Pegaz na Ursynowie - akcja na rzecz koni

22 kwietnia - w dzień Ziemi - na Ursynowie stanęła ekorzeżba Pegaza. Jest to część akcji Klubu Gaja - Święto Drzewa - na rzecz praw zwierząt i ochrony przyrody, która angażuje szkoły i przedszkola do działań na rzecz ratowania koni przeznaczonych na rzeź.

Pod okiem artysty-rzeźbiarza Waldemara Rudyka przedszkolaki, a także uczniowie Szkoły Podstawowej 307 oraz Warsaw Montessori School, konstruowali z odpadów drewnianych rzeźbę konia - Pegaza. Jest to nagroda dla zwycięzcy akcji "Zbieraj Makulaturę, ratuj konie" - w tym roku najwięcej udało się zebrać - dzięki dużej pomocy rodziców, nauczycieli, firm, ursynowskiej Biblioteki Publicznej oraz Przedszkola nr 401 - dzieciom z punktu przedszkolnego "Gapcio" na Ursynowie. Niestety, przedszkole nie posiada własnego ogrodu, więc oryginalna drewniana nagroda ozdobiła pobliski Park Kozłowski.

To już dziewiąta zbiórka makulatury zorganizowana przez klub Gaja na rzecz koni przeznaczonych na rzeź. Dotychczas udało się uratować 52 zwierzęta - rzeźba Pegaza nawiązuje właśnie do pierwszego z nich. Wykorzystując pieniądze ze zbiórek makulatury i przekazów 1% podatku, Klub Gaja wykupuje konie przeznaczone na ubój (jest ich ok. 60tys. każdego roku), zapewnia im opiekę weterynaryjną i znajduje nowe domy. W zeszłym roku udało się pomóc 16 koniom, w tym 5 ocalić od śmierci w rzeźni.

Ursynowski Pegaz jest szóstym w Polsce. Miejmy nadzieję, że będzie ich coraz więcej, a dzięki podobnym działaniom uda się uratować jak najwięcej koni, a także uświadomić i uwrażliwić uczniów szkół i przedszkoli na los zwierząt.

Więcej o: