Projekty balkonów. Balkon w stylu orientalnym

Nawet na bardzo małym balkonie można stworzyć zakątek o indywidualnym charakterze. Tutaj do zagospodarowania było zaledwie 7 m2. Ale nie wymiary balkonu mają decydujące znaczenie lecz pomysł.

Właściciel mieszkania chciał mieć balkon z bambusami. Dlaczego? Nie z powodu szczególnego sentymentu do dalekowschodniej przyrody lecz po prostu zobaczył zdjęcie z bambusową aranżacją, które go zainspirowało. Nie było tam, co prawda elementu wodnego, o którym marzył, ale przecież chcieć to móc. Oczywiście jako koryto dla płynącej wody należało wykorzystać bambusowe pędy. I udało się. Powstała rabata z bambusami, wodą, trawami, białym żwirem i zostało jeszcze na balkonie dosyć miejsca na ustawienie wygodnych foteli.

A zrobiono to tak.

Podłoga z drewna egzotycznego

Szarą terrakotę postanowiono przykryć deskami z drewna bangkirai. Drewno sprawiło, że balkon stał się bardziej przytulny i współgrający z wnętrzem mieszkania, gdzie posadzkę wykończono parkietem. Ryflowane deski ułożono na legarach, do których od spodu zamontowano niskie meblowe nóżki. Dzięki temu woda deszczowa może swobodnie spływać po terrakocie poza krawędź balkonu. Deski pokryto olejem, aby zabezpieczyć drewno przed wilgocią.

Bambusowa mata

Dla stworzenia intymności na balkonie, metalową balustradę oraz szklaną ściankę od strony sąsiada przysłonięto matą z pędów bambusa o średnicy około 1 cm. Mata nie tylko subtelnie izoluje przestrzeń balkonu, ale też tworzy dobre tło dla rabaty.

Zobacz wszystkie zdjęcia balkonu w stylu orientalnym >>

 

Rabata

Mogła powstać dzięki wydzieleniu z jednej strony balkonu obniżenia wysokości 30. centymetrów. Uzyskano je po położeniu drewnianej podłogi i przybiciu ramy z dwóch poziomo ułożonych desek. W ten sposób można było całkowicie ukryć doniczki na rośliny i zbiornik na wodę. Przerwy między poszczególnymi pojemnikami wypełniono płytami styropianu i keramzytem. Oba materiały są też dobrymi izolatorami, przez co pełnią jeszcze jedną funkcję - chronią zimą bryły korzeniowe roślin przed przemarznięciem.

Rośliny . Przy ścianie przykrytej bambusową matą posadzono odpowiednio duże okazy winobluszczu pięciolistkowego (Parthenocissus quinquefolia). Delikatnym drutem przymocowano pędy do maty, wiedząc jednak, że wkrótce naturalne wąsy winobluszczu przyczepią pnącze do ściany.

Trzy egzemplarze trawy: mozgi trzcinowatej ( Phalaris arundinacea ) o biało - paskowanych liściach dopełniają obsadzenie rabaty.

Bambusowe pale. Zgodnie z oczekiwaniem właściciela rabatę zdobią bambusowe pale o zróżnicowanej średnicy i wysokości. Bambusy z zamocowanymi na spodzie stabilizującymi poprzeczkami wstawiono w keramzyt.

Woda. Na podstawie wskazówek właściciela z bambusowych pędów zmontowano konstrukcję, którą płynie woda. Woda krąży w zamkniętym obiegu. Zasysana przez pompkę fontannową ze zbiornika ustawionego w wygrodzonym deskami na rabatę fragmencie balkonu. Pompkę podłączono do gniazda elektrycznego ze sterownikiem, co pozwala na bardzo komfortowe uruchamianie jej pilotem. Zbiornik został przykryty pokrywą, którą można zdjąć, aby wyjąć pompkę ze zbiornika na zimę.

Wykończenie. Całą powierzchnię rabaty, którą wypełniły doniczki z roślinami i zbiornik z wodą przysłonięto białym marmurowym kruszywem. Rozsypano go na białej włókninie, dzięki czemu żwir nie miesza się z ziemią i nie brudzi.

Gdzieniegdzie ułożono białe kamienie.

Zobacz jak urządzić biuro na balkonie >>

 

Dodatki

Na ścianie balkonu zawieszono lampę przypominającą latarenkę. Przewód elektryczny został ukryty pod bambusową matą.

Ze względu na silne nasłonecznienie zamontowano markizę, która po rozwinięciu przysłania całą powierzchnię balkonu. Markiza wyposażona jest czujnik wiatru, aby automatycznie się zwijała w razie silnych podmuchów.

Do wypoczynku na balkonie przeznaczone są składane, lekkie fotele z drewna i odpornej na wodę tkaniny. Łatwo jest je przestawić, a także schować w mieszkaniu, kiedy sezon się skończy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Agora SA