Bidet: o czym trzeba pamiętać przy jego kupnie?

Bidet - dla jednych niezbędny do higieny intymnej, przez innych jest postrzegany jako fanaberia. Tymczasem może on znacząco podnieść komfort funkcjonowania i ustrzec przed groźnymi drobnoustrojami.
Bidety Bidety PHOTOGRAPHEE.EU

Dlaczego warto mieć bidet?

W czym objawia się praktyczność bidetu? Wśród jego zalet wyróżnia się łatwość użytkowania - podmycie nie wymaga zdejmowania ubrań, a wyprofilowana forma zapewnia wygodną pozycję podczas wykonywania czynności higienicznych. Wykorzystanie wody gwarantuje natomiast dokładniejsze oczyszczenie miejsc intymnych niż przy korzystaniu z papieru toaletowego.

W zestawie łazienkowym lepiej

Większość producentów oferuje bidety stojące lub podwieszane. Warto dopasować bidet  do sedesu - szczególnie kształtem i kolorystyką. Bliskość instalacji sanitariatów sprawia, że każdy kontrastujący element będzie bardziej widoczny, a brak harmonii może zaburzyć estetykę wnętrza.
Ze względów praktycznych warto wybrać model bez załamań i elementów ozdobnych. Bidet należy często myć i dezynfekować, a zbędne detale mogą to utrudnić.

Bateria do bidetu Bateria do bidetu Fot. Grupy Armatura

Ważna bateria bidetowa

W bidecie najważniejsza jest bateria. Na co, oprócz estetyki, warto zwrócić uwagę?  - Baterie bidetowe, choć kształtem przypominają te umywalkowe, są zaprojektowane tak, aby ułatwić nam wykonywanie czynności toaletowych - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Wybierając model sprawdźmy, czy umożliwia on samodzielne ustawienie kierunku padania strumienia wody. To zapewni komfort użytkowania wszystkim domownikom, bez względu na wzrost czy przyjętą podczas podmywania pozycję ? dodaje.

Szacuje się, że podczas jednorazowego korzystania z bidetu zużywamy ok. 2 litry wody. Ważne jest w związku z tym czy  bateria ma napowietrzacz. Gwarantuje on oszczędność na poziomie 50 proc., może więc znacząco wpłynąć na zmniejszenie rachunków.

Zestaw łazienkowy Zestaw łazienkowy Fot. Grupa Armatura

Gdzie instalować bidet?

Wpływ na wygodną,  codzienną toaletę ma również odpowiednie ulokowanie sanitariatu. Ze względów praktycznych jest on montowany obok sedesu, w odległości równej 30 cm. Jeśli metraż nie pozwala na wygospodarowanie miejsca w jego bezpośrednim sąsiedztwie, możemy umieścić go naprzeciwko. Przy takim rozstawieniu należy jednak pamiętać o pozostawieniu przed bidetem wolnej przestrzeni, pozwalającej na wygodne siadanie i wstawanie. Powinna ona mieć wymiar kwadratu o boku 60 cm. Podobnie jak w przypadku muszli, optymalna wysokość, wyznaczana przez górną krawędź ceramiki wynosi 40 cm, zarówno dla modeli stojących, jak i podwieszanych.

Alternatywa dla małych łazienek

Brak wolnego miejsca na zamontowanie bidetu nie musi oznacza konieczności rezygnacji z rozwiązań zwiększających poziom higieny intymnej. - W małych łazienkach z powodzeniem sprawdzą się baterie umywalkowe wyposażone w osobny natrysk typu bidetta - tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. - Specjalny przycisk umożliwia przemieszczenie strumienia wody z baterii na rączkę. Dzięki długiemu wężowi można wygodnie korzystać z urządzenia, siedząc na misce ustępowej - dodaje. Bidettę, obok względów higienicznych, wyróżniają przymioty praktyczne. Natrysk ułatwi nam czyszczenie toalety, obmycie brudnych butów czy szybkie napełnienie wodą dużego wiadra. Innym rozwiązaniem, które znajdzie zastosowanie w niewielkich łazienkach jest miska ustępowa z funkcją bidetu. Takie połączenie, ze względu na wyeliminowanie konieczności przemieszczania się pomiędzy sanitariatami, polecane jest osobom starszym oraz niepełnosprawnym.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.