Rośliny balkonowe - nowości 2012. Jak je dobierać i jak pielęgnować

Dobór odpowiednich roślin do skrzynek balkonowych, wiszących koszy czy donic i odpowiednia, regularna pielęgnacja przez całe lato to dopiero gwarancja, że rośliny będą dobrze rosły i obficie kwitły, a my możemy cieszyć się chwilami relaksu na pięknie ukwieconych balkonach, tarasach czy w ogrodach.

Co warto polecić do obsadzeń balkonowych?

Z pewnością oprócz znanych i popularnych pelargonii, fuksji lub surfinii warto posadzić nowe Calibrachoa Superbells Cherry Star . Ta piękna roślina o ładnym pokroju i niespotykanych w tej grupie ciemnowiśniowych kwiatach z poprzecznie ułożonymi, kremowymi, szerokimi paskami z pewnością urzeknie każdego. Wygląda pięknie posadzona w wiszącym koszu, w skrzynce balkonowej lub w wysokiej donicy kwitnąc niezwykle obficie w pełnym słońcu przez całe lato. Wyjątkowa odmiana, która z pewnością uatrakcyjni każdą kompozycję rośliną.

Warto zwrócić też uwagę na Sundaville - ekskluzywne pnącze doniczkowe, znane od kilku lat. Zachwyca niezwykle dekoracyjnymi, czerwonymi kwiatami z aksamitnym nalotem. Kwitnie nieprzerwanie przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków. W tym roku dołącza do niego odmiana o czysto białych kwiatach. Warte polecenia.

Natomiast Pennisetum Vertigo to nowa, najszybciej rosnąca trawa o ciemnych, niemal czarnych liściach. Posadzona w dużej donicy stanowi efektowną ozdobę tarasów i balkonów. Doskonała jest również do sadzenia z innymi roślinami.

Rośliny te to tylko część z wprowadzonych na polski rynek atrakcyjnych, światowych nowości. Więcej o nowych roślinach, a także o ich prawidłowej pielęgnacji można znaleźć na stronie: www.poradnik.ogrodnika.pl Warto poszukać i wybrać coś dla siebie.

Ale dobór roślin to dopiero początek drogi do naszego sukcesu w uprawie. Bardzo ważna jest pielęgnacja roślin, głównie właściwe ich podlewanie i nawożenie. Firma, która corocznie sprowadza do Polski nowości roślinne proponuje też swoje nawozy, sprawdzone na własnej, wielomilionowej produkcji roślinnej. Są to nowoczesne, specjalistyczne nawozy krystaliczne do rozpuszczania - nawozy PLANTON

Czym firma argumentuje wprowadzenie swoich nawozów do roślin. O odpowiedź poproszono specjalistę:

P: PLANTPOL to znany producent i dostawca roślin balkonowych , rabatowych, bylin i poinsecji. Ale Plantpol to także znany już od prawie 20 lat producent nawozów hobbystycznych o znanej powszechnie nazwie PLANTON. Skąd wziął się pomysł wprowadzenia przez firmę produkującą rośliny do swojej oferty nawozów ?

O: Pomysł z produkcją nawozów powstał w czasach gdy sprowadziliśmy do Polski pierwszą SURFINIĘ. W tamtych czasach nie było na polskim rynku specjalistycznych nawozów hobbystycznych. My zajmując się uprawą Surfinii i mając pełną wiedzę w zakresie jej zapotrzebowania pokarmowego, w tym w szczególności w zakresie niezbędnych dla niej mikroelementów, postanowiliśmy podzielić się tą wiedzą z naszymi klientami oferując im gotowy produkt PLANTON S do prawidłowego dokarmiania Surfinii i innych petunii. Nasz nawóz było oferowany w charakterystycznych opakowaniach podobnych do opakowania przyprawy VEGETA.

P: Ale oferta firmy to nie tylko PLANTON S?

O: Rzeczywiście. Bardzo duże zainteresowanie Plantonem S już w pierwszym roku od jego wprowadzenia, zainspirowało nas do wprowadzenia kolejnych nawozów dla potrzeb właściwej pielęgnacji roślin ozdobnych. Korzystając z naszego bogatego doświadczenia wynikającego z olbrzymiej i wieloletniej produkcji roślinnej, opracowaliśmy kolejne nawozy: Planton K do pelargonii i innych roślin kwitnących, Planton Z do roślin zielonych, Planton B do bylin oraz Planton C - nawóz o spowolnionym działaniu do mieszania z ziemią przed posadzeniem roślin.

P: Jak Państwo oceniacie przyszłość nawozów rozpuszczalnych krystalicznych wobec obecnej na rynku bogatej oferty nawozów płynnych ?

O: Oczywiście oferta rynkowa jest bardzo bogata, ponieważ ma zaspokoić różne potrzeby klientów, natomiast obserwujemy, że w innych krajach nawozy krystaliczne "mają się dobrze" i jest wyraźna tendencja do wzrostu ich sprzedaży. Głównym powodem jest bardzo dobra rozpuszczalność, co powoduje możliwość łatwego przygotowania płynnego koncentratu, a to jest ważne dla dotychczasowych zwolenników nawozów płynnych. Wystarczy torebkę nawozu rozpuścić w dowolnej butelce o pojemności 1 l, co zajmuje zwykle mniej niż 1 minutę. Następnie tak przygotowany koncentrat stosujemy w ilości 50 ml na 10 litrów wody, lub odpowiednio mniej zachowując tę proporcję.

W ten sposób oszczędzamy czas na zakup kolejnych gotowych koncentratów, a dodatkowo wpisujemy się w aktualny trend niezaśmiecania środowiska odpadkami pochodzącymi z opakowań, gdyż dla uzyskania tej samej ilości roztworu do podlewania roślin, mniej trzeba opakowań do zapakowania nawozów krystalicznych niż koncentratów płynnych.

Dodatkowo nawozy krystaliczne są bardzo wydajne. Jeden torebka 200 g wystarczy na przygotowanie 200 l gotowego roztworu do podlewania roślin.

P: Jednak nie wszystkie oferowane przez Was nawozy to nawozy rozpuszczalne ?

O: Rzeczywiście w naszej ofercie mamy również nawozy posypowe, ale z tzw. " górnej półki". Zastosowaliśmy w nim specjalnie przygotowane nawozy pod kątem zawartości mineralnej, ale opracowane w formie granulatu tak, aby każda granulka zawierała pełny skład mineralny. Tak przygotowany nawóz powoduje , że podczas posypywania nim powierzchni uprawowej, każda drobina, gdziekolwiek upadnie dostarczy pełną zawartość pożądanych minerałów.

Więcej o: