotką - tam zbiera się kurz, który jest doskonałą pożywką dla moli. Co trzeba oddaj do pralni lub odśwież domowymi sposobami. Przy okazji przejrzyj swoje ubrania - te nie używane od dwóch lat wrzuć do pojemnika PCK. Od razu zrobi się luźniej.

Walka z molami: wyszyść szafę

gdy oczyścimy ubrania, pustą szafę należy dokładnie odkurzyć. Wnętrze szafy dobrze jest przetrzeć wilgotną szmatką (gdy jest z materiału dopuszczonego do kontaktu z wodą) lub terpentyną (gdy jest z drewna). To ważny etap profilaktyki antymolowej, bowiem mole nie znoszą zapachu terpentyny.
W czystej i pachnącej szafie nie będą chciały się zagnieździć.

Walka z molami: aromaterapia

Żeby zabezpieczyć się przed molami, między wieszaną i układaną garderobę włóż kulki zapachowe, woreczki z ziołami lub specjalne saszetki przeciwmolowe. Mole nie lubią zapachu lawendy - gdy w szafie rozłożysz woreczki z suszoną lawendą - wystraszysz szkodniki, a przy okazji ubrania będą ładnie pachniały. Mole nie przepadają też za zapachem cytryny - warto w szafach rozłożyć suszone skórki tego owocu.

Innym aromatem, którego nie znoszą mole jest zapach farby drukarskiej. Zgniecioną w kulkę gazetę wrzuć na dno szafy, lub powkładaj w rękawy rzadziej noszonej garderoby (szczególnie z wełny, w której mole lubią się zagnieździć). Zapach farby drukarskiej z czasem wietrzeje, więc pamiętaj, by kilka razy w sezonie gazety wymieniać na nowe. Także niektóre przyprawy odstraszają mole m.in. liście laurowe i ziele angielskie.

Walka z molami: zachowaj porządek

Czystość i porządek w szafie to najlepsi sprzymierzeńcy w walce z molami. Wieszaki specjalnego przeznaczenia zdecydowanie ułatwią ci utrzymanie w szafie porządku.

Spodnie: możesz wieszać na wysuwanym stelażu, wykonanym z cienkich drążków. Możesz także kupić wieszak, w którym drążki (najczęściej 3-4) spuszczone są do dołu. Powieszone tak spodnie co prawda będą się bardziej gnieść, ale taki wieszak zajmuje zdecydowanie mniej miejsca.

Szale i apaszki: najwygodniej powiesić na wieszaku, złożonym z połączonych kółek lub takim z dziurkami.

Paski: będą zawsze pod ręką, gdy powiesisz je za sprzączki na wieszaku z haczykami.

Bluzki: do małej szafy idealny jest wieszak, w którym ramiączka (najczęściej 3-4) opadają kaskadowo w dół.

Spódnice: nie pogniotą się na wieszaku z żabkami, które zapinamy na paskach

Więcej o: