Jak oszczędzać prąd? Sprawdzone sposoby na niższe rachunki

Przedłużające się upały zmuszają nas do oszczędzania energii elektrycznej. To jeden z nielicznych pozytywnych skutków wysokich temperatur. Zobacz, jak skutecznie oszczędzać prąd i obniżyć rachunki za energię. Oszczędzaj przez cały rok!
Żarówka Żarówka fot. Comfreak/Pixabay

Oszczędzaj na świetle

1. Nie włączaj światła we wszystkich pokojach, a tylko w tym, w którym teraz jesteś.

2. Zrezygnuj z oświetlenia dekoracyjnego. Jeśli masz w mieszkaniu podświetlaną gablotkę, albo wnękę w ścianie, włączaj je tylko na specjalne okazje, np. kiedy urządzasz przyjęcie.

3. Wymień żarówki: świetlówki kompaktowe zapewniają niskie zużycie energii (około pięć razy mniejsze niż w przypadku żarówki tradycyjnej) oraz są trwalsze od żarówek tradycyjnych nawet do 10 razy.

UWAGA: Przy stosowaniu świetlówek kompaktowych światło należy wyłączać tylko wtedy, gdy wychodzi się z pomieszczenia na dłużej niż 6 minut. Częste włączanie skraca trwałość świetlówki. Dlatego też w pomieszczeniach, gdzie z oświetlenia korzysta się przez krótki czas, np. w piwnicy, lepiej pozostawić żarówki tradycyjne.

4. Wyczyść oprawy oświetleniowe - zabrudzenia opraw mogą zmniejszyć skuteczność świetlną od 20 proc. do 50 proc.

Listwa Listwa fot. PIX1861/Pixabay

Urządzenia elektryczne

1. Wyjmij z gniazdka ładowarki i zasilacze. Zużywają one energię elektryczną, nawet gdy nie są podłączone do nich żadne odbiorniki. Dlatego za każdym razem jak skończysz ładować telefon, baterie czy korzystać z elektrycznej szczoteczki do zębów odłącz ładowarkę od zasilania.

2. Wyłącz z gniazdka urządzenia z funkcją czuwania (stand-by). Urządzenia, np. telewizor, komputer, w stanie czuwania cały czas pobierają energię elektryczną z sieci. Najczęściej sygnalizuje to świecąca na czerwono dioda.
Wyłączaj z gniazdka:
- urządzenia z funkcją czuwania: na noc, gdy wyjeżdżasz z domu;
- wiele urządzeń można wyłączać jednym wyłącznikiem w listwie-przedłużaczu.
- pamiętaj o wyłączeniu: telewizora, DVD, konsoli do gier, eksresu do kawy, drukarki, głośników.

UWAGA: Nie wyłączaj: faksu, automatycznej sekretarki, telefonu bezprzewodowego (działają w oczekiwaniu na połączenie), alarmu, czujników ruchu, transformatorów dzwonka lub oświetlenia halogenowego.

Gotowanie Gotowanie fot. Republica/Pixabay

Oszczędzanie na gotowaniu

1. Gotując na płycie ceramicznej, używaj naczyń o płaskich dnach. Naczynia, które nie przylegają całą powierzchnią dna do płyty zużywają do 50 proc. więcej energii elektrycznej.

2. Nie gotuj zamrożonych produktów. Gotowanie będzie trwało dłużej i zużyjesz więcej energii. Rozmroź je wcześniej, najlepiej w lodówce.

3. W czajniku gotuj tyko tyle wody, ile potrzebujesz. W czajniku także gotuj wodę na makaron, ryż etc. Ugotuje się szybciej przy niższym zużyciu energii.

4. Zawsze gotuj pod przykrywką.

5. Korzystaj z funkcji termoobiegu w piekarniku - zaoszczędzisz 20 proc. energii. Nie otwieraj drzwiczek w czasie pieczenia. Ucieka wtedy dużo ciepła.

6. Wyłącz piekarnik 5-10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia. Przez ten czas temperatura w piekarniku będzie utrzymywać się na odpowiednio wysokim poziomie

Lodówka Lodówka fot. free stock images

Ogranicz koszt używania lodówki

1. Ustaw temperaturę w chłodziarce na +7 stopni C. Każde dodatkowe obniżenie temperatury o dwa stopnie powoduje wzrost poboru prądu o kilkanaście procent.

2. Ustaw temperaturę w zamrażarce na -18 stopni C. Niższa temperatura nie przekłada się na zwiększenie trwałości produktów, a każdy stopień w dół, to około 8 proc. większe zużycie energii.

3. Kup lodówkę energooszczędną, najlepiej klasy A++ lub A+++. Zużywają one około 40 proc. mniej prądu.

4. Nie stawiaj lodówki w ciepłych miejscach, ani przy urządzeniach emitujących ciepło jak piekarnik, kuchenka, grzejnik. Ciepło z zewnątrz przenika do środka lodówki, co zwiększa zużycie energii na utrzymanie niskiej temperatury.

5. Dokładnie zamykaj drzwi lodówki. A zanim je otworzysz zastanów się co chcesz wziąć, żeby nie stać długo w otwartych drzwiach. Odkładaj także żywność w te same miejsca, abyś nie musiał długo szukać w lodówce potrzebnych produktów.

Pralka Pralka fot. jarmoluk/Pixabay

Pranie i zmywanie

1. Nie włączaj pralki i zmywarki dopóki ich całkowicie nie wypełnisz. Mniejsza liczba prań oraz zmywań to mniejsze zużycie prądu i wody.

2. Ustaw pranie przy niższej temperaturze. Im wyższa temperatura, tym potrzeba więcej energii na podgrzanie wody.

3. Korzystaj z pralki i zmywarki po godz. 22.

4. Używaj naczyń jednorazowych. Jeśli naprawdę chcesz zaoszczędzić na zmywaniu korzystaj od czasu do czasu z naczyń jednorazowych.

Więcej o: