Padł rekord Guinnesa w Gołuchowie

I to nie byle jaki. W kategorii ?Największe zgromadzenie ludzi przebranych za drzewa" mieszkańcy Gołuchowa w Wielkopolsce ustanowili nowy rekord. Na miejscu pojawiło się dokładnie 516 wielbicieli ekologii.

Wydarzenie organizowane przez Ośrodek Kultury Leśnej odbyło się na polanie parkowej, w parku-arboretum, nieopodal pomnikowego dębu szypułkowego "Jan". Gatunek ten wybrano z rozmysłem, ma on bowiem ogromne znaczenie w tradycji europejskiej oraz stanowi symbol trwałości i długowieczności na naszym kontynencie. O roli dębów w kulturze, przyrodzie oraz gospodarce, a także tego, co warto wiedzieć o polskich lasach uczestnicy bicia rekordu dowiedzieli się podczas prelekcji w szkołach, przeprowadzonych przez leśników.

Akcja, była częścią kampanii edukacyjnej "Lasy Państwowe. Zapraszamy",. Cała akcja przebiegła zgodnie z wymogami - pod nadzorem dwóch niezależnych świadków. W przedsięwzięciu brali udział uczniowie i nauczyciele ze szkół w Gołuchowie i Kościelnej Wsi. By pobić rekord trzeba było spełnić dwa warunki. Być przebranym za drzewo i przebywać przez co najmniej 10 minut w wyznaczonym miejscu. Zachęceni przez leśników, przebrali się w zielone koszulki, brązowe spodnie i własnoręcznie wykonane pióropusze imitujące gałązki i liście. O godzinie 11 w wyznaczonym miejscu - w środku wyrysowanego na trawie drzewa, spotkali się wszyscy chętni i rozpoczął się pomiar czasu. Teren, który zajęli uczniowie z z lotu ptaka przypominał dąb, czyli motyw przewodni przedsięwzięcia. Celem imprezy było zwrócenie uwagi najmłodszych na otaczające nas lasy, które są głównym źródłem niezbędnego do życia tlenu. Jak można rozwijać pozytywną relację człowiek - drzewo. Dzięki niej zostało podkreślone znaczenie drzew w życiu nie tylko społeczności lokalnych, ale szerzej, w życiu mieszkańców kuli ziemskiej.

Osiągnięty przez gołuchowian wynik był o 109 osób lepszy od poprzedniego rekordu w tej samej kategorii, który całkiem niedawno pobili Australijczycy. Wówczas, w miejscowości One Tree Hill pojawiło się 407 uczestników przebranych za drzewa.

Przy okazji akcji powstało wiele haseł promujących akcję i ekologiczne podejście do świata tj. : "Szanuj las póki czas", "Środowisko ponad wszystko".

Na potrzeby akcji powstał również hymn "Puszcza", który został odśpiewany podczas bicia rekordu. Jego słowa: Dębie stary niech twe konary zawsze się ku nam gną./ Dzieci twoje zawsze ci wierne otocz opieką swą nie wymagają interpretacji i są bardzo wymowne.

Więcej o: