Jak ratować ogród po ulewnych deszczach

Tegoroczna wiosna nie szczędzi nam deszczu, powodując poważne problemy. Obfite opady, zależnie od rodzaju gleby i poziomu wód gruntowych, powodują straty także w naszych ogrodach. Woda zalegająca na trawniku to duże zagrożenie dla ogrodu i budynku.

Wysoki poziom wód gruntowych i nadmiar wody deszczowej to poważny problem.

Czym grozi podtopienie ogrodu

Duża wilgotność gleby, a nawet cienka warstwa wody utrzymujące się przez dłuższy czas mogą zagrozić nie tylko roślinom i trawie, ale także fundamentom domów.

Podduszenie roślin . Za pośrednictwem korzeni rośliny pobierają z gleby większą część niezbędnego im do życia powietrza. Jeśli więc przez dłuższy czas są one zalane wodą, to uprawy, kwiaty czy drzewa po prostu się duszą. O jakości i kondycji roślin decyduje to, jak długo stały w wodzie. Im czas ten jest dłuższy, tym bardziej są one osłabione lub nawet zniszczone.

Niedożywienie i osłabienie roślin na skutek wypłukania składników pokarmowych z gleby i uszkodzenia systemów korzeniowych roślin. Aby temu zaradzić jednym z najważniejszych zabiegów po zalaniu, jest spulchnienie gleby w celu przywrócenia jej optymalnych warunków powietrzno-wodnych.

Należy też uzupełnić nawozy. Na trawnikach w małych ogrodach wystarczy siewnik do trawy i nawozu, na dużych trawnikach bardzo sprawnym i wygodnym rozwiązaniem może być kosiarka traktorowa. Nowoczesne kosiarki traktorowe Honda - HF 2315HM, HF 2417HME, HF 2417HT, HF 2622HM i HF 2622HT - są przystosowane do łączenia ich z różnymi przystawkami. Rozsiew nawozu można wykonać równomiernie i bez wysiłku piaskarką podłączoną do traktorka ogrodowego.

Jeżeli opady były bardzo intensywne i doprowadziły do uszkodzenia systemu korzeniowego, to w żadnym wypadku nie należy odżywiać roślin za pomocą nawozów posypowych. Mogą one bowiem jeszcze bardziej je osłabić. W takiej sytuacji najlepiej zastosować nawozy dolistne, które są przyswajane przez uprawy, kwiaty czy drzewa w ciągu zaledwie kilku godzin.

Nawóz płynny Florovit Uniwersalny stosowany dolistnie dostarcza roślinom składniki odżywcze oraz działa błonkotwórczo. Dzięki temu aktywnie je regeneruje nie tylko po ulewach czy zalaniach, ale także po uszkodzeniach przez mrozy lub inne czynniki zewnętrzne. W takich sytuacjach bardzo pomocne będą również dostępne pod marką Florovit nawozy płynne dedykowane do warzyw czy róż i innych roślin kwitnących.

Choroby grzybowe roślin , którym sprzyja wysoka wilgotność gleby i powietrza. Aby je zwalczyć, konieczne jest opryskiwanie roślin środkami grzybobójczymi.

Trawnik w porze deszczowej narażony jest dodatkowo na silny rozwój chwastów , które stają się konkurencją dla darni i zagłuszają ja i osłabiają. Aby zapobiec ekspansji chwastów należy wykonać oprysk herbicydem. Warto pamiętać, że oprysk ten należy wykonać między koszeniami, czyli ok. 4 dni po i przed kolejnym koszeniem

Co zrobić z deszczówką, gdy nie chce wsiąkać?

Jest wiele sposobów na zagospodarowanie deszczówki. Można ją zbierać i magazynować - do podlewania ogrodu w czasie suszy, można rozsączać w gruncie za pomocą drenażu ze żwiru lub kanałów rozsączających. Bywają jednak sytuacje, w których wspomniane rozwiązania nie pomagają lub nie wystarczają. Jednym ze skutecznych rozwiązań w podobnych przypadkach może być wykopanie dołu odwadniającego, z którego wodę wybierze odpowiednia pompa do brudnej wody. "Dół odwadniający sprawdza się w przypadku głęboko zalegających warstw nieprzepuszczalnych, gdy nie ma możliwości odprowadzenia wody systemem drenującym." - wyjaśnia Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon, która stosuje takie rozwiązania w praktyce.

Sposób na osuszenie terenu

Jeśli przez kilka dni poziom wód gruntowych nie opada, a w ogrodzie i na trawniku, zwłaszcza w nieckach i zagłębieniach, obserwujemy rozległe kałuże wody, można, w odległości kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów od zabudowań, wykopać dół drenażowy. Jego dno powinno być najgłębszym miejscem na posesji, bo tylko wtedy do niego będzie spływać woda, którą następnie trzeba odpompować w odległe - bezpieczne miejsce. Do osuszania silnie podmokłych terenów wokół domu można zastosować pompy do brudnej wody lub szlamu oferowane przez różnych producentów.

