Żywopłoty

Najlepsze gatunki do słońca, do cienia i na obwódki

Zakładamy je w różnych miejscach w ogrodzie - najczęściej wzdłuż granicy posesji, przy ogrodzeniu, często wzdłuż ścieżek i podjazdów do garażu. Żywopłoty mogą również służyć nam do wydzielania w ogrodzie wnętrz oraz do zasłaniania nieładnych widoków bądź osłaniania od wiatru. Niskie obwódki wyznaczają brzeg rabaty lub granicę między nawierzchniami.

Dobór gatunków na żywopłot zależy od kilku czynników. Najważniejsze są warunki panujące na działce i otoczenie, czyli nasłonecznienie, rodzaj podłoża oraz to, czy wokół znajduje się las, rozległe łąki, podmokłe tereny lub miejsce jest narażone na niekorzystne miejskie środowisko.

Co posadzić w miejscu słonecznym? Tu sprawdzą się mało wymagające i znoszące susze berberysy Thunberga, berberys Juliana, ligustr pospolity. Na ciepłych i suchych stanowiskach dobrze radzą sobie jałowce kolumnowe. Natomiast na żyznym podłożu lepiej posadzić żywotniki. W dużych ogrodach wzdłuż ogrodzenia można posadzić szybko rosnące derenie, róże pomarszczone, tawuły, a nawet cierniste krzewy tarniny. W słonecznych ogrodach wiosną ciekawie wygląda pas z żółtej forsycji. Natomiast w miejskim ogrodzie sprawdzi się mało wymagająca pęcherz nica kalinolistna, irga, trzmielina albo ozdobna porzeczka złota.

W zacienionej części ogrodu najlepiej sprawdzają się cisy (choć trzeba pamiętać, że te piękne krzewy rosną bardzo wolno). W miejscu osłoniętym można posadzić ogniki szkarłatne (uwaga, w surowe zimy wymarzają), bukszpany oraz porzeczki. Nie zapominajmy też o mało popularnej, ale bardzo efektownej mahonii pospolitej, która wiosną kwitnie na żółto, zaś przez cały sezon zdobi ogród skórzastymi, błyszczącymi liśćmi. Nieformowany żywopłot w cieniu można również stworzyć z efektownie kwitnących hortensji bukietowych albo kaliny koralowej. Natomiast smukły i wysoki szpaler utworzą także szybko rosnące świerki serbskie. Trzeba jednak przeznaczyć na nie nieco więcej miejsca, niż na krzewy.

Niskie obwódki wzdłuż rabat tworzymy najczęściej z zimozielonych bukszpanów. Ale w tej roli sprawdzi się także lawenda wąskolistna, pięciornik krzewiasty, wrzos pospolity, karłowe odmiany berberysów.

Nawóz granulowany do bukszpanów i żywopłotów

Więcej o: