Mistrzostwa Świata STIHL TIMBERSPORTS

Zawodnicy z Antypodów ponownie najlepsi! W dniach 25-26 października 2013 roku w wypełnionej po brzegi Porsche Arena w Stuttgarcie (Niemcy) najlepsi drwale zmierzyli się w Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Świata STIHL TIMBERSPORTS Series.

W zawodach, polegających na przecinaniu przy użyciu pilarki spalinowej i olbrzymiej piły ręcznej oraz przerąbywaniu siekierą kłód drewna, rywalizowało ponad 120 zawodników z 24 krajów świata. Wśród najlepszych nie zabrakło reprezentantów Polski. Warto dodać, że wszyscy nasi reprezentanci to członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych. W zawodach indywidualnych wystąpił Krystian Kaczmarek z Ostoji k. Rawicza (woj. wielkopolskie). 25-latek zakwalifikował się do ścisłego finału, w którym ostatecznie zajął dziewiątą pozycję. Mistrzem Świata został Brad de Losa z Australii, drugi był Matt Cogar z USA, a na najniższym stopniu podium stanął Martin Komarek z Czech.

W zawodach drużynowych nasz kraj reprezentował 4-osobowy zespół w składzie: Robert Adamowicz (Tarnowskie Góry), Jacek Groenwald (Połczyno, woj. pomorskie), Marcin Juskowski (Szkaradowo, woj. wielkopolskie) i Krystian Kaczmarek. Zadaniem sztafety było jak najszybsze uporanie się z czterema kłodami drewna. Polacy w pierwszej rundzie, która decydowała o późniejszym rozstawieniu, zajęli 10 miejsce i awansowali do 1/8 finału bez potrzeby startu w barażach. W kolejnej rundzie trafili jednak na mocny zespół gospodarzy Mistrzostw. Niestety, Niemcy okazali się lepsi, a Polacy zostali sklasyfikowani na miejscach 9-16. W zawodach drużynowych zwyciężył zespół z Nowej Zelandii przed USA i Australią.

Konkurencje: Standing Block (zadaniem zawodnika jest przerąbanie, przy użyciu siekiery, stojącej kłody drewna), Underhand Chop (zawodnik przerąbuje leżącą kłodę drewna), Springboard (zawodnik wycina dwie kieszenie w kłodzie drewna, umieszcza w nich deski i wspina się po nich. Stojąc na wysokości 2,80 m odrąbuje siekierą wierzchołek kłody), Stihl Stock Saw (od kłody odcina się dwa krążki przy użyciu pilarki spalinowej)), Single Buck (od kłody o średnicy 46 cm przy użyciu 2-metrowej piły ręcznej, zawodnik odcina krążek drewna), Hot Saw (przy użyciu potężnej pilarki o mocy ponad 60 KM, ciężarze 30 kg i prędkości łańcucha tnącego 260 km/h) zawodnik odcina od kłody trzy krążki drewna).