Pompy polecane przez producentów

Pompy HONDA: motopompy szlamowa lub półszlamowa są najlepsze do takich zadań. W przypadku motopomp tańszych - do czystej wody np. serii WB, warto dodatkowo zabezpieczyć kosz ssawny szmatką, aby do korpusu pompy nie dostał się żwir lub kamienie - mogą one być szkodliwe dla konstrukcji.

Urządzenia marki Honda (np. Honda WB20XT i WB30XT) wyposażone w profesjonalne silniki Honda GX, są bardzo wydajne i mogą być wykorzystywane również w innych sytuacjach, np. do osuszania basenów, jeziorek czy stawów.

Pompy Honda są trwałe i solidne dzięki zastosowaniu żeliwnego ślimaka, wirnika oraz systemu antywibracyjnego zmniejszającego przeniesienie naprężeń mechanicznych na całe urządzenie. Mają też alarm olejowy i kosz ssawny zatrzymujący większe zanieczyszczenia stałe. Pojemność zbiorników na paliwo zapewnia min. 2h ciągłego funkcjonowania urządzeń. WB20XT z silnikiem GX120 o mocy 2,6 kW pompuje do 36 tys. litrów wody w godzinę. Maksymalna wysokość pompowania wody (wysokość podnoszenia) wynosi aż 32m, a maksymalna wysokość ssania - 8m. Ze względu na wydajność dopasowaną do możliwości gruntu - model WB20XT jest często stosowany do pompowania wody bezpośrednio z odwiertu w ziemi. Ten model motopompy może być także awaryjnie zastosowany na zalanym polu, ale wówczas wykopany dół musi być odpowiednio duży, aby pompa nie zasysała bezpośrednio piasku z dna wykopu. Najlepiej jeśli kosz ssawny będzie oddalony od gruntu i powierzchni wody o około 50 cm.

Firma Gardena proponuje pompy do brudnej wody 13000 aquasensor lub 20000 inox

GARDENA Pompa do brudnej wody 13000 aquasensor to nowa, poręczna i trwała pompa polecana do wypompowywania i przepompowywania zanieczyszczonej wody. Aquasensor uruchamia pompę automatycznie przy poziomie wody na wysokości 65 mm oraz umożliwia ustawienie zakresu włączenia i wyłączenia pompy. Wyłącznik termiczny chroni silnik przed przegrzaniem, a odporny na ścieranie wirnik zapewnia przedłużony okres eksploatacji.

GARDENA Pompa do brudnej wody 20000 inox to wyjątkowo mocna i wytrzymała pompa z obudową ze stali szlachetnej. Polecana jest do przepompowywania i wypompowywania wody brudnej, o średnicy ziarna zanieczyszczeń do 38mm. Odporny na ścieranie wirnik zapewnia długą żywotność urządzenia. Podczas pracy silnik pompy jest pod kontrolą zainstalowanego wyłącznika termicznego, który chroni go przed przeciążeniem i ewentualnym spaleniem podczas pracy.

Czym opryskiwać rośliny

Zabieg opryskiwania wykonujemy za pomocą różnych metod i urządzeń. Jednym z nich, wygodnym i efektywnym, jest opryskiwacz spalinowy do dużych ogrodów, sadów, szkółek i plantacji (np. model Honda WJR 2525) przeznaczony do oprysków wszystkimi środkami ochrony roślin i płynnymi nawozami. 25-litrowy zbiornik, solidna konstrukcja i lanca o długości 75 cm gwarantują niezawodność i sprawną pracę. Duży zasięg oprysku zapewnia pompa o zwiększonej wydajności, dzięki której można dokładnie ochronić roślinność na dużych powierzchniach, w tym trawniki.

Opryskiwacz Honda WJR 2525 wyposażony w Mini 4-suwowy silnik spalinowy Honda GX25 jest przyjazny dla środowiska - wytwarza małe ilości spalin i ekonomicznie zużywa paliwo. Sprawne wlewanie środków ochronnych i bezpieczne opróżnianie zbiornika zapewnia duży wlew i wysunięty wylew. Wygodę użytkowania zapewniają ergonomiczne i wygodne szelki.

Najpopularniejsze są jednak mniejsze opryskiwacze przenośne. Oto przykłady

embed

Marolex 11l Auto Washer

0 opinii

w okazje.info

embed

Kwazar Oroion Super 3L

0 opinii

w okazje.info

Więcej o: