Najpiękniej kwitnące pnącza do ogrodów

Drzewa, krzewy i byliny to podstawa do tworzenia ogrodowej kompozycji.

Dopełnieniem są nie tylko rośliny jednoroczne i egzotyczne wystawiane na lato w pojemnikach. Wspaniałe pnącza są często niedoceniane i traktowane przez niektórych, niesłusznie, jak szkodniki. Posadzone w odpowiednich miejscach, przy podporze, która pasuje rozmiarami do rośliny będą prawdziwą ozdobą ogrodu. Wiele kwitnących gatunków i odmian rozrasta się do dużych rozmiarów. Jednak nie brakuje na runku i takich pnączy, które sprawdzą się w małym ogrodzie i nie zagłuszą rosnących w pobliżu krzewów.

Wśród roślin polecanych do dużych ogrodów znajdziemy przede wszystkim kwitnącą na niebieską glicynię chińską (Wisteria floribunda), szybko rosnący milin amerykański (Campsis radicans) oraz znakomicie radzącą sobie w miejscach cienistych, przy pniach dużych drzew hortensję pnącą (Hydrangea petiolaris). Hortensja, gdy zakwita okrywa się mnóstwem białych kwiatów. Podobną do niej rośliną jest przywarta japońska (Schizophragma hydrangeoides); kwitnie obficiej niż hortensja, również na biało. Osoby, które chcą szybko zasłonić nieefektowne miejsce w ogrodzie mogą sięgnąć po bardzo szybko rosnącą rdestówkę Auberta (Fallopia Aubertii), której ozdobą są drobne, białe kwiaty.

Do mniejszych ogrodów, tam gdzie jest sporo słońca, a gleba niezbyt żyzna warto polecić pięknie kwitnące wiciokrzewy o niezwykłych, dwukolorowych kwiatach. Niektóre odmiany wiciokrzewów pięknie pachną. Rośliny, poza kwiatami mają też dekoracyjne owoce, które długo pozostają na pędach i są pożywieniem dla niektórych ptaków. Przy podporach wspaniale prezentują się róże pnące - wymagają miejsc ciepłych i osłoniętych, gdyż mogą wymarzać.

Miłośnicy pięknych kwiatów nie mogą zapomnieć o powojnikach (Clematis). Odmian jest bardzo wiele. Różnią się od siebie wielkością i barwą kwiatów (białe, różowe, fioletowe, żółte, czerwone), a także wymaganiami, mrozoodpornością i siłą wzrostu. Powojniki są roślinami delikatnymi, dlatego wymagają szczególnej pielęgnacji. Potrzebują żyznej, próchnicznej, zasadowej gleby. Trzeba pamiętać o tym, że górna część rośliny musi być w słońcu, zaś korzenie należy osłonić - sadząc u ich stóp rośliny okrywowe lub byliny.

Więcej o: