Niech nam nie myszkują!
Szczury i myszy należą do najbardziej popularnych (pod względem częstości występowania) i zarazem najbardziej niepopularnych (pod względem naszego do nich stosunku) szkodników bytujących w środowisku człowieka. Najczęściej spotykanymi gatunkami są szczur wędrowny (Rattus norvegicus), szczur śniady (Rattus rattus) i mysz domowa (Mus musculus). Mysz domową i szczura wędrownego można spotkać w całej Polsce, natomiast szczur śniady najczęściej występuje w miastach portowych i na zachodzie kraju. Szczury nie są wybredne, spożywają każdy pokarm roślinny i zwierzęcy, szczególnie lubią świeże rośliny i owoce, ziarna zbóż, jaja, drobne zwierzęta, żaby, ryby.
Głodne są w stanie zaatakować nawet duże zwierzęta. Myszy również są bardzo żarłoczne. W ich jadłospisie można znaleźć opakowania papierowe, książki, materiały tekstylne, wyroby ze skóry, ale również warzywa, owoce, nasiona. Szczury w poszukiwaniu pokarmu potrafią przemieścić się od miejsca swojego gniazdowania nawet na odległość kilometra w ciągu nocy. Myszy żerują w bezpośrednim otoczeniu gniazda. Gryzonie najbardziej widoczne są jesienią i zimą, kiedy to przed zimnem chronią się wewnątrz budynków.
W ciągu dnia przebywają na ogół w swoich norach i kryjówkach, uaktywniają się nocą. Powodują duże straty w naszych obejściach: zjadają przechowywane produkty, zanieczyszczają żywność wydalinami i sierścią, uszkadzają konstrukcje budynków, linie telefoniczne i elektryczne. Zniszczenia pośrednie wywoływane ich aktywnością bywają jeszcze bardziej dotkliwe. Przegryziona instalacja elektryczna może być przyczyną pożaru, uszkodzone przewody hamulcowe mogą prowadzić do wypadku, a przegryzione przewody wodociągowe zalewać pomieszczenia. To nie koniec. Szczury przenoszą wiele groźnych chorób. Najbardziej znaną chorobą przenoszoną przez żerujące na gryzoniach pchły jest dżuma.
Zwalczanie gryzoni
Zanim zajmiemy się zwalczaniem gryzoni, pamiętajmy, że zachowanie odpowiednich warunków sanitarno-higienicznych może znacznie ograniczyć ich populację. Nieszczelne pojemniki na śmieci, resztki pokarmów, sterty rupieci na podwórku są atrakcyjne dla gryzoni. Utrzymanie w czystości obiektów, dbałość o tereny przyległe do budynków, likwidacja kryjówek gryzoni, regularne wykaszanie trawników i wycinanie zarośli oraz uniemożliwienie dostępu do wody i pożywienia spowodują, że gryzonie nie będą mogły się spokojnie rozwijać.
Najbardziej popularną i rozpowszechnioną obecnie metodą zwalczania myszy i szczurów jest zastosowanie trutek - rodentycydów zawierających różne składniki pokarmowe i smakowe oraz substancję chemiczną. Ponieważ myszy są wszystkożerne i niewybredne, wybór preparatu jest łatwiejszy. Zwalczając szczury, należy wybrać trutkę bardziej "atrakcyjną", zawierającą składnik wabiący. Na uwagę zasługuje Racumin Pasta , przeznaczony do zwalczania szkodników we wszystkich miejscach ich występowania. Jego zaletą jest odporność na wodę, wilgoć, kurz i pleśń. Jeśli szkodniki występują w zamkniętym pomieszczeniu, użyjmy Rodicum Pasta . Trutka umieszczona jest w łatwych do przegryzienia saszetkach, które wydzielają atrakcyjną dla gryzoni woń. Możemy też w tym wypadku zastosować Rodicum Pellets , który ma postać atrakcyjnego dla myszy i szczurów czerwonego granulatu. Wszystkie wymienione preparaty są przyjazne dla człowieka i zwierząt domowych. Zawierają Bitrex - substancję o gorzkim smaku, która zapobiega przypadkowemu spożyciu.
-
Aranżacja nowoczesnego balkonu i ogrodu. Jakich elementów nie może zabraknąć?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Jedna z najlepiej sprzedających się gier - The Sims. Czy może wpływać pozytywnie na rozwój?
-
Co motywuje kobiety do pracy w branży motoryzacyjnej? [Podcast]MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Piękna ceramika i porcelana z Answear. Wprowadź wiosnę do swojej jadalni!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Luksusowa pościel idealna do eleganckiej sypialniMATERIAŁ PROMOCYJNY
- Czym wyczyścić mosiądz? Skuteczne sposoby na czyszczenie i pielęgnację
- Kuchenne trendy 2023. Jak urządzić modną kuchnię?
- Wystawa Kenya Hary, jednego z najbardziej uznanych japońskich projektantów, w Muzeum Narodowym w Poznaniu
- Anturium - jak uprawiać i pielęgnować kwiat w domowych warunkach. Dlaczego anturium traci kolor?
- KOMPAKTOWA MYJKA WYSOKOCIŚNIENIOWA DO PRAC WOKÓŁ DOMU I W OGRODZIE