Dieta domowych kwiatów na wiosnę i lato

Kwiaty doniczkowe muszą być pieczołowicie odżywiane, bo zapasów w ziemi nie starcza im na długo. Nie jest to jednak kłopotliwe - przeznaczone dla nich nawozy są łatwe w stosowaniu, a odpowiednio dobrane gwarantują roślinom doskonałą kondycję i urodę.

Do zasilania kwiatów doniczkowych polecane są nawozy mineralne, które zawierają łatwo przyswajalne związki w ilościach odpowiadającym zapotrzebowaniu roślin. Stosując je według wskazówek na opakowaniu mamy pewność, że naszych zielonych podopiecznych ani nie głodzimy, ani nie przekarmiany. Jest też i taka grupa odżywek, które wystarczy zaaplikować raz na sezon. Jakaż to wygoda!

Dla zielonych lub kwitnących

Biorąc pod uwagę skład, wyróżnia się trzy podstawowe grupy nawozów:

-Dla roślin zielonych, np. Substral Paprocie i Rośliny Zielone Ich skład odpowiada większości gatunków cenionych za ozdobne liście, nie tylko zielone, ale także kolorowe, takie jakie mają np. krotony czy draceny. Odżywki te zawierają sporo azotu, bez którego rośliny bledną i słabną. Ponieważ przyspieszają wzrost, świetnie też nadają się do wiosennego zasilania wszystkich młodych okazów oraz egzemplarzy starszych po silnym przycięciu pędów.

-Dla roślin kwitnących, np. Substral Burza Kwiatów Polecane są m.in. dla begonii zimowych, fuksji i cyklamenów. W ich składzie jest więcej fosforu i potasu, dzięki czemu pędy słabiej rosną, tworzy się mniej liści, natomiast kwitnienie jest długie i obfite.

-Uniwersalne , np. Substral Uniwersalny . Zapewniają podstawowe związki odżywcze wszystkim gatunkom. Są wygodne do stosowania, gdy mamy dużą rozmaitość roślin, lub zależy nam, by starsze okazy mocno już nie przyrastały.

Sporo roślin ma jednak specyficzne wymaganiach co do kwasowości podłoża oraz zestawu związków pokarmowych. Dlatego są też na rynku nawozy o specjalnym przeznaczeniu, np. Substral dla Palm lub Storczyków, Kaktusów i Cytrusów.

Jeśli nasza roślina żółknie warto zastosować Nawóz w Płynie do Zielonych przeciw Chlorozie, który przywraca piękną zdrową zieleń wyblakłym liściom i pomaga ją utrzymać.

Do rozcieńczania

Nawozy, niezależnie od składu, mogą być w różnej postaci. Płynne po rozcieńczeniu wodą służą do podlewania podłoża. Trzeba to robić często i regularnie, wg zaleceń na opakowaniu. W tego typu produktach Substral do precyzyjnego odmierzania dawki służy nakrętka pojemnika, więc są bardzo wygodne w użyciu. W przypadku zmarniałych roślin, zwłaszcza o słabych korzeniach, np. młodych sadzonek, mogą być też interwencyjnie zastosowane dolistnie w stężeniu około 3 razy mniejszym niż używane do podlewania podłoża.

Koreczki lub pałeczki

Najnowsza generacja odżywek to nawozy długodziałające, które zwalniają nas od konieczności częstego zasilania roślin. Osmocote Koreczki Dom wystarczy zagłębić w ziemi wiosną - w zależności od wielkości doniczki - jeden z nich lub kilka sztuk, by przez 9 miesięcy stopniowo uwalniały odpowiednią dawkę minerałów. Są wysoko cenione także za skład, gdyż zawierają najbardziej wartościowe dla roślin związki i nie mają substancji balastowych. Natomiast Pałeczki Nawozowe do Roślin Zielonych lub Pałeczki Nawozowe do Roślin Kwitnących i, nowość - Pałeczki Substral Orchidea , przeznaczone dla doniczkowych storczyków, w podobny sposób dokarmiają rośliny przez 2 miesiące.

Więcej o: