Barwinek pospolity (Vinca minor)'Atropurpurea' [Roślina Tygodnia]

Ten roślinny symbol życia wiecznego nierzadko zdobi stare, czasem już zapomniane, pomniki i nagrobki. Zimą dodaje optymizmu, przebłyskując spod śniegu soczystą zielenią, a wiosną zachwyca eksplozją obfitości kwiatów w kolorze nadziei.

Osadzone na wiotkich, długich pędach, zimozielone listki barwinka pospolitego tworzą misternie utkany, ogrodowy kobierzec. Niewybredny w uprawie barwinek z pewnością znajdzie swoje miejsce w każdym ogrodzie. Pochodznie Barwinek pospolity jest gatunkiem rodzimym, naturalnie występującym na terenie Polski, najczęściej na skrajach lasów, przy murach i skałach. Ze względu długą historię uprawy liczoną w setkach lat trudno dziś wyznaczyć granice jego naturalnego zasięgu. Odmiana 'Atropurpurea' została znaleziona i wprowadzona do uprawy przed 1826 rokiem. Od formy rodzicielskiej różni się ciemną barwą kwiatów.

Wygląd

Ta urocza, trwała, drewniejąca u nasady krzewinka, niekiedy błędnie zaliczana do grupy bylin ogrodowych, tworzy dwa rodzaje pędów. Pędy letnie (płonne) są długie, wiotkie, dorastają do 0,5 metra długości, pełzają po powierzchni gruntu i łatwo się zakorzeniają. W ten sposób rośliny szybko się rozrastają i szczelnie zadarniają teren. Na wiosnę z miejsc, w których rośliny się zakorzeniły, wyrastają pionowo wzniesione, krótsze pędy (około 15 cm) zakończone pąkami kwiatowymi. Na obu rodzajach pędów znajdują się ciemnozielone, skórzaste, eliptyczne listki z wydatnym unerwieniem, osadzone naprzeciwlegle.

Kwiaty

Purpurowofioletowe kwiaty wyrastają pojedynczo na długich szypułkach z pachwin górnych liści. Składają się z pięciu płatków skośnie uciętych z przodu, zaś w pąku lewostronnie zachodzących na siebie. Po zapyleniu i zapłodnieniu tworzą się niepozorne owoce - mieszki - wypełnione nasionami.

Uprawa

Barwinek pospolity najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych i świeżych, ale w zasadzie nie jest wybredny, co do gleby. O wiele istotniejszym czynnikiem, wpływającym na jego wzrost i walory dekoracyjne, jest nasłonecznienie. Barwinki doskonale nadają się do sadzenia w miejscach półcienistych i cienistych. W pełnym słońcu ich liście mogą być narażone na uszkodzenia w okresie zimy. Barwinek pospolity jest rośliną wyjątkowo łatwą w uprawie, przeznaczoną dla każdego początkującego ogrodnika. Jego pielęgnacja ogranicza się do usuwania nadmiernie rozrastających się długopędów, w przeciwnym razie roślina może szybko zająć sąsiednie rabaty. Zalety barwinka to przede wszystkim bujny wzrost, dobra mrozoodporność i tolerancja na suszę. W sprzyjających warunkach krzewinki szybko się rozrastają, zadarniają powierzchnię gleby i chronią ją przed zachwaszczeniem.

Zastosowanie

Vinca minor 'Atropurpurea' jest doskonałą rośliną okrywową i rabatową o szerokich możliwościach zastosowania. Świetnie nadaje się do zadarniania powierzchni pod koronami dużych drzew i w cieniu gęstych krzewów, do obsadzania północnych stoków skarp, brzegów ścieżek oraz rabat bylinowych. Jednolity, barwinkowy dywan tworzy interesujące tło roślinom o kontrastowym zabarwieniu liści lub pędów (np. czerwonym pędom derenia białego), a także podkreśla ukształtowanie terenu. Barwinek doskonale komponuje się w ogrodach skalnych, w pobliżu strumyków i kaskad. Jako symbol życia wiecznego jest często sadzony na cmentarzach. Efektownie prezentuje się w każdym cienistym zakątku ogrodu. Zimozielone gałązki wykorzystuje się do dekoracji świątecznych stołów oraz jako dodatek do stroików i bukietów.

Więcej informacji w katalogach roślin: www.katalogiroslin.pl

Więcej o: