Niech nam rodzą!

Gdyby warzywa na Twojej działce świętowały urodziny, co byś im podarował? Jaka rzecz sprawiłaby im największą radość? Na powyższe pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

Chwasty

 

Nowością w zwalczaniu szpecącego "zielska" jest Sencor Liquid . Ten selektywny, czyli działający na chwasty, a nie rośliny uprawne, herbicyd przeznaczony jest do odchwaszczania upraw ziemniaka, pomidora i marchwi. Może być stosowany jednorazowo lub w dwóch dawkach, w zależności od potrzeby i możliwości technicznych, np. niekorzystnej pogody. Dużym plusem tego preparatu jest również to, że możemy go zastosować już po posadzeniu rozsady i nie zaszkodzimy naszym kochanym warzywom.

Choroby

 

Produkując własną rozsadę lub pikując warzywa, nie możemy zapominać o odkażeniu podłoża. Ten prosty zabieg pomoże nam wyeliminować tkwiące w glebie patogeny, powodujące bardzo groźne dla młodych roślin zgorzele siewek i korzeni. Choroby te występują w fazie kiełkowania warzyw, powodując masowe zamieranie kiełków przed wschodami(zgorzel przedwschodowa) lub po wschodach (zgorzel powschodowa). Porażone kiełki brunatnieją, czernieją, przewracają się i zamierają. Występowaniu zgorzeli sprzyjają takie czynniki jak nadmierne zagęszczenie roślin, zbyt niska temperatura w czasie wschodów oraz zbyt głęboki siew (wydłużający okres wschodów). Podlewając rozsadę, a także młode warzywa, preparatem Previcur Energy , zapewnimy im długotrwałą ochronę i stymulację wzrostu.

 

Bardzo dobrze znaną ogrodnikom chorobą ziemniaków i pomidorów jest zaraza ziemniaka. W jej zwalczaniu kluczowe znaczenie ma termin rozpoczęcia oprysków. Ochrona chemiczna daje pozytywne rezultaty, gdy zastosowana jest odpowiednio wcześnie. Wysoką skutecznością w niskich temperaturach cechuje się Antracol , polecany do wczesnowiosennych zabiegów. Rozwojowi choroby sprzyja niska temperatura i wilgoć, dlatego w chłodne i dżdżyste dni przybiera ona rozmiar epidemii. Zapobiegnie temu Mildex .

Nieoceniony w walce z zarazą ziemniaka jest również Infinito , który nie tylko zapobiega chorobie i ją leczy, ale też hamuje rozprzestrzenianie się grzyba. Jest odporny na zmywanie i zachowuje wysoką efektywność zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Dodatkowo wszystkie wymienione preparaty zwalczają także alternariozę, będącą równie groźną chorobą ziemniaka i pomidora! Zawsze warto też pamiętać, że możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tych chorób, nie sadząc w bliskiej odległości ziemniaków i pomidorów, stosując odpowiedni odstęp między roślinami oraz zapewniając im optymalną ilość światła i wody.

 

Kolejną groźną chorobą atakującą warzywa jest mączniak rzekomy. Powoduje on pojawianie się na liściach licznych plam, często ograniczonych nerwami. Charakterystyczny dla ogórka jest też szarofioletowy nalot na spodniej stronie liści. U cebuli pojawiają się rozległe, żółte plamy, a szczypior więdnie, żółknie i stopniowo zasycha. Wszystkim tym problemom może zapobiec stosowanie preparatów Mildex i Infinito, skutecznie zwalczających mączniaka rzekomego na cebuli i ogórku.

Szkodniki

 

Poza problemami z chwastami i chorobami musimy jeszcze stawić czoła szkodnikom mającym apetyt na nasze warzywa. Zaraz po zauważeniu pierwszych objawów ich żerowania powinniśmy zadziałać preparatem Decis Ogród . Ma on szerokie spektrum działania i pomoże nam pozbyć się między innymi bielinków na kapuście. Dodatkowo nie jest oznakowany jako preparat szkodliwy, nie działa drażniąco na skórę i nie jest łatwopalny, co czyni go bardzo przyjaznym w obsłudze.

Każdy ogrodnik, który choć raz miał do czynienia z uprawą ziemniaków, zna pasiastego chrząszcza tak mocno dającego się we znaki tym warzywom. Jest nim oczywiście stonka ziemniaczana. Żerują zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe. Za pomocą Calypso pozbędziemy się szkodnika, nie szkodząc przy tym organizmom pożytecznym. Innym sprawdzonym wrogiem stonki jest Decis Ogród. Zwalcza larwy i dorosłe osobniki, a efekty jego działania można zaobserwować już po godzinie!