Przyłącz się do akcji Godzina dla Ziemi

31. marca zgaś światło na godzinę: od 20:30 do 21:30

Czym jest Godzina dla Ziemi WWF?

Jest to największa, globalna inicjatywa społeczna zainspirowana przez organizację ekologiczną WWF. Osoby prywatne, firmy, rządy oraz organizacje na całym świecie są zapraszane do zgaszenia światła, o godz. 20.30 na jedną symboliczną godzinę, 31 marca 2012, aby tym samym manifestować swoje zaangażowanie w działania na rzecz Ziemi.

W Polsce akcja odbędzie się po raz piąty!

Jest to już piąta edycja akcji w Polsce, a szósta na świecie. Akcja rozpoczęła się w 2007 roku w Sydney, kiedy dwa miliony ludzi zgasiły światło w swoich domach. W międzyczasie, Godzina dla Ziemi WWF urosła do rangi największej prośrodowiskowej akcji w dziejach świata.

W 2011 roku światła zgasiły setki milionów ludzi w ponad 5200 miast, w 135 krajach na wszystkich kontynentach. W ciemności pogrążyły się ikony architektury z całego świata: Wieża Eiffla w Paryżu, Opera w Sydney, Brama Brandenburska w Niemczech, piramidy w Egipcie, Zakazane Miasto w Chinach, Pałac Kultury i Nauki i Zamek Królewski w Warszawie, Spodek w Katowicach, Sukiennice i Kopiec Kościuszki w Krakowie oraz wiele innych.

W tym roku, obok największych miast z całego świata przyłączyło się już 40 miast w Polsce , wśród nich: Warszawa, Poznań, Kalisz, Kraków, Zielona Góra, Katowice, Wrocław, Opole, Częstochowa, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Koszalin, Szczecin, Olsztyn, Elbląg, Mława, Grodzisk Mazowiecki, Płock, Pruszków, Luboń, Nowy Sącz, Gorzów Wielkopolski, Białystok, Dąbrowa Górnicza, Racibórz, Będzin, Wałbrzych, Ostrowiec Świętokrzyski, Rzeszów, Malbork, Gniewino, Starogard Gdański, Chełmno, Grudziądz, Barcin, Trzebiatów, Dobre Miasto i Pruszcz Gdański.

Podczas Godziny dla Ziemi WWF zgasną iluminacje świetlne najbardziej charakterystycznych budynków, miedzy innymi: Pałac Kultury i Nauki, Teatr Wielki, Zamek Królewski, mury obronne Starego Miasta, iluminacje mostów i Zachęta w Warszawie, oświetlenie Starego Rynku, iluminacje mostów i Ratusz w Poznaniu.

Po co to robimy?

Celem akcji jest propagowanie proekologicznych postaw oraz zachęcanie ludzi na całym świecie do wprowadzenia w swoim codziennym życiu drobnych zmian, które mają ogromne znaczenie dla stanu środowiska naszej planety.

Chcielibyśmy, żeby uczestnicy akcji zainspirowani zgaszeniem światła podczas Godziny dla Ziemi WWF, zaczęli gasić zbędne oświetlenie przez cały rok i wprowadzili w swoje życie inne proekologiczne zmiany: na przykład stosowali oświetlenie energooszczędne, oszczędzali wodę, częściej korzystali z rowerów zamiast samochodów. Pozwoli to zmniejszyć eksploatację naturalnych zasobów i emisję gazów cieplarnianych

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.