Ogród przyjazny owadom

Intensywnie zielony i idealnie przycięty - o tak zwanym angielskim trawniku marzą nie tylko fani piłki nożnej, lecz także ogrodnicy. Dla owadów jest zieloną pustynią. Również we własnym ogrodzie na małą skalę możesz wspierać owady zapylające.

Zobacz jak możesz pomóc

Wysiewaj wiele różnych rodzimych gatunków roślin kwitnących, dopasowanych do warunków lokalnych - w miarę możliwości z nasion dzikich roślin lub pochodzących z upraw ekologicznych. Wybierając wczesne-, średnio- i późno kwitnące odmiany roślin kwiatowych, wydłużysz okres kwitnienia dla owadów zapylających, którym wczesną wiosną i późną jesienią często brakuje źródeł pożywienia. Unikaj odmian roślin o pełnych kwiatach (lat. flore pleno), ponieważ często nie dostarczają one pszczołom nektaru ani pyłku (czasami oznaczane skrótem "fl. pl.").

Stwórz w swoim ogrodzie małą łąkę

Już jedna mała działka czyni z monotonnego trawnik oazę dla wielu gatunków. Wybierz dostosowane do lokalnych warunków mieszanki traw i kwiatów. Pozwól roślinom kwitnąć i wydać nasiona. Pas łąki powinno się kosić co najwyżej dwa razu do roku.

Rośliny pożytkowe na grządkach z warzywami Wiele roślin będących dla pszczół ważnym źródłem pokarmu można uprawiać na grządkach warzywnych jako śródplon lub źródło nawozu. Nadadzą się do tego świetnie np. facelia, gryka, gorczyca, jak również wiele gatunków koniczyny. Także niektóre gatunki warzyw dają nektar i pyłek, np. cukinie czy ogórki.

Pamiętaj o ziołach

Zioła, zwłaszcza należące do rodziny jasnotowatych (min. lebiodka (oregano), szałwia, tymianek, chyzop i inne), są nie tylko smacznym dodatkiem do dań, chociaż niepozorne i małe, są lubiane przez pszczoły jako źródło pyłku i nektaru w "chudych" miesiącach letnich. Warunkiem jest jednak to, abyście rośliny mogły zakwitnąć.

Posadź kwiaty nektarujące

Dobierając skład gatunkowy i odmianowy roślin na kwitnące rabaty powinniśmy zwracać uwagę aby były to rośliny dostarczające pyłku i nektaru, a także aby ich okresy kwitnienia zazębiały się tworząc ciągłą taśmę pokarmową dla owadów przez cały sezon.

Na balkonie

Nie wszystkie kwiaty, które cieszą nasze oko, są dobrym źródłem pożywienia dla owadów. Pelargonie i niecierpek waleriana dają niewiele nektaru albo wcale go nie wydzielają. Piękny wygląd balkonu i pełny brzuch owadów zagwarantują za to scewole i dzikie zioła rodzime, które także możesz posadzić w skrzynkach na kwiaty.

Uprawiaj ogród bez trucizn

Niebezpieczne dla pszczół opryski są stosowane nie tylko na ogromnych polach uprawnych, lecz także w małych ogrodach, na tarasach i balkonach. Często w przydomowych ogrodach na jeden metr kwadratowy przypada nawet więcej nawozów i oprysków niż w rolnictwie. Wiele niebezpiecznych dla pszczół środków można bez żadnych ograniczeń kupić w sklepach z materiałami budowlanymi i centrach ogrodniczych. Na ulotkach małym druczkiem często napisane jest, że środki te są niebezpieczne dla pszczół i nie powinny być rozpylane na rośliny, które kwitną lub są zapylane przez pszczoły. Stosowanie tych chemikaliów niesie ze sobą ogromne ryzyko ekologiczne. Jeśli los pszczół leży Ci na sercu, zrezygnuj zupełnie ze środków zwalczających chwasty i szkodniki!

Stosuj naturalną ochronę roślin

Czy wiesz, że:

- kwiaty głogu przyciągają bzygowate, których larwy tępią mszyce.

- Niektóre rośliny uważane są za naturalne "pestycydy"

- lawenda odpędza mrówki i ślimaki, a róże chroni przed mszycami.

- Przy inwazji mszyc możesz spryskać zaatakowane rośliny np. wywarem z pokrzywy lub wrotycza pospolitego.

- Aby dany obszar zabezpieczyć przed ślimakami, można usypać niewielki wał z trocin lub popiołu drzewnego.

- Piwo i skórka grapefruita są również skuteczne podczas inwazji ślimaków.

- Jeśli posiadasz odrobinę miejsca, możesz zbudować, ze sterty kamieni, schronienie dla innych zwierząt.

Ropuchy, żaby, krety, padalce i jaszczurki żywią się owadami, ślimakami i gąsienicami. Z kłody drewna łatwo da się zrobić schronienie dla jeża, który będzie pomocny w zwalczaniu ślimaków, gąsienic i myszy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.