Niech się odmrówkują!

Wyobraź sobie swój urodzinowy tort. Myślisz o lukrowych różyczkach wieńczących jego szczyty, falach kremu wijących się po bokach i spacerującej po tym wszystkim... armii mrówek! Dowiedz się, jak przegonić czarne myśli.

Mrówki są wszędzie. Na całym świecie (poza Antarktydą i paroma wyspami) żyje 12 000 gatunków tych owadów, w Polsce 103. Tworzą świetnie zorganizowane społeczności, w których panuje kastowy porządek. Królowe składają jaja, a bezskrzydłe robotnice budują gniazda, opiekują się młodymi i bronią kolonii. Mrówki komunikują się między sobą, wysyłając feromony, potrafią też wydawać dźwięki i porozumiewać się dotykiem. Większość mrówek jest pożyteczna, jednak niektóre gatunki są uciążliwymi szkodnikami, chociażby dlatego, że opiekują się mszycami i przenoszą je na inne rośliny. Istnieje kilka ludowych sposobów na pozbycie się mrówek. Podobno omijają one ogrody, w których rosną dalie, bazylia i mięta. W domu nie znoszą cynamonu i mielonej kawy. Bazylia czy cynamon na pewno nie zaszkodzą, jednak by skutecznie pozbyć się problemu, należy użyć profesjonalnych środków.

Mrówki w domu

 

Nie wiadomo, czy faraon Ramzes miał problem z mrówkami, ale na pewno mamy go obecnie. Mrówki faraona, bo o nich mowa, to prawdziwa zmora wielu domów, bloków, biur i urzędów. Nazwę zawdzięczają Linneuszowi, który uznał je za sprawców plag egipskich. Uwielbiają ciepłe i suche wnętrza, gnieżdżą się w szparach pod panelami, boazerią, a nawet między kartkami papieru.

 

Lubią pokarmy białkowe, dlatego jeśli posiadamy psa lub kota, mogą karmić się z jego miski.

 

Faraonki rozmnażają się na potęgę, ich kolonie mogą liczyć nawet miliony. O ile w przypadku innych mrówek zlikwidowanie królowych oznacza katastrofę, dla tych nie jest to problemem. Dlatego walka z nimi jest wyjątkowo trudna, jeśli... nie mamy Blattanex pułapka na mrówki. Ten innowacyjny produkt skutecznie i dyskretnie zwalcza zarówno mrówki faraona, jak i zwykłe mrówki. W plastikowym pojemniku mieści się trutka, którą owady zabierają do mrowiska, "obdarowując" nią pozostałe koleżanki. Dzięki temu zlikwidowane zostaje całe gniazdo. Preparat jest przy tym bezpieczny dla ludzi i zwierząt domowych, dzięki konstrukcji uniemożliwiającej przypadkowy kontakt.

Mrówki na tarasie i w ogrodzie

 

Mrowisko w ogrodzie na pewno nikomu nie sprawia radości. Tym bardziej, że jak już wspomniano, mrówki potrafią siać w nim prawdziwe spustoszenie. Poza konszachtami z mszycami do ich grzechów głównych należą przesuszanie podłoża, niszczenie pąków kwiatowych, żywienie się młodymi pędami roślin, podkopywanie płyt i kostek na ścieżkach.

 

Wyrządzone szkody mogą być poważne, a ich naprawa czasochłonna i często kosztowna. Rozwiązaniem problemu jest Blattanex na mrówki . Zawiera gorzką substancję Bitrex, która zapobiega przypadkowemu spożyciu przez ludzi i zwierzęta domowe. Brak pylenia i niezbrylanie się pod wpływem wilgoci to dodatkowe plusy.

 

Kolejnym rozwiązaniem jest Blattanex Delta , którym opryskuje się miejsca przebiegu i gromadzenia owadów. Preparat działa na ich system nerwowy, natychmiastowo powodując paraliż.