Sposoby na efektowne i niedrogie nawierzchnie ogrodowe.

Nawierzchnie na działce spełniają bardzo ważną rolę - w dużej mierze od ich przebiegu zależy funkcjonalność całego ogrodu. Ładnie zaprojektowane i wykonane potrafią być niewątpliwie wielką ozdobą ogrodu, świadczyć o dobrym guście czy statusie właścicieli. Źle dobrane - będą szpecić, mogą tez być trudne w utrzymaniu.

Co zrobić, jeśli jednak na nawierzchnie nie możemy przeznaczyć dużo pieniędzy?

Na początku trzeba określić jakie będzie ich użytkowanie.

Nawierzchnie przeznaczona dla pojazdów muszą być wytrzymałe na obciążenia, powinny też być łatwe do sprzątania i odśnieżania. W takich miejscach należy położyć materiał, który będzie w miarę gładki, na odpowiednio przygotowanej podbudowie, utwardzony. Ścieżka od furtki do drzwi wejściowych, łącznik między podjazdem, a wejściem do domu oraz dojście do śmietnika powinny być łatwe w utrzymaniu i odśnieżaniu. W tych miejscach, przy doborze materiału należy kierować się przede wszystkim funkcjonalnością i raczej nie szukać oszczędności.

Placyki i ścieżki mniej uczęszczane, prowadzące w głąb ogrodu, mogą być układane z wielu materiałów. Przy wyborze należy jedynie pamiętać, żeby pasowały do pozostałych nawierzchni oraz stylu domu i ogrodu.

Chcesz wiedzieć jakie materiały polecają projektanci zieleni i jakie mają na nie patenty?

Na co zwracać uwagę przy układaniu nawierzchni drewnianych lub żwirowych?

Wiele praktycznych rozwiązań znajdziesz w artykule Efektowne i niedrogie nawierzchnie ogrodowe

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.