Motywy świąteczne

Jak wszystkie zwykłe przedmioty codziennego użytku, tak i stół w świątecznym czasie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, nabiera nowych znaczeń i wartości.

W okresie świąt Bożego Narodzenia jesteśmy świadkami cudów przemiany. Nie tylko zmienia się wystrój naszego mieszkania, świątecznie "ubierają" się całe miasta, a przede wszystkim ogrzewają się w tym klimacie wszystkie serca. Łagodniejemy, rozczulamy się i łatwiej wzruszamy - po prostu my sami stajemy się odświętni.

Sianko pod obrusem

Jak sprawić, by stół, przy którym codziennie jemy, dyskutujemy, czytamy gazetę lub tylko siedzimy - stał się odświętny. Ludowa tradycja nakazuje, aby na świątecznym stole leżał biały obrus, pod obrusem oczywiście sianko, a na stole dwanaście potraw, każda coś symbolizująca. Ale jak tu dziś tak rygorystycznie przestrzegać tych zwyczajów? Jesteśmy zbyt zabiegani, mamy mało czasu, a i tak staramy się przygotować wszystko jak najlepiej. By na stole było wszystko to, co lubią najbardziej nasi domownicy: barszcz z uszkami lub zupa rybna, ryba pieczona i np. makiełki, domowe ciasto, kompot z suchych fig i moreli.

A jak to wszystko podać, jaki wybrać styl - zależy od naszych preferencji. Ci, którzy kochają klasykę, często, nawet na co dzień używają szlachetnych naczyń, inni podążają za nowinkami mody, dokupują wciąż rozmaite naczynia i mają w swych jadalniach wielostylowy miszmasz. Ważne, by wybrane naczynia nam się podobały i stanowiły przyjazne tło dla świątecznej wieczerzy i rodzinnych rozmów.

"Opłatkowa" biel

Z wyjątkowymi, świątecznymi okazjami kojarzy się nam zawsze kolor złoty. Jednak na większości naszych stołów od zawsze panuje niepodzielnie "opłatkowa" biel, dodatkami do niej mogą być odcienie kremowe i właśnie złote. Inspirację do udekorowania domowego stołu możemy znaleźć w wielu, wydanych na tę okazję katalogach z modą wnętrzarską i pismach tzw. kobiecych.

Warto również w czasie przedświątecznych zakupów znaleźć trochę czasu i odpocząć od pośpiechu we wnętrzach sklepów wypełnionych pięknymi przedmiotami.

Stoły zdobne przedmiotami

W poszukiwaniu ciekawych wystrojów stołów trafiłam do galerii Arte Viva przy ul. Mielżyńskiego i znalazłam tam ciekawe w formie nowoczesne naczynia. Za to w Ambiente przy ul. Paderewskiego 8, sklepie z artykułami wyposażenia wnętrz i przedmiotami dekoracyjnymi, zachwyciła mnie mocna, nasycona kolorystyka świąteczna. Tam właśnie zwrócił moją uwagę duży, stojący na środku sklepu - przebogato ozdobiony stół w kolorach czerwonym i zielonym. Był wypełniony po brzegi: zielonymi gałązkami, bombkami. Zdawał się być jednym wielkim stroikiem; wszystko to razem świeciło, błyszczało, omotane dookoła wstążkami. Inny wystrój miał mniejszy stolik, w typie pomocnika - stojący w Ambiente bardziej na uboczu, był stworzony dla miłośników odcieni niebieskich. W autoryzowanym salonie porcelany Rosenthal pokazano klientom propozycje bardzo różnorodne stylowo.

Zapachy świąt

Inspirację na świąteczny stół znajdziemy w sklepach z upominkami. Podpowiedzi dobrze jest też szukać w kwiaciarniach, bo pięknie ułożone kwiatowe kompozycje mogą być dziełem sztuki, w dodatku pachnącym. Wiele kwiaciarni dodatkowo oferuje aromatyczne susze: plasterki fig, krążki pomarańczy, ruloniki kory cynamonowca. Czasem znajdziemy jeszcze dodatkowo ozdobne wstążki, świeczniki, bombki, szyszki, złote figurki aniołków, serwetki... Wszystko po to, abyśmy mieli jak najpiękniej w domach podczas Świąt.

A "naładowani" pomysłami "z miasta" możemy potem śmiało wcielić w życie własne, nawet trochę zwariowane, nietypowe pomysły na uroczysty stół. - Powiesić nad nim pachnącą korzennie girlandę suchych owoców i przypraw. - Ustawić samodzielnie wykonane, pachnące kule: pomarańczę gęsto nabijamy goździkami (możemy w ten sposób tworzyć wzory) albo np. aromatyczne świeczniki: w wydrążone i powycinane we wzory połówki pomarańczy wkładamy małe świeczki (jak do podgrzewaczy). A do samego obrusa można przyszyć chociażby choinkowe gałązki, upieczone w domu miniciasteczka lub kupione w sklepach małe szklane gwiazdki.

Więcej o: