Zostań mistrzem bukietów - zobacz florystyczne prace dyplomowe w Krakowie

Od wielu lat wciąż wzrasta zainteresowanie florystyką wśród młodych i nie tylko. W całej Polce prowadzone są kursy. Każdy z nas kto kocha kwiaty może się na nie zapisać i uczyć się od najlepszych.

26 sierpnia 2011 roku w Bonarka City Center - największym centrum handlowym na południu Polski - odbył się egzamin praktyczny z florystyki, który zakończył II edycję Studiów Podyplomowych Florystyka działających na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Jak zeszłego roku wielkim atutem imprezy był egzamin otwarty dla publiczności. W piątek przez cały dzień zwiedzający podglądali zmagania 19 słuchaczy, śledzili poszczególne etapy powstawania kompozycji, zapoznawali się z technikami florystycznymi, podziwiali bogactwo gatunków i odmian roślin oraz różne interesujące, a czasem zaskakujące pomysły naszych florystów. Komisja sędziowska, kierująca się zasadami przyjętymi przez FLORINT, w składzie: Piotr Salachna, Mariola Miklaszewska i Monika Kudłacz przyznała tytuł florysty wszystkim słuchaczom. Każdy z nich wykonał cztery prace.

Kategorie prac i zwycięzcy

W kategorii "nasadzenie" zwyciężyli Michał Cwiniart i Jagoda Utrata. Najlepiej oceniony "bukiet wiązany" wykonała Anna Nizińska, a w kategorii "bukiet ślubny" wygrały Marzena Rachtan i Jagoda Utrata. Duża forma florystyczna, która w tym roku miała tytuł "Wtajemniczeni" dała zwycięstwo Małgorzacie Pawlusek i Annie Bodzek-Sikora. W klasyfikacji generalnej przyznano dwa pierwsze miejsca. Najwyższą, taką samą liczbę punktów zdobyły Anna Nizińska i Katarzyna Skrzypulec. Drugie miejsce zajęła Anna Bodzek-Sikora, a trzecie Jagoda Utrata. Sędziowie podkreślali wysoki poziom prac i dużą kreatywność zdających. Egzamin, podobnie jak w roku ubiegłym, zakończyła trwająca do niedzieli wystawa prac absolwentów. Nagrodę publiczności (udział w warsztatach florystycznych ufundowany przez zeszłorocznego absolwenta Huberta Lamańskiego) zdobyła Katarzyna Paluch.

Cieszy bardzo wysoka frekwencja publiczności, zarówno na egzaminie jak i podczas wystawy, ogromny podziw, zainteresowanie i pozytywne emocje, które wzbudzały kwiatowe prace studentów. W obliczu nasilających się w Polsce akcji "zamiast kwiatów", a więc przeciwko producentom roślin ozdobnych, przeciwko kwiaciarniom i florystom, takie wydarzenie w licznie odwiedzanej przestrzeni publicznej ma niemałe znaczenie i daje nadzieję na kwiaciarską przyszłość.