Projekt ogrodu w stylu holenderskim

Pod Lublinem na małym spokojnym osiedlu domków jednorodzinnych w Motyczy powstała na działce o powierzchni 8400m2 prawdziwa holenderska rezydencja.

"Mała Holandia" - Takie  hasło towarzyszyło nam przy tworzeniu projektu ogrodu na jednej z pod lubelskich działek. Właściciele - Holendrzy, chcieli stworzyć ogród nawiązujący stylem i wyglądem do ich rodzinnych okolic. Nie zależało im na klasycznym holenderskim ogrodzie - dużej przestrzeni obsadzonej wielobarwnymi tulipanami. Chcieli mieć współczesny, surowy i prosty ogród, z dużą ilością elementów budowanych, takich jak np. malowane na jasno fioletowo murki i geometryczne rabaty pasujące do nowoczesnej bryły budynku.  Jednym z podstawowych wymogów było umieszczenie w projekcie dużej ilości elementów wodnych  oraz drewnianych konstrukcji nawiązujących wyglądem do drewna egzotycznego.

Tarasy

Aby sprostać oczekiwaniom inwestora i stworzyć harmonijne wnętrze ogrodowe staraliśmy się  nawiązać formą ogrodu do bardzo modernistycznej  bryły domu. Wykorzystaliśmy również naturalne ukształtowanie działki i podzieliliśmy ogród na tarasy, kaskadowo schodzące w dół. Tarasy zostały oddzielone od siebie masywnymi, betonowymi murkami pomalowanymi na kolor jasnej lawendy. Przejścia pomiędzy poszczególnymi tarasami umożliwiają nam drewniane lub granitowe schody, przechodzące w drewniane podesty lub duże, otwarte powierzchnie trawiaste.

Przestronne wnętrza

Projektując ogród chciałem wykorzystać i podkreślić wielkość działki i dlatego zaplanowałem duże powierzchnie trawiaste, tak aby w ogrodzie było przez jak największą cześć dnia słonecznie. Cała zieleń wokół domu jest widoczna z wysokich tarasów.

Mokro, mokro

Ważnym elementem, na którym zależało inwestorom, była woda. Z tego względu w ogrodzie powstał duży basen, umożliwiający aktywny wypoczynek w letnie, upalne dni. Drugim elementem, tym razem wyłącznie dekoracyjnym, jest długi kanał wodny, umieszczony na jednym z tarasów,w formie wodospadu przelewający się na niższy poziom. Kolejna jest  kamienna kula, po której spływa woda. Znajduje się przy tarasie wypoczynkowym, aby jej delikatny szum uprzyjemniał wypoczynek w ogrodzie.

Mało pracy

Rośliny do ogrodu zostały dobrane w taki sposób tak aby nie wymagały dużo pracy, ale stanowiły znaczący kontrapunkt dla  jasnych wykończeń całości. W większości są to rośliny liściaste, o barwnych liściach, kolorowych kwiatach, oraz trawy ozdobne, które można odnaleźć w prawie każdym fragmencie ogrodu.

Efekt końcowy

Dzięki tym wszystkim zabiegom udało się nam stworzyć ogród o nowoczesnych charakterze, dość surowy i prosty. Na uwagę zasługuje jego ciekawy układ tarasowy i duża ilość otwartych powierzchni nadających mu bardzo swobodny i przestronny charakter, na czym bardzo zależało właścicielom.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.