Polska - Sercem Europy. Wystawa kwiatów Keukenhof 2012. Holandia

Tematem przewodnim tegorocznej wystawy kwiatowej w Keukenhof jest Polska. Uroczyste otwarcie wystawy już 21.03.2012

Najpiękniejszy wiosenny ogród świata w 2012 roku będzie otwarty dla zwiedzających od 22 III do 20 V, a temat przewodni to: Polska - Sercem Europy.

Keukenhof to piękny zespół pałacowo-parkowy, w którym co roku wiosną rozkwita ponad 7 milionów roślin cebulowych - tulipanów, hiacyntów, żonkili, narcyzów, już od sześćdziesięciu dwóch  lat przyciąga miliony turystów z całego świata. Kolorowe kobierce rozścielone pośród majestatycznych drzew w parku i nad wodą, budzą prawdziwy zachwyt, a do tego jeszcze wystawy kwiatów w pawilonach, ogrody inspirujące, stworzone dla miłośników ogrodnictwa, by mogli czerpać z nich pomysły do swoich własnych ogrodów i ogródków, a także specjalne atrakcje dla dzieci - w Keukenhof można spędzić cały dzień, nie nudząc się ani chwili. Tutaj wiosna jest najpiękniejsza!

Fakty i liczby

Keukenhof jest największym ogrodem prezentującym kwitnące rośliny cebulowe - jedynym w swoim rodzaju, znanym na całym świecie. Jest też jedną z najpopularniejszych atrakcji Holandii. Rozciąga się na obszarze 32 h i co roku rozkwita tutaj ok. 4,5 milionów tulipanów w 100 odmianach. Jesienią w ogrodzie wysadza się ręcznie (!) 7 milionów cebulek dostarczanych przez renomowane firmy, które mają tzw. królewską gwarancję. Rośnie tu 2 500 drzew w 87 gatunkach. Keukenhof to również największy w Holandii park rzeźb.

Temat przewodni

Od kilku lat, co roku główna wystawa w ogrodzie podporządkowana jest innemu tematowi przewodniemu. W 2012 tematem przewodnim w Keukenhof będzie: "Polska - Sercem Europy".

Jedną z atrakcji będzie ogromny portret z kwiatów (12 x 20 m),  przedstawiający Chopina. Do jego ułożenia zużyto 50 000 cebulek, a w ich sadzeniu w dniu 13 października 2011 r. wziął udział Janusz Stańczyk Ambasador RP w Królestwie Niderlandów.

Uroczyste otwarcie wystawy 21.03.2012 uświetni gość honorowy z Polski.

Atrakcjami wystawy będą również ekspozycje związane z tematem przewodnim:

  • Romantyka Chopina  - w pawilonie Oranje Nassau (obok mozaiki z kwiatów cebulowych przedstawiającej portret Chopina).
  • Zadziwiająca Polska -  multimedialna prezentacja Polski w Juliana Pavilion.
  • Percepcja Kopernika -  wystawa  w pawilonie Willem-Alexander  poświęcona  polskiej nauce
  • Duch Solidarności - ekspozycja zaaranżowana pomiędzy głównym wejściem, a zwodzonym mostkiem, poświęcona roli Polski w zmianach.

Wieczory Chopinowskie

W Keukenhof odbędzie się 10 wieczornych koncertów, z udziałem znanego holenderskiego pianisty Wibi Soerjadi.

Wydarzenia 2012

4 - 25 III Weekend Chopina 30 III - 1 IV Festiwal Holenderskich Strojów 6 - 9 V Pokaz ptaków drapieżnych 9 V Wielkanocna Parada Kapeluszy 13 - 15 IV Weekend Letnich Roślin Cebulowych 21 IV Parada Kwiatów 28 - 29 IV Polskie Tańce 2 - 6 V Pięciodniowe warsztaty Artyści przy Pracy 17 - 19 V Występy Chórów Żeglarskich 20 V Festiwal Organów Ulicznych

Wystawy w pawilonach

Co roku w Keukenhof odbywa się ponad 20 wystaw kwiatów w pawilonach m.in. największa na świecie Wystawa Lilii i Wystawa Orchidei z tysiącami kwitnących storczyków.

21 IV Parada Kwiatów

Tradycyjna parada kwiatów regionu "cebulowego". Jest najbardziej znaną paradą w Holandii. Platformy i bogato udekorowane kwiatami pojazdy przejeżdżają 40-kilometrowy odcinek drogi z Noordwijk do Haarlem, przy akompaniamencie maszerujących orkiestr. Wieczorem pięknie oświetlone platformy można podziwiać w Haarlem.

 

Nieco historii

W XV w. tereny dzisiejszego ogrodu należały do holenderskiej księżnej Jakoby z Bawarii, która spędzała tutaj sporo czasu, głównie polując. Zbierano tu zioła dla zamkowej kuchni, stąd też nazwa Keukenhof - "ogród kuchenny". Dzisiejszy ogród założył w 1949 r. ówczesny burmistrz Lejdy, z inicjatywy hodowców i eksporterów cebulek, którzy w ten właśnie sposób - "na żywo", chcieli zaprezentować swój towar. Z biegiem lat w ogrodzie pojawiły się też rośliny wieloletnie, krzewy i nowe drzewa. Układ przestrzenny majątku Keukenhof, który był wówczas w posiadaniu bogatej rodziny kupieckiej Van Pallandt - w stylu angielskiego ogrodu krajobrazowego - powstał jeszcze w 1850 r. wg wcześniejszego projektu znanych architektów krajobrazu, ojca i syna Zocherów, tych którzy stworzyli też m.in. amsterdamski Vondelpark. Beukenlaan (Aleja Bukowa) z majestatycznymi drzewami, tak jak i pierwsze kanały, pochodzą z tego właśnie okresu. W 1999 r. ogród powiększono o 4 ha, na których powstały, m.in. Ogród Konwencjonalny w kształcie wachlarza, otoczony murem Ogród Zamkowy oraz labirynt.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Ogród otwarty jest od 22 marca do 20 maja codziennie w godz. 8.00-19.30 (kasy czynne do godz. 18.00).

Dorośli: 14,50 euro Dzieci 4 - 11 lat: 7 euro

Jak dojechać?

Keukenhof położony jest w regionie upraw cebulek pomiędzy Amsterdamem i Hagą połączonych autostradami: A4 i A44. Z A4 należy zjechać zjazdem 4, następnie drogą N207 kierować się na Lisse, natomiast z A44 należy zjechać zjazdem 3 Noordwijkerhout/Lisse i kierować się drogą N208 również na Lisse. Po dotarciu do Lisse kierowcy z łatwością odnajdą drogę do Keukenhof dzięki drogowskazom z napisem "Keukenhof".

W okresie otwarcia łatwo jest dojechać do Keukenhof korzystając z komunikacji publicznej. Uruchamiane są specjalne linie autobusowe, którymi można dojechać z lotniska Schiphol oraz z Lejdy i Hagi.

Keukenhof Stationsweg 166a 2160 AB Lisse Holandia www.keukenhof.nl

Kontakt w Polsce Janusz Krupa Holandia.pl tel.: 032 2792199 E-mail: jkrupa@holandia.pl

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.