Warzywa łatwe w uprawie

Warzywa z własnego ogródka może mieć każdy z nas. Aby zdrowo rosły i zyskać obfite plony trzeba im zapewnić odpowiednie warunki glebowe i dużą ilość składników pokarmowych.

Jakie gatunki nadają się do uprawy amatorskiej? Na żyznej, gliniasto-piaszczystej, przepuszczalnej glebie możemy posadzić czosnek (jesienią sadzimy odmiany 'Arkus', 'Harnaś', 'Huzar' i 'Zawrat', zaś wiosną 'Cyryl' i 'Jarus'. Zaleca się, by kilka tygodniu po wzejściu

czosnek zasilać preparatami nawozami (np. uniwersalnym preparatem Substral Magiczna Siła nawóz wapniowy do owoców i warzyw).

Na wszystkich typach żyznych gleb można sadzić fasolę. Pamiętajmy jednak, że roślina ta nie może być narażona na wiatry. Wymaga do kiełkowania ciepła (co najmniej 11 st. C). Zaletą tej rośliny jest szybki wzrost wymaga precyzyjnego nawożenia. Choć jest odporna na suszę, wymaga, m.in. dużej ilości fosforu w glebie. Aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość tego pierwiastka, a kwiaty i strąki nie były zdeformowane zasilmy je tym samym preparatem co czosnek, już 3 tygodnie po wykiełkowaniu nasion i nie zapominajmy o regularnym nawożeniu podczas wzrostu, kwitnienia i zawiązywania strąków przez rośliny.

Lubiane przez większość ogrodników i szybko rosnące ogórki można wysiewać we własnym ogrodzie po 12-20 maja, gdy minie już ryzyko przymrozków. W tym czasie można również na grządkach sadzić wcześniej przygotowaną lub kupioną rozsadę. Rośliny rosną szybko, lecz charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym. Ogórki lubią miejsca słoneczne, osłonięte od wiatru i wymagają obfitego podlewania. Mają też duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Zbilansowany zestaw składników pokarmowych, gwarantujący obfite plony i zdrowy wzrost ogórkom zawiera specjalny nawóz Substral Magiczna Siła do ogórków. Przez cały okres wegetacji preparatem tym można zasilać rośliny doglebowo, a w sytuacji, gdy rośliny nie owocują lub słabo kwitną można stosować ten nawóz dolistnie.

Łatwą w uprawie rośliną jest również sałata. Można ją wysiewać i sadzić jej rozsadę w każdym terminie, od wczesnej wiosny. Lubi przepuszczalne podłoże (piaszczyste zasilami obornikiem). Aby główki ładnie się zawiązywały pamiętajmy o przerywaniu sałaty. Do nawożenia roślin nadaje m.in. preparat Substral nawóz do siewu nasion. Stosuje się go w czasie siewu, ale także i podczas samodzielnego przygotowywania rozsady.