Halloween. Dyniowe lampiony i rzeźby

Zrób dyniową rzeźbę na Halloween

Halloween (skrót od All Hallow's Even - wigilia Wszystkich Świętych) to wywodzące się z krajów anglosaskich święto sięgające korzeniami czasów przedchrześcijańskich. W kalendarzu dawnych mieszkańców Wysp Brytyjskich - Celtów rok kończył się 31 października. Wierzono, że duchy tych co odeszli, przybywają wówczas do swych ziemskich domów w poszukiwaniu ciepłego schronienia. tego dnia odbywał się też główny sabat czarownic, które zlatywały się na miotłach w towarzystwie czarnych kotów, przy okazji porywając niemowlęta i uśmiercając zwierzęta gospodarskie. Wieczorami na wzgórzach palono więc ogniska, aby odstraszyć złe moce, a zmarłym wskazać drogę do domów. Wróżono sobie również, jaki będzie nadchodzący rok.

Zwyczaje te mimo przyjęcia chrześcijaństwa przetrwały wiele wieków i w połowie XIX stulecia trafiły do Stanów Zjednoczonych.

Dziś w USA Halloween świętuje się o wiele huczniej niż w Wielkiej Brytanii, choć straciło ono swój religijny charakter.

Od rana na gankach domów pojawiają się rozmaite straszydła, kościotrupy, czarne koty, nietoperze, a przede wszystkim dynie. Amerykanie pracowicie wyjmują z nich miąższ i wycinają otwory, tak by powstała "głowa nieboszczyka". Wieczorem do wnętrza wstawiają świeczki.

Od domu do domu wędrują przebrane dzieci domagając się słodkiego poczęstunku. Wołają głośno - trick or treat - poczęstunek albo figiel. Dorośli chętnie włączają się w tą zabawę.

Zobacz przerażające rzeźby z dyni>>

 

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.