Zwalczanie szkodników w ogrodzie - poradnik

Jedną z największych tajemnic przyrody jest to, że utrzymującą się w niej równowagę zawdzięczamy nie mniej nie więcej, jak tylko wielkiemu chaosowi. To właśnie dzięki swoistemu nieuporządkowaniu wszelkie zachodzące w niej procesy są trwałe.

Fizycy twierdzą, że w takich warunkach przepływ energii jest najmniejszy, a więc i układ bardziej stabilny. W tych naturalnych warunkach także wzajemne relacje pomiędzy szkodnikami ich wrogami naturalnymi oraz roślinami są w dużej harmonii i prawdopodobieństwo nadmiernego rozwoju pewnych organizmów, w tym szkodników roślin jest dość znikome.

I czy tego chcemy czy nie tworząc nasze wspaniałe ogrody poprzez dobór wąskiej grupy gatunków pasujących do architektonicznej koncepcji, oraz wprowadzając rośliny, które jakkolwiek wielce urokliwe to jednak nie zawsze nadające się do warunków siedliskowych czy klimatycznych, wprowadzamy ład, który o ironio często prowadzi do dysharmonii przyrodniczych zjawisk. Koncepcje ogrodowe z wielkimi powierzchniami trawnikowymi otoczonymi dość mało zróżnicowanym spektrum drzew i krzewów stanowią doskonałe siedlisko dla wielu szkodliwych owadów. W takich warunkach, czyli bez warstwy runa czy podszytu, oraz przy niewielkim udziale roślin kwitnących ogrody nie przyciągają zbyt wielu organizmów pożytecznych skutecznie ograniczających rozwój niektórych owadów czy pajęczaków. Także monogatunkowe żywopłoty stanowią doskonałą bazę pokarmową dla róznych gatunków, w szczególności mszyc, które w takich warunkach mogą stać się poważnymi szkodnikami.

Utrzymanie porządku to wiele poświęconej energii czego z pewnością doświadczamy chociażby przy okazji świątecznych porządków. Także utrzymanie naszych ogrodów w stanie, w którym bez cienia zażenowania moglibyśmy pochwalić się nimi przed sąsiadami wymaga nakładu pracy, w tym także czasu przeznaczonego na ochronę roślin. Warto jednak pamiętać, aby robić to z głową w sposób jak najmniej szkodliwy dla nas, a także dla naszych sprzymierzeńców w walce ze szkodnikami, którymi są różni drapieżcy i parazytoidy żeby tylko wymienić popularne biedronki czy larwy złotooków. Właściwe postępowanie wymaga od nas działań prawie jak w zawodowej armii czyli posługując się wojskowym żargonem: rozpoznania, opracowania strategii oraz wyboru właściwych metod. W tym ostatnim przypadku chodzi przede wszystkim o dobór sprawdzonych, skutecznych i dostosowanych do rodzaju szkodnika środków.

Z pewnością mszyce są jednymi z najczęstszych szkodników z jakimi przychodzi nam się zmierzyć. Owady te charakteryzują się bardzo szybkim tempem rozwoju i w bardzo, krótkim okresie czasu potrafią stworzyć ogromne kolonie. Dlatego powinno się je zwalczać najszybciej jak to tylko możliwe, wkrótce po ich dostrzeżeniu na roślinach. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie środka powodującego natychmiastowy efekt czyli preparatu Decis Ogród 015 EW . Jest to znany od lat preparat, ale tym razem w nowej zmienionej formulacji dzięki, której wykazuje dużo niższą toksyczność dla owadów pożytecznych niż inne obecne na rynku związki o podobnym działaniu. Im szybciej wykonamy zabieg tym jego wpływ na pożyteczne organizmy będzie mniejszy. Warto tez pamiętać o temperaturze która, nie powinna być wyższa niż 200C. Preparat z powodzeniem może być stosowane do zwalczania mszyc na róży czy astrze chińskim. Decis Ogród 015 EW to środek o działaniu kontaktowym stąd jego skuteczność nie ogranicza się wyłącznie do zwalczania mszyc. Może być używany także do zwalczania skoczków żerujących na róży. Co prawda nadal trzeba pamiętać o opryskiwaniu dolnej strony liści, tam gdzie skoczki najczęściej żerują, jednak dzięki zastosowaniu nowej formulacji środek zdecydowanie lepiej pokrywa powierzchnie roślin jak również i same owady. Z powodzeniem można go również stosować na roslinach jadalnych do zwalczania chrząszczy kwieciaka jabłkowca, a także do niszczenia chrząszczy i larw stonki ziemniaczanej. Zalety nowej formulacji docenią także Ci wszyscy, którzy wcześniej mieli już okazje odmierzać inne silnie skoncentrowane środki. Łatwiejsze rozcieńczanie preparatu Decis Ogród 015 EW uzyskano dzięki jego zmniejszonej koncentracji przy równoczesnym zachowaniu właściwej skuteczności.

W przypadku roślin jadalnych, które nadal cieszą się w ogrodach duża popularnością działalność pożytecznych organizmów musi podlegać szczególnej trosce. Te pracowite stworzenia z mozołem chronią nas przed nadmiernym rozmnożeniem się szkodników, choć nie zawsze jest to zadanie łatwe. Warto, a najczęściej trzeba, wspomóc ich w tej walce stosując środki chemiczne nie wyrządzające im nadmiernej szkody. Do takich preparatów, które bezpiecznie możemy stosować na drzewach i krzewach owocowych należą Envidor 240 EC oraz Calypso 480 SC . Envidor to najnowszej generacji środek stosowany do ochrony jabłoni przed roślinożernymi pajęczakami czyli przed przędziorkiem chmielowcem, przędziorkiem owocowcem oraz pordzewiaczem jabłoniowym. Przed przędziorkiem chmielowcem dodatkowo można nim chronić róże pod osłonami. Jego największymi zaletami są: długotrwałe działanie, które może utrzymywać się nawet do 12 tygodni po zabiegu oraz bardzo dobra przyczepność do liści ograniczająca jego zmycie nawet po silnych opadach. Dzięki swoim unikalnym właściwościom Envidor 240 EC może być stosowany wyłącznie jeden raz w sezonie. Zabieg powinien być wykonany po kwitnieniu jabłoni. Tymczasem Calypso 240 EC można stosować nawet podczas kwitnienia. Jest to bowiem insektycyd bezpieczny dla wielu owadów pożytecznych - także dla pszczół, dzięki czemu terminy jego stosowania są bardzo elastyczne. Wszechstronność działania Calypso 240 EC wynika również z tego, że środek zwalcza zarówno szkodniki o aparacie gębowym kłująco-ssącym i gryzącym, co chociażby w przypadku drzew owocowych umożliwia skuteczne zwalczania tak mszyc jak i gąsienic motyli. Aktywność owadobójcza utrzymuje się przez 4 tygodnie, a to ogranicza konieczność wielokrotnych aplikacji i jest szczególnie przydatne do zwalczania tych szkodników, których loty są bardzo rozciągnięte w czasie jak: owocówka jabłkóweczka, owocówka śliwkóweczka czy nasionnica trześniówka. Warta uwagi jest także możliwość jego aplikacji w szerokim zakresie temperatur. Insektycyd efektywnie chroni rośliny przed owadami pojawiającymi się wiosną np. kwieciakiem jabłkowcem czy owocnicą jabłkową oraz tymi występującymi później kiedy zwalczanie należy prowadzić w wyższych temperaturach. W takiej sytuacji Calypso 240 EC zwalcza zarówno wiosenne jak i letnie pokolenia bardzo ostatnimi laty uciążliwych zwójek.

Więcej o: